Zapomeňte na alkohol. Skla brýlí nejlépe vyčistíte s těmito 2 kuchyňskými ingrediencemi
Nesprávné čištění brýlí může vyjít pěkně draho. Pokud při leštění používáte agresivní prostředky nebo nevhodné hadříky, riskujete, že čočky poškrábete. Přitom zcela šetrné a spolehlivé čistidlo máme všichni doma.
Snad každý člověk, který nosí brýle, někdy bojoval s tím, že téměř nebylo možné je řádně vyčistit. Šmouhy nešly rozleštit, odolná špína se nehnula z místa a v krajních případech pak při nešetrném zacházení došlo i k poškrábání čoček. I proto u sebe ostatně celá řada lidí neustále nosí dostatečné množství papírových hadříků napuštěných alkoholem, se kterými je čištění o poznání jednodušší. Jenže tyto hadříky nejsou nejlevnější a ani ekologické.
Funguje jako mávnutím proutku
K tomu, aby byly brýle dokonale čisté, přitom stačí málo. Rozhodně nemusíte vyrážet do drogerie pro žádné speciální přípravky. Skvělou práci totiž odvede i naprosto obyčejné tekuté mýdlo. Sundejte si brýle, na prsty si vymáčkněte trochu tekutého mýdla a to pak rozetřete na obě strany čoček. Pak nechte mýdlo chvíli působit a nakonec ho opláchněte vlažnou vodou. Brýle následně osušte hadříkem z mikrovláken a je hotovo.
Nikdy na brýle nepoužívejte klasické hadry nebo snad kuchyňské utěrky. Nejenže by byly čočky opět zapatlané, ale také by se mohly poškrábat. Hadřík z mikrovlákna je dokonale vyleští a navíc zachytí například mastnotu.
Mnozí k čištění brýlí pak používají také prostředek na nádobí. Toho se ale raději vyvarujte. Taková čistidla totiž často obsahují agresivnější látky, které sklíčkům na brýlích rozhodně neprospívají.
Pomocník z kuchyně
Pokud jsou brýle více znečištěné, nemusí použití mýdla stačit. Namísto něj vám dobře poslouží klasický bílý ocet. Připravte si dostatečně velkou mísu a naplňte ji teplou vodou. V ní pak rozmíchejte 2 polévkové lžíce octa a do roztoku položte brýle zhruba na 5 minut.
Pak je očistěte mýdlem, které díky obsahu glycerinu zajistí, že se nebudou tak snadno špinit, opláchněte pod vlažnou vodou a osušte hadříkem z mikrovlákna.
Ocet působí také antibakteriálně, a tak zbaví brýle i neviditelných nečistot. Nikdy ovšem nepoužívejte nezředěný ocet přímo na brýle. Kyseliny v něm obsažené by totiž mohly poškodit nejen čočky, ale také obroučky.
Brýle čistěte každý den
Brýle se vyplatí čistit každý den. I když se vám na první pohled nemusí zdát nijak zvlášť špinavé, stále se na nich mohou vyskytovat bakterie, nepatrné otisky prstů, šmouhy, mastnota nebo třeba zaschlé kapky od deště. Zdánlivě nevýrazné znečištění ovšem často přispívá k tomu, že není přes brýle dobře vidět, a tak si jejich nositel poškozuje zrak. Brýle by při každém nošení zkrátka měly být dokonale čisté.
Pozor na škrábance
Ať se člověk snaží sebevíc dávat pozor, čas od času se stane, že se na čočkách brýlí objeví škrábance. Ty jsou leckdy tak malé, že si jich takřka nelze všimnout. Při neopatrném zacházení ale mohou být skutečně velké, přičemž následně kazí nejen estetický dojem z brýlí, ale hlavně mohou při nošení poškozovat zrak.
V takovém případě se mnozí rozhodnou, že se škrábanců zbaví doma po svém. Na internetu lze najít celou řadu postupů, které slibují, že při nich dojde k absolutnímu vyhlazení škrábanců a brýle budou brzy zase jako nové.
Častokrát se v takových postupech hovoří o zubní pastě, jedlé sodě, nebo dokonce banánové slupce. Pravdou ale je, že žádný z takových postupů nefunguje. Banánová slupka žádné zázraky nezařídí a jedlá soda se zubní pastou většinou obsahují tvrdé částice, které mohou brýle ještě více poničit. Máte-li tedy výrazně poškrábané brýle, vždy jejich opravu svěřte do rukou svého optika. V drtivé většině případů se ale výměně čoček nevyhnete.
Zdroje: mix24.cz, businessinsider.com, bydleni12.cz