Neuvěříte, kolik neviditelných bakterií máte doma. Jednoduchý trik, jak je zničit bez chemie
Vaše domácnost sice může vypadat jako vystřižená z katalogu, ale i tak je pravděpodobné, že je plná nevítaných hostů. Neviditelné bakterie se totiž nenápadně skrývají tam, kde byste je vůbec nečekali.
I když pravidelně uklízíte, bakterie jsou neúprosné – stačí jediný zapomenutý koutek nebo povrch, který se tváří čistě, a bakterie mají svůj ráj. Některé jsou však neškodné, jiné nám mohou způsobit problémy, a dokonce existují i takové, které jsou pro nás prospěšné. Ale ty neviditelné potvůrky, co se schovávají ve vaší kuchyni, koupelně, nebo dokonce na vašem oblíbeném gauči, ty tam rozhodně nechcete. Bakterie jsou mikroskopické organismy, což znamená, že jejich přítomnost nezaznamenáte pouhým okem. Pokud byste však měli k dispozici mikroskop, možná byste po takovém pohledu už nikdy nepoložili hlavu na svůj polštář s klidným svědomím.
Nečistoty, které nevidíme, ale dýcháme
Domov je místo, kde se chceme cítit bezpečně. Přesto většina z nás podceňuje, jak rychle se bakterie mohou šířit, i když vypadá vše uklizeně. Vzduch, který doma dýcháme, může být kontaminován bakteriemi z nejrůznějších zdrojů. Kuchyňské desky, madla dveří, dálkové ovladače, klávesnice… Kolikrát za den se těchto věcí dotknete, aniž byste si to uvědomili? Stačí si jednou zapomenout umýt ruce, když přijdete z venku, a neviditelné bakterie už jsou všude. A pokud máte domácí mazlíčky, vaše domácnost je pro ně přímo ráj. A tak i když si myslíte, že máte doma čisto, bakterie mají úplně jiný názor.
Tradiční čisticí prostředky
V boji proti těmto malým nepřátelům často saháme po chemických čisticích prostředcích. Na pultech obchodů jich najdeme desítky, od těch běžných až po specializované antibakteriální produkty. Ale chemie není vždy to pravé, co potřebujete, abyste se zbavili bakterií. Sice je většina chemických čisticích prostředků účinná, ale kromě toho mohou obsahovat látky škodlivé pro naše zdraví, které často také přispívají k problémům se životním prostředím. Navíc, když budete neustále používat stejné agresivní chemikálie, bakterie si časem mohou proti nim vybudovat odolnost, a vy budete potřebovat stále silnější prostředky. Proto se nabízí jednodušší, levnější a ekologičtější řešení, které vydrží.
Jak se zbavit bakterií bez chemie
Na bakterie neplatí jen chemie, úplně si vystačíte s prostředky ze své kuchyňské linky. Navíc jsou běžně dostupné, levné a naprosto ekologické. Jedním z nejúčinnějších prostředků je bílý ocet. Použít byste mohli i kuchyňský kvasný lihový ocet, ale ten obsahuje jen 8 % kyseliny octové, je tedy méně koncentrovaný než bílý ocet. Ten obsahuje 10 % kyseliny octové a má tedy větší čisticí sílu. A protože není doslazován karamelem jako kuchyňský, na úklid se hodí mnohem víc. Díky tomu, že je ocet kyselý a jeho pH je nepřátelské k mnoha typům mikroorganismů, poradí si s téměř všemi bakteriemi, které se v domácnosti nachází.
Jak ocet použít v domácnosti
Ocet je všestranný čistič, který využijete v každé místnosti svého domova. V kuchyni ho můžete použít na čištění kuchyňských povrchů, ledničky nebo dřezu. Před použitím ho nařeďte čistou vodou v poměru 1:4, čímž z 1 litru octa a 4 litrů vody získáte 5 l univerzálního čisticího prostředku, který si hravě poradí s bakteriemi, aniž byste museli sahat po chemikáliích. V koupelně ocet zazáří především v boji proti plísním a vodnímu kameni, což jsou dva nejčastější problémy, kde se bakterie rády množí. Octovou vodou můžete ale i vytřít podlahu, umýt okna, zbavit se zápachu a bakterií v odpadkovém koši nebo třeba vyčistit pračku. A když budete mít pocit, že je váš domov sice čistý, ale pořád nevoní úplně svěže, i tady vám ocet přijde vhod. Stačí roztok s vodou nalít do rozstřikovače a použít jako přírodní osvěžovač vzduchu. Postříkat můžete i koberec a sedačku. Zápachu se nebojte, ocet naopak neutralizuje pachy a zanechá váš domov svěží bez použití umělých parfémů.
Proč ocet funguje
Ocet je účinný díky obsahu kyseliny octové. Tato kyselina vytváří prostředí, ve kterém bakterie a plísně nemohou přežít. Je to vlastně jednoduchá chemie: Kyselina octová dokáže narušit buněčné stěny bakterií, což vede k jejich zániku. Přitom je však ocet naprosto neškodný pro lidi i zvířata. Pokud tedy máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, je to jedno z nejbezpečnějších řešení, jak udržet váš domov čistý a bez bakterií.
Zdroje: Úklid pro klid, Vileda, Healthline, National Library of Medicine