Češi dělají zásadní chybu ve stravování. Královská poradkyně Gabriela Peacock radí, jak to změnit
Nutriční specialistka Gabriela Peacock je velmi vyhledávanou odbornicí v oblasti výživy v Británii. Tam se stará o jídelníčky několika členů královské rodiny. Její služby dále vyhledávají i zpěvák James Blunt, který proslul svým hitem You’re Beautiful, či populární moderátor a komentátor Jeremy Jackson. Jaký je podle ní největší nešvar Čechů? Ve stravování děláme jednu zásadní chybu!
Gabriela Peacock pravidelně varuje před nadměrnou konzumací cukru, který považuje za bílý jed, a zároveň proti požívání nadbytku bílé mouky. Té mají přitom Češi v jídelníčku opravdu hodně. Jak říkával už nutriční poradce Petr Havlíček ve svém pořadu Jste to, co jíte, snídat chleba, posvačit sušenku či housku, k obědu mít knedlíky a k večeři špagety, není úplně tím ideálním životním stylem. Přesto jej velká spousta Čechů praktikuje.
Že jsou bonbóny špatně, víme. Ale mouku neřešíme
„Neřekla bych, že Češi jedí vyloženě špatně, ale podle mého názoru jedí hrozně moc chleba, tedy toho světlého, nezdravého. A navíc večer,“ uvedla pro web Deník.
„Není přitom vůbec důvod jíst karbohydráty, které nemají vlákninu. My víme, že cukry typu bonbóny jsou špatné, ale neuvědomujeme si, že některé další sacharidy nemají vlákninu. Třeba bílý chléb, bílá rýže. V těle to udělá stejný efekt jako pojídání cukrovinek,“ dodala na stejné téma pro časopis Elle.
Základy zdravé výživy by měly znát i děti
Peacock tak radí nahrazovat pečivo na snídani zdravými bílkovinami, čemuž tomu učí i své děti, které už se jinak snad ani nestravují.
„Na snídani musejí mít vždycky bílkoviny, vajíčka. Bílkoviny jsou velmi důležité, protože vyrovnávají hladinu krevního cukru. Jinak dětem skáče nálada nahoru a dolů,“ prozradila Gabriela v pořadu Na kafíčko Miluše Bittnerové.
Ta tak zřejmě zároveň nesouhlasí s přístupem některých rodičů, kteří by možná argumentovali tím, že jejich děti jsou pořádně vybíravé. Sama si totiž umí doma zjednat pořádek a občas sáhne i po nějakém tom kompromisu.
„Když máte hotelovou snídani, tak moje děti vědí, že si musejí dát bílkoviny a k tomu nějaké ovoce a potom mě mohou umluvit k tomu, že si dají třeba koblihu. Chci, aby rozuměly, co je a co není jídlo. Kobliha k snídani, to není jídlo,“ má jasno Gabriela Peacock.
Pečiva se úplně vzdát nemusíte
Přestat jíst všechny přílohy je určitě nesmysl, navíc velká spousta z nás nekonzumuje například bílou rýži na denní bázi. Největší problém Čechů tak spatřuje expertka právě v houskách, chlebech a různých koláčích.
„Problém je v bílém pečivu, které nesnáším, byť jsou ty rohlíky výborné,“ klade tedy na srdce Čechům výživářka, která zároveň doplňuje, že není pečivo z jídelníčku nutné vyřadit úplně. Úplně jej stačí omezit na minimum a vyměnit za pečivo tmavší, třeba za takový žitný chleba, který v sobě má velkou spoustu vlákniny.
Namísto marmelády si na něj pak můžeme natřít zdravý hummus z cizrny či avokádovou pomazánku a obložit jej zeleninou. A samozřejmě nezapomínáme na bílkoviny!
Dorty či sušenky pak odbornice doporučuje nahradit například alespoň pufovanými rýžovými chlebíčky politými kvalitní tmavou čokoládou, samozřejmě v případě, že si člověk nedokáže bílý cukr odepřít úplně či jej konzumovat jen svátečně.
Pozor si dejte i na tyto dva nešvary
To ale není všechno, výživová expertka také přiznává, že problémem může být i alkohol, který zvyšuje hladinu krevního cukru. Lidé, kteří jsou zvyklí třeba na pravidelnou konzumaci prosecca, by se tak měli omezit na malé množství (jedna sklenička) a třeba dva, tři dny v týdnu jej pak už nepít vůbec.
Kromě toho jsme podle ní také velmi rozmazlení dnešní dobou, kdy máme jídla opravdu nadbytek.Vůbec nám přitom neuškodí dopřát si jednou za čas i půst – samozřejmě po konzultaci s odborníkem.
„Půst, který předepisuji, opravdu není hladomor, je to jenom o tom, abyste si zmenšili okno, kdy jíte přes den, a funguje to,“ dodala expertka v Show Jana Krause. Ta ve svých knihách radí klientům dodržovat různé druhy přerušovaných půstů. Každý z nich má jinak dlouhé okno, během kterého se můžeme stravovat, což s sebou nese různé benefity.
Zdroje: lifee.cz, denik.cz, zeny.iprima.cz, elle.cz