Většina lidí skladuje brambory špatně. Nevěříte? Tohle je důvod, proč klíčí a stávají se toxickými
Na první pohled nenápadné – a přesto jsou brambory základem mnoha jídel a skvělou ingrediencí v kuchyni. Bez nich by byly české bramboráky jen plackami a obyčejné vařené brambory pouhou vzpomínkou na dětství. Ale přiznejme si, že málokdo se zamýšlí nad tím, jak je správně skladovat. Většina lidí je jednoduše hodí v igelitovém pytli na místo, které není úplně vhodné. A pak se divíme, proč nám brambory rychle klíčí, mění barvu, a dokonce se mohou stát nezdravými, ne-li rovnou toxickými.
Uchovávání brambor se může na první pohled zdát jako banalita, ale ve skutečnosti může mít zásadní vliv na jejich kvalitu. Pokud jsou totiž špatně skladovány, nejen že ztrácejí chuť a texturu, ale mohou začít klíčit nebo zelenat, což rozhodně není znak zdravé brambory. Proto je důležité naučit se brambory skladovat tak, aby si udržely dlouho čerstvost, chuť a hlavně zdravotní nezávadnost. A možná budete překvapeni, že většina z nás to dělá špatně.
Kdy jsou brambory jedovaté
Když začnou brambory klíčit, není to jen estetický problém, uvolní se v nich také toxická látka známá jako solanin, která může způsobit zažívací potíže, bolesti hlavy nebo dokonce vážnější zdravotní komplikace. Solanin je přirozeně obsažený v bramborách jako ochrana před škůdci a plísněmi a když je brambora vystavena světlu, vlhku nebo teplu, hladina solaninu se zvyšuje. A právě klíčení a zelenání brambor svědčí o tom, že nejsou úplně v nejlepším stavu. Hlavním důvodem, proč brambory takto reagují, je právě špatné skladování v teple a na světle. Takové prostředí je pro brambory signálem, že je čas se probudit a začít růst, tedy klíčit.
Typické chyby při skladování brambor
Možná vám teď vrtá hlavou, zda také neděláte chyby při skladování a zda by vaše brambory mohly vydržet déle. Asi největší chyba, kterou mnoho z nás dělá, je, že skladujeme brambory na světlém místě. Problémem jsou i plastové sáčky nebo uzavřené nádoby. Brambory potřebují dýchat. Když je skladujete v plastových sáčcích nebo uzavřených krabicích, drží se uvnitř vlhkost, která podporuje růst plísní a klíčení. Správná teplota pro skladování brambor je mezi 4 a 10 stupni Celsia. Vyšší teplota podpoří klíčení, zatímco příliš nízká, třeba v lednici, způsobí, že brambory začnou měknout a ztrácet chuť. Pokud máte ve zvyku skladovat brambory společně s jinou zeleninou nebo ovocem, dejte si obzvláště pozor na jablka nebo banány, které uvolňují etylen urychlující zrání a klíčení brambor.
Osvědčené triky, aby vám brambory vydržely dlouho čerstvé
Takže teď už víte, že bramborám nebude dobře ani na světlém, ani teplém místě. Jakmile přijdete z obchodu, vybalte brambory z igelitového sáčku, umožníte jim, aby mohly dýchat a nevytvářely se kolem nich vlhké podmínky, které vedou ke klíčení a plesnivění. Brambory raději přesuňte do prodyšného pytle, ideálně jutového nebo plátěného. Ten umožňí cirkulaci vzduchu a minimalizuje riziko vzniku plísní. Pokud je to možné, brambory umístěte do tmavé a chladné spíže, sklepu nebo komory, kde teplota nepřesahuje 10 stupňů Celsia. Úložné místo pravidelně větrejte. Brambory pravidelně kontrolujte a odstraňujte ty, které začínají klíčit nebo měknout. Jeden poškozený brambor totiž může nakazit i ostatní. Pokud doma ideální podmínky nemáte, raději brambory do zásoby nekupujte.
Zdroje: bezpecnostpotravin.cz, jimejinak.cz, ask.usda.gov, healthline.com,