Tuto značku vidí řidiči na cestách denně. Většina nemá vůbec tušení, co znamená
Každý den se na českých silnicích a dálnicích prohání tisíce automobilů. Řidiči spěchají do práce, vezou děti do školy, jezdí na nákupy nebo se vydávají na dlouhé cesty za odpočinkem. Během svých jízd míjejí nespočet dopravních značek – některé důvěrně známé jako omezení rychlosti, zákaz předjíždění či hlavní silnice. Jiné možná tak zažité nejsou, přestože je řidiči vídají takřka denně.
Jednou z těchto značek, kolem které většina šoférů pravidelně projíždí, je bíla tabule s velkým tiskacím „M“ ve žlutém kruhu. Nachází se na mnoha úsecích českých dálnic a rychlostních silnic. Řidiči osobních aut kolem ní profrčí bez povšimnutí, maximálně si v duchu pomyslí, že se týká jen kamionů.
Písmeno „M“ ve žlutém kruhu je pro mnohé řidiče záhadou
Bílý podklad tabule kontrastuje s jasně žlutým kruhem, v jehož středu je umístěno výrazné černé písmeno „M“. Toto provedení zaručuje, že značka je dobře viditelná za všech povětrnostních podmínek a nelze ji snadno přehlédnout ani při vysoké rychlosti jízdy.
Značky jsou strategicky rozmístěny podél frekventovaných úseků dálnic a rychlostních komunikací, obvykle v pravidelných intervalech. Jejich účelem je informovat řidiče o něčem důležitém, co by neměli opomenout během své cesty.
Mnoho řidičů si již zvyklo na přítomnost těchto značek a berou je jako samozřejmost, aniž by se hlouběji zamýšleli nad jejich významem. Pravidelně je míjejí, ať už při každodenním dojíždění do práce, na víkendových výletech nebo při dlouhých cestách napříč republikou.
Přestože jsou tyto značky nepřehlédnutelné a setkáváme se s nimi velmi často, málokdo skutečně ví, co písmeno „M“ v žlutém kruhu představuje. Jejich účel zůstává pro většinu řidičů záhadou, i když se jedná o důležitou informaci, která má vliv na jejich peněženky.
Neznalost této značky může některé stát peníze
Jedná se o označení úseku zpoplatněného mýtným! Je to až neuvěřitelné, kolikrát za den projedeme kolem této značky, aniž bychom tušili její pravý význam. Tisíce řidičů míjí tento symbol na své každodenní cestě, ať už při cestě do práce, na nákupy či za rodinou. Značka se stala tak samozřejmou součástí našich silnic, že jsme ji přestali vnímat a nepátrali po jejím smyslu.
Mýtný systém v České republice funguje na principu elektronického výběru poplatků za používání určitých úseků dálnic a rychlostních silnic. Povinnost platit mýtné se vztahuje na všechna vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, tedy především na nákladní automobily a autobusy.
Výše mýtného se odvíjí od ujeté vzdálenosti na zpoplatněných komunikacích, hmotnosti vozidla a jeho emisní třídy. Platba probíhá elektronicky pomocí palubní jednotky, která komunikuje s mýtnými branami rozmístěnými na zpoplatněných úsecích. Při průjezdu pod branou jednotka zaznamená údaje o vozidle a automaticky odečte příslušnou částku z předplaceného kreditu.
Díky vybírání mýtného se mohou modernizovat a opravovat silnice
Z povinnosti platit mýtné existují některé výjimky, například pro vozidla Integrovaného záchranného systému, vozidla armády či vozidla správce komunikace.
Výběr mýtného představuje významný zdroj financí pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). V roce 2022 činily příjmy z výkonového zpoplatnění formou elektronického mýta přes 14 miliard korun. Tyto prostředky jsou následně investovány zpět do dopravní infrastruktury.
Peníze vybrané na mýtném slouží především k údržbě, opravám a modernizaci stávající dálniční sítě. Financuje se z nich například obnova povrchu vozovek, opravy mostů, protihlukové stěny či instalace bezpečnostních prvků. Část výnosů putuje také na výstavbu nových dálničních úseků a obchvatů měst.
Zdroj: mytocz.eu, busportal.cz