Tohle zařízení máte doma a ani netušíte, že vás sleduje. Jaké informace o vás tajně sbírá?
Televizi spousta lidí považuje za zcela neškodné zařízení, u kterého se cítí bezpečně, zatímco sleduje své oblíbené filmy a seriály. Jenže ani ona není tak úplně nevinná.
Na to, že nás sledují počítače a mobilní telefony a zaznamenávají o nás nejrůznější data, jsme si všichni už tak nějak zvykli. Málokdo ale ví, že si o vás zjišťuje informace také televize.
Moderní televize, které lze připojit k internetu, s sebou přinášejí celou řadu možností. Už dávno nejsme odkázáni na to sledovat jen filmy a seriály, které vysílají televizní stanice, ale můžeme si pustit prakticky cokoliv. K tomu se ale pojí také nejrůznější negativa. S připojením televize k internetu totiž nevědomky začínáme odesílat naše citlivá data různým společnostem. A v některých případech i do rukou hackerů.
Sběrač dat
Televize zaznamenávají, jaký obsah konzumujeme, co se nám líbí a kolik času u nich trávíme. S tím pak mohou společnosti mezi sebou obchodovat a následně nám v rámci reklam nabízet různé věci, o kterých si myslí, že by nás mohly zaujmout. Může jít například o zboží či zakoupení členství na různých streamovacích platformách.
To ale není zdaleka všechno. Televize také zaznamenávají údaje o naší poloze. Přestože nejsou opatřeny GPS čipem, díky internetu umí určit, v jakém státě – a dokonce i v jakém městě – se nacházíte.
Moderní televizory je možné ovládat s pomocí hlasu. Na dálkovém ovladači je často umístněný mikrofon, který má sloužit k vašemu pohodlí. Umožňuje rychlé ovládání televize i diktování, které usnadní vyhledávání. I to, co ale televizi řeknete, si televize uloží a se záznamem může dále nakládat.
Pozor na aplikace
Do televizí můžete stáhnout celou řadu aplikací, které vám mohou zážitek z jejího sledování ještě zlepšit. U těch dobře známých nemusíte mít žádné větší obavy, nikdy ale do své televize nestahujte žádné pochybné aplikace, které pochází z nedůvěryhodných zdrojů. Skrze ně se totiž k vašemu televizoru mohou snadno připojit hackeři a lákat z vás citlivá data.
V žádném případě nikdy nevyplňujte číslo své platební karty a pro jistotu ani u podivných aplikací nikomu neposkytujte telefonní číslo a další osobní informace. Nikdy nevíte, kdo k nim má přístup a co s nimi chce provést.
Prohlížeč otevírejte raději na počítači
Velkým problémem je, že televize oproti počítačům a mobilním telefonům nejsou vybaveny žádným antivirovým programem. Je proto pro kyberzločince mnohem snazší se do nich dostat.
Vůbec největší nebezpečí pak představuje brouzdání internetem na vestavěném prohlížeči. Může být nesmírně lákavé si na televizi číst například zprávy, koukat na zábavná videa nebo si nelegálně pustit film na některé ze stránek, které to umožňují. Bohužel se tak vystavujete extrémnímu riziku, že se hackeři zmocní vaší televize, ukradnou vaše data a ještě ji budou moci na dálku ovládat.
Při sledování nelegálního obsahu je pak toto riziko vůbec největší. Velmi snadno si do televize stáhnete například virus či malware.
Pravidla bezpečnosti
V dobách, kdy televizím kralují nejrůznější streamovací platformy, je prakticky nepředstavitelné nemít televizor připojený k internetu. Je ale rozhodně potřeba být velmi obezřetní.
Do televize byste si určitě měli stáhnout nějaký antivirus. Spousta lidí žije v přesvědčení, že se takový program v televizi nachází už od výrobce, to ale není pravda. Antivirus je vždy potřeba dodatečně stáhnout.
Ne před každou hrozbou nás ale umí antivirus ochránit, a tak se ani po jeho instalaci nedoporučuje stahovat podezřelé aplikace a navštěvovat pochybné stránky.
Zdroje: theguardian.com, chip.cz, idnes.cz