Za 20 minut večeře na stole: Jednoduchý recept z ingrediencí, které máte doma. Děti ho milují
Hledáte recept na snadnou a rychlou večeři, která skvěle chutná a připravuje se ze základních ingrediencí, jež má každý doma? Pak je vaše hledání u konce. Tento italský pokrm můžete už za pár minut podávat a bezpochyby si ho zamiluje celá rodina.
Málokdo se chce s děláním večeře trápit dlouhé hodiny, a tak spousta lidí sahá po snadno připravených pokrmech. Pokud už ale nechcete sebe a své nejbližší odbývat obloženým chlebem, tousty nebo třeba nějakým nezdravým instantním jídlem, zkuste připravit italskou frittatu.
Tak trochu jiná omeleta
Frittata pochází z Itálie a jde vlastně o pokrm, který je velmi podobný vaječné omeletě. Jejím základem jsou vajíčka, dále se do ní přidávají různé druhy zeleniny a koření. Její výhodou je, že do ní můžete zužitkovat různé potraviny, které najdete v ledničce. Neexistuje totiž žádný správný recept. Je jen potřeba držet se základních instrukcí a pak už si jen frittatu upravit podle sebe. A ať ji připravíte jakkoliv, vždy bude chutnat naprosto fantasticky.
Je zdravá a zasytí
Další výhodou frittaty je, že ji připravíte během pár minut. Není potřeba nic složitě vážit a odměřovat a jde v podstatě o pokrm z jedné pánve, takže při vaření nezašpiníte ani haldy nádobí. Navíc je frittata velmi syté jídlo, a tak nehrozí, že byste po něm měli zase brzy hlad.
A aby toho nebylo málo, navzdory tomu, nakolik je frittata chutná, se nejedná o žádnou kalorickou bombu. Naopak. Obsahuje celou řadu ingrediencí, které jsou zdraví prospěšné.
Vejce plná živin
Základem frittaty jsou vejce, která jsou zdrojem kvalitních bílkovin. Ta v sobě nesou i nemalé množství esenciálních aminokyselin, bez kterých nemůže lidské tělo správně fungovat. Navíc si je tělo ani neumí samo vyrobit.
Ve vejcích najdeme vitamíny A, D, E a K a vitamíny ze skupiny B. Z minerálů je v nich zastoupen fosfor, draslík, zinek a také třeba železo.
Vejce jsou zkrátka velmi zdravá a podporují tělo v mnoha ohledech. Podílí se například i na správné funkci mozku a přispívají k lepšímu vidění. Oblíbená jsou pak i mezi dietáři a sportovci, a to právě kvůli vysokému obsahu bílkovin. Ty jsou důležité při budování svalové hmoty, a navíc umí zasytit. A tak po konzumaci pokrmů bohatých na bílkoviny nepřichází rychle pocity hladu.
Příprava frittaty
Přestože si můžete frittatu připravit podle svých preferencí, je třeba dodržet poměr jednotlivých ingrediencí, aby byl výsledek co možná nejlepší. Na běžnou frittatu budete potřebovat 6 velkých vajec. Na ta připadá 1 šálek strouhaného sýra, zhruba 2 šálky nakrájené zeleniny či masa a pak také čtvrt šálku smetany.
Pro inspiraci může frittata vypadat například následovně: Připravte si hlubší pánev, kterou budete moci později vložit i do trouby. Rozehřejte v ní 1 lžíci olivového oleje, na které nechte zesklovatět 1 najemno nakrájenou cibuli. Poté k cibuli přidejte 1 nasekaný stroužek česneku a také 100 gramů na kostičky nakrájené slaniny. Promíchejte a nechte slaninu zezlátnout.
Zatímco se bude slanina vypékat, vezměte si větší misku a rozklepněte do ní 6 vajec. Přilijte k nim 100 mililitrů mléka či smetany a do směsi vmíchejte 2 lžíce parmazánu a také hrst bylinek (použít můžete bazalku, tymián, petržel nebo třeba mátu).
Nakrájejte si na kolečka 2 uvařené brambory a úhledně je vyskládejte do pánve na slaninu. Pak vše zalijte vaječnou směsí a pánev přesuňte do trouby vyhřáté na 180 °C. Pečte frittatu asi 3 minuty. Následně ji vyndejte, bohatě zasypejte nastrouhaným tvrdým sýrem a znovu vraťte do trouby. Tentokrát zhruba na 8 minut.
A je hotovo. Stačí už jen nechat frittatu trochu vychladnout a můžete servírovat.
Jak bylo řečeno, frittatu si můžete upravovat podle sebe. Přidat do ní můžete například papriku, špenát, rajčata, klobásu, šunku nebo třeba i natrhané maso, které vám zbylo od včerejšího oběda. Fantazii se zkrátka meze nekladou.
Zdroje: kucharkaprodceru.cz, fresh.iprima.cz, apetitonline.cz