Chcete shodit kila a spalovat tuky rychleji? Zjistěte, co jíst před a po tréninku
Pro to, abychom dosáhli maximálních výsledků během cvičení, se musíme kromě zvedání činek zaměřit především na naši stravu. Jenže informací koluje po internetu celá řada, což člověka často zmate, protože neví, jak se před a po tréninku správně stravovat.
Výživa je pro tělo naprosto klíčová. Je ale velký rozdíl mezi tím, co konzumujeme před, nebo po cvičení. Pojďme se nejprve podívat na potraviny, na kterých bychom si měli pochutnat před návštěvou posilovny.
Lehká svačinka
Ideální je zaměřit se na lehce stravitelné sacharidy, jež nám dodají rychlou energii. Jíst se pak doporučuje obecně asi dvě až tři hodiny před zahájením samotné fyzické aktivity. Vůbec vhodná naopak nejsou těžká a mastná jídla, protože zpomalují trávení.
Těsně před tréninkem bychom také neměli konzumovat nadměrné množství vlákniny. Oblíbený je například banán s trochou arašídového másla nebo jogurt s ovocem. Tyto svačinky nepůsobí v žaludku zbytečně těžce, když například skáčeme.

Cvičení o hladu
Právě onen pocit těžkosti může mnohé jedince vést k tomu, aby trénovali nalačno. Někteří navíc tvrdí, že právě posilování s prázdným žaludkem lépe spaluje tuky, takové postupy ale nejsou vhodné pro každého. Vždycky je potřeba poslouchat své tělo.
Pořádná dávka proteinu
Po docvičení je vhodné zařadit bílkoviny společně se sacharidy. Tím obnovíme svaly a doplníme zásoby glykogenu. Většinou se doporučuje jíst do dvou hodin skončení tělesné aktivity, čili co nejdříve. Bez proteinu by nám nenarostly svaly. Důležité jsou nejen pro muže, ale i pro ženy, které si chtějí zachovat krásnou a pevnou postavu.
Právě v tento moment je také ideální čas na maso, to by mělo obsahovat jen minimum tuku. Sahat tak můžeme po kuřecím, rybách, dobře poslouží ale i vejce, tvaroh nebo sýr cottage. Bát se však nemusíme ani již zmiňovaných sacharidů. Jít by však mělo o komplexní podoby těchto potravin, jako jsou například celozrnné obiloviny nebo sladké brambory známé jako batáty.

Tuky? Jak které!
Tuky přes všechny předsudky strašákem nejsou, odpustit si však musíme nejrůznější formy rychlého občerstvení nebo třeba oblíbené smažené řízky. Ty by nám mohly celou snahu ve fitku poměrně rychle pokazit. Můžeme však volit jejich zdravé podoby jako jsou avokádo, ořechy či chia semínka.
Zdravé tuky dodávají pocit sytosti a zároveň podporují vstřebávání důležitých vitaminů. Důležité je také samozřejmě dodržovat vyvážený jídelníček. Jedno zdravé jídlo před či po sportovní aktivitě nás totiž rozhodně nespasí. Je proto potřeba se vhodné výživě věnovat po celý den.
Ranní ptáčata versus noční sovy a démon alkohol
Jak už jsme zmínili, někdo cvičí ráno, proto by měl volit spíše lehké jídlo s rychlými sacharidy, které mu dodá sice potřebnou energii, ale pocitově nezatíží žaludek. Po cvičení by pak měl doplnit ztracené živiny a takzvaně se pořádně nadlábnout množstvím bílkovin.
Naopak lidé, kteří posilují večer, budou mít možnost zvolit po tréninku sytější jídlo. Pozor ovšem, velké množství potravy bychom neměli přijímat těsně před spaním, ale ideálně dvě až tři hodiny předtím, než ulehneme do postele. To abychom si nenarušili spánek.
Těsně po tréninku není dobré pít ani alkohol, což je informace důležitá zvláště pro ty, kteří navštěvují posilovnu ve večerních hodinách. Pití totiž nepodporuje regeneraci organismu. Toto mějte na paměti, pokud jste velkými milovníky večírků.
Jak je to s doplňky stravy
Obecně je lepší získávat vitamíny a minerály ze stravy, než za pomoci nejrůznějších doplňků. Prioritou by měl být vždy pestrý a vyvážený jídelníček, který obsahuje všechny důležité živiny. Právě tak budeme na každý trénink, ať už se jedná o kardio, nebo zvedání těžkých vah, připraveni.
Zdroje: eatright.org, diabetes.org, newsnettwork.mayocinic.org