Tento filmový kvíz zvládnou jen praví znalci. Poznáte kultovní hlášky? Kolik jich dáte?
Máte své oblíbené filmové hlášky? Většina lidí pravděpodobně ano. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč frčí právě některé a ne nějaké jiné? Podobnou otázku si kladli také vědci, a tak se pokusili najít odpověď, se kterou se nyní seznámíte. A aby to nebylo tak jednoduché, budete si moci prověřit, jak dobře si ty nejznámější průpovídky pamatujete.
Vědci z Cornellovy univerzity analyzovali tisíce filmových hlášek, aby zjistili, proč jsou některé z nich populárnější než jiné. Proto vytvořili speciální aplikaci, která umožňuje zjistit, co dělá nezapomenutelnou filmovou hlášku nezapomenutelnou. Systém roztřídil tisíce citátů, které uživatelé označili na internetové filmové databázi IMDb.
Poté tyto průpovídky software porovnal s jinými replikami ve stejném filmu, které pronesla stejná postava. Došel přitom k překvapivým zjištěním a odhalil, že rozdíl je dán několika faktory. V památných řádcích je použita kombinace přítomného času, jednoduché větné skladby a neurčité členy.
Software hlášky neumí rozpoznat dokonale
Pochopitelně se ale jedná pouze o počítačový program, a tak mu jsou lidské emoce, popkulturní přesah a další prvky zcela cizí. Věnuje se skutečně pouze jazykové stránce věci. Kromě toho stále vykazuje ne úplně zanedbatelnou chybovost.
Když mu například byly předloženy dva filmové citáty, z nichž jeden byl považován za zapamatovatelnější než druhý, počítač dokázal identifikovat oblíbený citát pouze v 65 procentech případů. Lidé naproti tomu odpovídali správně v 75 procentech.
Že má tento vynález své mezery, ostatně přiznal také jeden z autorů studie, profesor Jon Kleinberg z Cornellovy univerzity. Z toho důvodu nepovažuje za pravděpodobné, že by se jeho výtvor stal nástrojem pro filmové společnosti, jak obrovskou rychlostí chrlit jeden prefabrikovaný kasovní trhák za druhým.
Aplikace má sloužit spíše jako inspirace
Spíše se podle jeho názoru jedná o chytrou pomůcku, kterou mohou využít nejen scenáristé, ale spíše tvůrci reklam, sloganů nebo třeba politických kampaní. K práci by ji tak mohli používat například copywriteři nebo správci sociálních sítí, případně tiskoví mluvčí.
„Významnou výzkumnou otázkou je, jak se informace dostávají do širokého povědomí veřejnosti. Budoucí práce může vést k využití v marketingu, reklamě a vzdělávání,“ uvedli autoři studie.
Jak dobře znáte kultovní hlášky?
Abyste si sami ověřili, které filmové výroky jsou natolik skvělé, že vám uvízly v hlavě, můžete si nyní vyzkoušet následující kvíz a na vlastní kůži zjistit, jak dobře si v jejich znalosti stojíte. Hodně štěstí!
1. Ze kterého filmu je tato hláška? „Harry, jdu do baráku!“
a) Kdopak to mluví?
b) Sám doma
c) Harry Potter
2. Kde jste mohli slyšet tento výrok? „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“
a) Čokoláda
b) Karlík a továrna na čokoládu
c) Forrest Gump
3. „Jsem král světa!“ Kde jsme mohli tuto větu slyšet?
a) McBeth
b) Titanic
c) Letopisy Narnie
4. Odkud pochází následující hláška? „Přinesla jsem meloun!“
a) Hříšný tanec
b) Pravidla moštárny
c) Kniha džunglí
5. Kde jsme slyšeli toto kontroverzní prohlášení? „Musím odejít z práce, protože jsem souložila se svým šéfem.“
a) Ďábel nosí Pradu
b) Protivný, sprostý holky
c) Deník Bridget Jonesové
6. „Ten nejlepší trik, jaký kdy ďáběl udělal, byl, že přesvědčil svět, že neexistuje.“
a) Kmotr
b) Obvyklí podezřelí
c) Casablanca
Správné odpovědi: 1b, 2c, 3b, 4a, 5c, 6b
Zdroje: Irishtimes.com, Npr.org, redakce