Sbohem zaschlým kapkám na sprchovém koutě. Tento geniální trik funguje okamžitě
Vyčistit sklo u sprchového koutu se může leckdy jevit skoro jako nadlidský úkol. Kapky, které se časem změnily ve vodní kámen, není snadné odstranit a čištěním skla můžete strávit i dlouhé desítky minut. Práci si přitom lze velmi snadno ulehčit.
Skleněná zástěna u sprchového koutu či u vany působí až luxusním dojmem. Tedy pokud je dokonale čistá, bez vodního kamene a bez šmouh. V takovém stavu se jí ale daří udržovat jen málokomu.
I když se pustíte do jejího čištění, dokonale ji vydrhnete a následně vyleštíte, vaše obrovské snažení a práce už za pár dnů vyjdou vniveč, neboť bude sklo opět pokrývat vrstva vodního kamene. Tomu lze ale předejít.
Pryč s chemií
Odstraňování vodního kamene ze skla rozhodně není záležitostí na pár minut. Spousta lidí si pak bere na pomoc předražené produkty z drogerie, které sice čištění usnadní, ale nezabrání tomu, aby se vodní kámen brzy zase objevil. Namísto chemie vyzkoušejte ingredience z kuchyně. Ty vás svými schopnostmi totiž naprosto překvapí.
Takřka bez práce
Postup je zcela jednoduchý. Vezměte si větší misku a do ní nalijte 400 mililitrů bílého octa. V něm pak rozmíchejte 3 lžíce kyseliny citronové. Míchejte tak dlouho, dokud se kyselina zcela nerozpustí. Pak už stačí jen vzít do ruky papírovou utěrku, namočit ji v připraveném roztoku a přiložit na sklo u sprchového koutu. Takhle do směsi namáčejte jednu papírovou utěrku za druhou, dokud nebude sklo od sprchy zcela zakryté. Namočené utěrky budou na skle dobře držet.
Následně už jen nechte roztok působit a odvést těžkou práci za vás. Po zhruba 30 minutách utěrky ze skla sundejte a následně už jen houbičkou odstraňte vodní kámen.
Pokud by byl ovšem nános vodního kamene opravdu velký a nešlo by jen o zaschlé vodní kapky, zkuste do směsi přidat ještě 2 lžíce jedlé sody. Ta totiž účinky doma vyrobeného přípravku ještě zesílí a podpoří.
Odežene vodní kámen
Výše zmíněným postupem se zbavíte vodního kamene snadno a rychle. Jak ale zabránit tomu, aby se na skle tvořil tak často? I v tomto případě je řešení velmi jednoduché. Do směsi z octa a kyseliny citronové přidejte ještě kapku olivového oleje. Ten na skle vytvoří ochranný film, po kterém se veškeré nečistoty i vodní kapky sklouznou, a tak se nebude vodní kámen neustále tvořit. Sklo pak postačí vyčistit zhruba jen jedenkrát za měsíc a bude stále zářivě čisté.
Tvrdá voda
Vznik vodního kamene je pochopitelně závislý i na tvrdosti vody. Pokud žijete v oblasti, kde je voda opravdu tvrdá, pak budete muset postup pravděpodobně opakovat častěji. Prevencí vzniku vodního kamene na skle od sprchy je pak také používání stěrky, se kterou po každém sprchování jednoduše „stáhnete” ze dveří veškeré kapky, a tak nebude mít vodní kámen vůbec šanci vzniknout.
Nejen do sprchy
Roztok z octa a kyseliny citronové pochopitelně nevyužijete jen na sklo ve sprše, ale i na další povrchy. Skvěle vyčistí například deštěm znečištěná okna, vyleští zrcadla, vodovodní baterie nebo také sklokeramické desky. Vodní kámen snadno a rychle odstraní i například z rychlovarné konvice.
Kromě toho můžete směs bílého octa a kyseliny citronové nalít i do pračky. Tu pak zapněte naprázdno a nastavte teplotu alespoň na 60 °C. Díky tomu se pračka perfektně vyčistí, zbavíte ji vodního kamene a zároveň z ní odstraníte i nežádoucí pachy. Vyprané prádlo pak bude krásně vonět a nebude cítit zatuchlinou.
Zdroje: bydlimekvalitne.cz, prozeny.cz, lidovky.cz