Tenisky na odpis? Jedno praní a jsou zase jako ze žurnálu. Zjistěte, jak na to
Boty s vámi chodí ven den co den, trpí v dešti, blátu i na prašných cestách. Takže aby vydržely co nejdéle, je potřeba o ně správně pečovat a třeba je i občas vyprat. Ano, i boty se dají prát v pračce, ale pozor, není to jen tak. Špatný postup může skončit katastrofou, jako jsou deformované podrážky, rozlepené švy nebo zničený buben pračky.
Než dáte boty do pračky, bude potřeba je důkladně připravit. Zapomeňte na to, že stačí boty hodit do pračky a hotovo. Než vůbec stisknete tlačítko start, sundejte ze šněrovacích bot tkaničky. Tkaničky by se mohly zamotat a prací síla by se nedostala pod jejich povrch. Vyprat je můžete zvlášť, nebo je ručně vyperte v teplé mýdlové vodě. Vyjmout byste měli také vložky. Ty většinou nesnesou intenzivní praní tak dobře jako samotné boty. Vyčistěte je raději ručně pomocí jemného čisticího prostředku a nechte je uschnout na vzduchu. Jestliže jsou vaše boty příliš znečištěné, přebytečný prach, kamínky nebo bahno odstraňte kartáčem nebo hadříkem.
Do pračky vložte ručník
Pračka a boty se úplně v lásce nemají. Tvrdé nárazy podrážek o buben by mohly poškodit pračku nebo způsobit, že se boty zdeformují. Pomoci si můžete přidáním několika starších ručníků do praní. Ručníky budou fungovat jako ochranný polštář a tlumením nárazů ochrání boty i pračku. Boty můžete vložit také do pracího pytlíku, vaku na praní nebo starého povlaku na polštář.
Jaký zvolit program a teplotu
Určitě se vyhněte praní při vysokých teplotách nebo intenzivnímu programu. Vaše boty si zaslouží jemné zacházení. Takže pokud můžete, zvolte jemný nebo ruční program. Většina moderních praček také nabízí speciální program pro jemné tkaniny. Ten je ideální i pro boty. Teplota vody by měla být nízká. Praní na 30 °C bohatě stačí. Vyšší teploty by mohly lepidla a švy bot nadobro poškodit. Použijte jemný prací prostředek, čímž se vyhnete agresivním bělidlům a práškům. Tekuté gely na praní jsou k praní bot šetrnější a snáze se vymývají. Pokud zůstanou na botách nějaké nečistoty, můžete je dočistit třeba nanohoubičkou nebo jemným kartáčem.
Co dělat po vyprání
Jakmile pračka zahlásí, že je praní dokončeno, je na řadě sušení. Nevhodné sušení může vést k deformacím, nepříjemnému zápachu a v horším případě i ke vzniku plísní. Boty nesušte na radiátoru ani na přímém slunci. Rychlé sušení by mohlo způsobit praskání materiálu a blednutí barev. Raději vložte do bot zmačkaný novinový papír. Ten nasaje přebytečnou vlhkost a zároveň pomůže udržet správný tvar bot. Noviny pravidelně měňte, dokud boty nebudou suché. Boty sušte na dobře větraném místě, nejlépe venku ve stínu nebo u otevřeného okna. Až budou boty suché, navlečte zpátky tkaničky, vložky dejte na místo a pokud je nutné, ošetřete povrch bot. Textilní materiály postříkejte impregnací, která boty ochrání před vodou a nečistotami.
Jaké boty prát v pračce
Ne všechny boty jsou na praní v pračce vhodné. Obecně platí, že prát můžete boty vyrobené z látek jako je nylon, polyester nebo bavlna. Z takových materiálů bývají vyrobeny látkové tenisky, běžné plátěné boty, sportovní nebo běžecké boty. Ty by měly zvládnout prací cyklus bez problémů, ale kožené, semišové nebo boty s výraznými ozdobami raději do pračky nedávejte. To samé platí pro praní semišových, koženkových, gumových a gore-texových bot. Nevhodné jsou také boty na podpatku, kozačky a nebo na boty z velmi jemných materiálů, jako je třeba hedvábí, u kterých hrozí, že by se praním nevratně poškodily. Takové boty si zaslouží ruční očistu navlhčeným hadříkem a poté ošetření speciálním krémem určeným na materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
Zdroje: Wikihow.com, RealSimple.com, nytimes.com