Nejhorší návyky, které ničí váš mozek. Sedavý životní styl je horší než kouření
Připadáte si neustále unavení, nemůžete se pořádně soustředit a vaše paměť z nějakého důvodu neslouží tak jako kdysi? Pravděpodobně si sami nevědomky ničíte mozek věcmi, které považujete za zcela přirozené.
Mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, které celé ovládá. Přesto se o něj lidé málo starají a spoustou činností si ho dokonce sami poškozují. O tom ale vůbec nevědí a více se o své zdraví začnou zajímat až ve chvíli, kdy se u nich objeví nejrůznější problémy. Mezi ty spadá například neustálá únava, kterou nemůžete setřást ani dlouhým spánkem, zapomínání, zmatenost i problémy se soustředěním.
Které činnosti přispívají k degradaci mozku? Spoustu z nich určitě děláte také.
Nedostatek spánku
Dnešní doba je dost hektická. Máme spoustu práce, povinností a také myšlenek. Je proto poměrně těžké „vypnout”, všeho nechat a jít včas spát. Celá řada lidí důležitost spánku podceňuje a má za to, že jim bohatě stačí spát 5 hodin denně. Jednou za čas pochopitelně nijak nevadí, že se řádně nevyspíte, myslete ale na to, že byste měli denně naspat alespoň 7–9 hodin. Jen díky tomu bude mít mozek dostatek času a prostoru na regeneraci.
Multitasking
Termín multitasking označuje provádění několika věcí současně. Koukáte se při sledování televize do mobilu? Posloucháte při řízení hudbu či nějaký zajímavý podcast? Tyhle věci nám připadají naprosto přirozené a neškodné, pravdou ale je, že se podílí na poškozování mozku.
Podle vědců totiž v takových situacích mozek neví, na co přesně se má soustředit, a tak vaši pozornost rozděluje. A právě to mu z dlouhodobého hlediska nesvědčí.
Nadměrná konzumace cukru
Není žádným tajemstvím, že cukr tělu rozhodně nijak neprospívá. Nejenže se po něm přibírá na váze, ale také ničí různé orgány včetně mozku. Při nadměrné konzumaci sladkostí, sladkých limonád a dalších potravin s vysokým obsahem cukru se v těle zvyšuje působení volných radikálů. Ty poškozují buňky a stojí za vznikem takzvaného oxidativního stresu.
Oxidativní stres pak může být například jedním ze spouštěčů Alzheimerovy choroby. Sem tam si pochopitelně nějakou tu sušenku, koblihu nebo kousek dortu pochopitelně můžete dopřát. Rozhodně byste ale tyto dobroty neměli konzumovat denně.
Příliš času stráveného před obrazovkou
V dnešní době je nesmírně těžké se vyhnout nejrůznějším obrazovkám. Neustále koukáme do počítačů, telefonů, tabletů nebo na televizi. A asi není překvapením, že ani tohle našemu mozku nijak nesvědčí. Při konzumování různého obsahu skrze obrazovky mozek leniví, což se může následně projevovat například zapomínáním nebo zmateností. V minulosti byla provedena celá řada studií, které ukázaly, že nadměrné sledování televize může být v pozdějším věku jedním ze spouštěčů demence.
Sedavý způsob života
Spousta lidí prakticky celý den prosedí. Sedí ráno u snídaně, pak v dopravním prostředku po cestě do práce, v práci a večer zase doma u televize. Chybí nám pohyb. A to se pak odráží na našem zdraví. Podle některých vědců sedavý způsob života škodí tělu mnohem více než například kouření.
Vede k přibírání na váze, ke stárnutí buněk, různým nemocem a nesvědčí ani mozku. Způsobuje například poruchy kognitivních funkcí a také deprese, úzkosti a další duševní problémy.
Snažte se být v životě aktivní. Pokud v práci sedíte, každou hodinu se alepoň na 5 minut zvedněte a běžte se například projít po kanceláři nebo se protáhněte. Ve volném čase se snažte sportovat. Nemusíte zrovna chodit do posilovny a mučit se na strojích, postačí i rychlá chůze nebo běh. Každý den byste měli cvičit alespoň po dobu 30 minut.
Zdroje: prozeny.cz, novinky.cz, fitzivot.cz