Většina Čechů vaří těstoviny špatně a Italové z náš šílí. Tady je správný postup
Těstoviny jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů v českých domácnostech. Ať už je vaříme jako rychlý oběd, nebo třeba jako součást víkendové večeře, jejich příprava se zdá být jednoduchá. Avšak většina Čechů se dopouští chyb, které by Italové rozhodně neschválili. A jednou z nejčastějších chyb, které děláme, je proplachování těstovin. Jak správně vařit těstoviny, aby byly dokonale chutné a Italové nám mohli konečně odpustit?
Mnozí z nás si myslí, že proplachování těstovin je nezbytné, aby se z nich odstranil škrob a zabránilo se tak jejich slepení. To však může mít naopak překvapivě nechtěný efekt. Když propláchneme těstoviny studenou vodou, odstraníme nejen škrob, ale také chuť a aroma, které se při vaření uvolnily. Italové se shodují na tom, že těstoviny by měly být vařeny tak, aby si uchovaly svou přirozenou chuť a strukturu.
Jaký je tedy ideální postup při vaření těstovin?
Když vaříte těstoviny, mějte na paměti, že na každých 100 gramů těstovin byste měli použít minimálně jeden litr vody. Tím zajistíte, že se těstoviny mohou volně pohybovat a nebudou se lepit na sebe.
Sůl je klíčovým prvkem, který dodá těstovinám chuť. Ideální je použít hrubou sůl a do vroucí vody ji přidat těsně předtím, než do ní vložíte těstoviny. Doporučuje se přidat přibližně 10 gramů soli na litr vody. Pamatujte, že sůl pomáhá zvýraznit chuť těstovin a jejich konzistenci.
Dodržujte doporučený čas vaření uvedený na obalu těstovin. Pokud chcete, aby byly těstoviny al dente (tzn. měkké, ale stále s lehkým odporem při kousnutí), doporučuje se vařit je o 1–2 minuty méně než je uvedeno na obalu. Vždy je dobré těstoviny ochutnat těsně před koncem doby vaření, abyste našli právě onu ideální texturu.
Nemíchejte příliš brzy! Když vložíte těstoviny do vroucí vody, nechte je chvíli ležet na dně, než je začnete míchat. To pomůže zabránit jejich slepení.
Častou chybou je přidávání oleje do vody na vaření. I když se někteří lidé domnívají, že to zabrání slepení, ve skutečnosti to způsobí, že omáčka na těstovinách nebude dobře držet. Díky oleji se totiž na těstoviny neuchytí, a tak budou mdlé.
Jak správně podávat těstoviny?
Jakmile jsou těstoviny uvařené, neproplachujte je. Místo toho je přímo přeneste do pánve, kde na ně přidáte omáčku. Škrob, který z těstovin zbyl, pomůže omáčce lépe se k těstovinám přichytit a vytvoří hladší konzistenci. Při míchání se ujistěte, že se těstoviny a omáčka důkladně spojily, a tím se dostalo do každého kousku.
V České republice se těstoviny těší oblibě v různých podobách způsobech přípravy. Děti často nejvíce ocení obyčejné a naprosto jednoduché špagety s kečupem, což je klasikou, která nikdy nezklame, byť se nejedná zrovna o výplod nejvyššího kulinářského snažení a umění… My Češi jsme ale velcí gurmáni a dávno bravurně ovládáme také přípravu podstatně náročnějších těstovinových pokrmů, které jsme třeba ochutnali na dovolené a jejich chuť nás zcela očarovala. Italská kuchyně má u nás rozhodně své neopomenutelné místo a těstoviny se tak staly nejen rychlou svačinou, ale i zajímavým základem pro kreativní kulinářské experimenty.
Vaření těstovin je rozhodně umění, které si právem zaslouží naši pozornost. I když to může vypadat jako jednoduchý proces, správné dodržování osvědčených postupů může vést k podstatnému zlepšení chuti a textury. Pamatujte, že proplachování těstovin je jednou z největších chyb, kterou můžete udělat. S našimi jednoduchými tipy, které jsme si představili, se však můžete stát mistrem jejich vaření a ukázat Italům, že i v českých domácnostech dokážeme připravit lahodný pokrm. Takže příště, když se rozhodnete vařit těstoviny, vzpomeňte si na tyto rady a nechte se unést chutí, kterou dokonalé těstoviny přinášejí.
zdroje: recepty.cz, ireceptar.cz, naitalskefarme.cz