Toto je jediný správný způsob, jak uchovávat zeleninu v lednici. Zůstane čerstvá 4× déle
Pravidelné třídění obsahu lednice občas vydá nečekané a ne zrovna vábné poklady. Největší překvapení na nás obvykle číhá v šuplíku na zeleninu, která se bohužel často kazí rychleji, než ji stíháme spotřebovat. Naštěstí ale existuje několik fíglů, které její životnost významně prodlouží.
V první řadě je nutné udělat si jasno v tom, jak se která zelenina má správně skladovat. Některé druhy totiž ve skutečnosti nemají v lednici co dělat, přestože je tam většina z nás mylně umisťuje.
Možná vás překvapí, že rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně, cibule, česnek, cukety a batáty ve skutečnosti patří spíše do sklepa, případně komory. Brambory by též měly být uchovávány v chladu, aby nezačaly klíčit. Hodí se pro to nejlépe sklep, ale pokud ho nemáte, poslouží lednice nebo v chladnější části roku třeba balkon.
Dále do lednice nepatří nezralá avokáda a také meloun, který sice téměř všichni považují za ovoce, ve skutečnosti jde však o zeleninu. Pokud už je ale daný kousek rozkrojený, pak do lednice pochopitelně patří, bez ohledu na to, zda se nachází na předchozím seznamu, nebo ne.
Zeleninu rozhodně nemyjte
Dále je potřeba se smířit s tím, že různá zelenina zkrátka vydrží různě dlouhou dobu, což je dáno tím, jaké druhy rostlinných tkání se v ní vyskytují. I přesto ale existují další faktory, které mají na její životnost vliv.
Než zeleninu vůbec do lednice umístíme, je potřeba ji vybalit z obalů, zvlášť těch plastových. Přeberte také všechny kousky, které by mohly vykazovat známky rozkladu. Za žádných okolností ale zeleninu před skladováním nemyjte, protože by přišla o svou přirozenou ochranu před hnilobou nebo plísněmi. Na to přijde čas teprve ve chvíli, kdy se daný plod chystáte použít. Pokud je skutečně příliš znečištěná a bojíte se, že vám v lednici udělá nepořádek, otřete takovou zeleninu suchým hadříkem.
Listové druhy zeleniny nebo bylinky můžeme zabalit do vlhké utěrky nebo papírového ubrousku, aby v lednici vydržely déle čerstvé. Papírovými kuchyňskými utěrkami je zase dobré vyložit dno šuplíku na zeleninu, protože odvedou přebytečnou vlhkost a zabrání se tak případnému hnití.
Miska s vodou dělá divy
Některé druhy zeleniny zase ocení, pokud je dáme stonkem do misky s vodou. To platí například pro brokolici nebo hlávkový salát. Co se týká ředkviček, ty před uskladněním očistěte a poté je ponořte do misky s vodou.
Pokud máte tu možnost, je také velmi dobrý nápad neskladovat zeleninu a ovoce v jedné zásuvce. Ovoce totiž uvolňuje ethylen, který způsobuje rychlejší dozrávání plodů – a tím pádem bohužel také rychlejší zkázu.
V případě, že se stane, že některou zeleninu téměř jistě nestihnete spotřebovat včas, můžete ji před zkázou zachránit tak, že ji zkrátka zamrazíte. Má to hned několik výhod. Zaprvé šetříte svou peněženku, zadruhé si můžete dopřát svěží chuť i v měsících, kdy je problém sehnat čerstvou zeleninu.
Zeleninu můžete před zkázou zachránit mražením
Ideální je ale před zamražením zeleninu blanšírovat. To znamená, že nakrájené kousky minutu až dvě povaříte a ihned poté vložíte do ledové vody. Tím se zastaví proces vaření a zabrání se tomu, aby se v mrazáku zelenina spálila zevnitř.
Pro některé druhy zeleniny ale mražení přece jen není vhodné. To se týká zejména artyčoků, čekanky, lilku, listového salátu, brambor, ředkviček, kapusty a batátů.
Zdroje: Jimejinak.cz, Fresh.iprima.cz, Prozeny.cz