Snažíte se zlepšit trávení, ale ve skutečnosti si zaděláváte na obezitu. Vyhněte se této chybě
Jogurt by asi nikdo nepodezříval z toho, že může za naše přebytečné kilogramy. Ve skutečnosti to ale často může být trochu jinak. Mnohé z nich totiž mají takové složení, kvůli kterému se do zdravého jídelníčku zkrátka vůbec nehodí. Jak ale poznat ten správný?
Bílý jogurt je poměrně univerzální potravina. Hodí se jako snídaně, svačina, připravíme z něj dezert, zálivku na salát, lahodný dip, nebo ho můžeme přidat do pečení. V minulosti se dokonce používal také jako léčivý prostředek – například na hojení popálenin nebo pleťová maska.
Jogurt má mnoho zdravotních benefitů, pokud je to ten správný
Také podle výživových specialistů má jogurt mnoho benefitů. Například je, podobně jako mléko, skvělým zdrojem vápníku, který nezbytně potřebujeme k tomu, aby naše kosti byly pevné a zdravé. Zmínit musíme také obsah bílkovin, jejichž význam dnes snad již nikdo nezpochybňuje.
Zapomenout nesmíme ani na jogurtové kultury a probiotika, která pomohou udělat pořádek v našich střevech. Jedině zdravá střevní mikroflóra je totiž zárukou toho, že náš metabolismus bude šlapat jako hodinky. Díky této složce může mít také jogurt v našem organismu protizánětlivé účinky.
A konečně pro ty, kdo chtějí redukovat přebytečné kilogramy, je pochopitelně jogurt velmi vhodnou součástí jídelníčku. Dodá nám potřebné bílkoviny a také z něj lze připravit zdravější alternativy mnohých pochutin.
Na tyto druhy jogurtu zapomeňte
Vše výše zmíněné ovšem platí pouze za předpokladu, že si jogurt vybereme správně a nenecháme se zlákat například líbivou reklamou. Pokud sáhneme vedle, některé nebo dokonce všechny jmenované benefity se ztrácí. Pojďme se tedy na výběr podívat pořádně zblízka.
První pastí, kterou nelze nezmínit, jsou jogurty s příchutí. Ty totiž kromě ovoce nebo oříšků zpravidla obsahují také celou řadu dalších lahůdek, které bychom pravděpodobně za součást zdravého jídelníčku nepovažovali. Jsou to například přidané cukry, glukózo-fruktózový sirup, barviva, umělá sladidla a různé typy škrobů. Pokud tedy zjistíte, že kelímek, po kterém právě saháte, některé tyto složky obsahuje, raději se plácněte přes prsty a vyberte si lépe.
Pokud už máte chuť na sladký jogurt, připravte si ho raději sami doma. Přidejte do něj čerstvé ovoce, med nebo třeba kakao. Kromě toho, že budete mít stoprocentní jistotu, co vlastně jíte, čerstvé potraviny budou vždy chutnat mnohem lépe.
Vyberte si jogurt, který má hodně bílkovin
Co se týká složení, to by mělo sestávat pouze z mléka, mléčné bílkoviny a živé kultury. Pokud daný jogurt obsahuje také bifidobakterie (tedy ty „hodné bakterie“), máte vyhráno. Můžete zvolit také jogurty zrající v kelímku. Naopak se vyhněte těm, které jsou doplněné o smetanu. Bývají totiž příliš tučné.
Pokud jde o samotný tuk, toho by v jogurtu určitě nemělo být více než tři procenta. Pokud jde o jogurt farmářský, lze přimhouřit oko a tolerovat o procento více. Výše zmiňované smetanové jogurty ale mohou mít i deset a více procent tuku, a proto jsou například do redukčních jídelníčků nevhodné.
Pokud bychom měli zmínit jeden jogurt, který je naprostým snem všech výživových specialistů, jedná se o skyr. Tato tradiční islandská pochoutka totiž obsahuje velmi mnoho bílkovin a téměř žádný tuk, zpravidla pouze do půl procenta. Proto po něm určitě sáhněte, nebudete toho litovat a zůstanete sytí po dlouhou dobu.
Zdroje: Martinakorejckova.cz, Dtest.cz, Onlinefitness.cz