Zapomenutý recept našich babiček: Tato polévka je zimní zázrak pro imunitu, na rýmu i kašel
V zimních měsících se nám často chce ze všeho nejvíc sedět pod dekou s horkým nápojem. Pokud ale přijde nachlazení, možná se vám bude hodit tip také na silnější kalibr, jakým je tato skvělá polévka. Ta rýmu i kašel bezpečně vyžene z vaší blízkosti.
Při prvních známkách nachlazení řada z nás okamžitě zamíří do lékárny pro všemožné medikamenty, které nás mají pořádně nakopnout a postavit na nohy, abychom byli co nejdříve výkonní.
Mnohdy ale zapomínáme na to, že ta nejlepší léčba je často jednoduchá. Pokud máme rýmu a kašel, ve většině případů potřebujeme především odpočinek, teplo a nějaký příjemný domácí prostředek proti nachlazení.
Polévka, která probudí i mrtvého
Jedním takovým je také polévka, kterou znaly už mnohé babičky. Tedy přinejmenším ty italské, protože se jí také jinak říká italský penicilin. Ta vás dokonale prohřeje, dodá vám spoustu živin a také dalších zdraví prospěšných látek.
Kromě toho, že polévka skvěle chutná, má také celou řadu dalších výhod. Tak předně, skládá se z větší části z vody. Proto představuje potřebný přísun tekutin, který je v době nemoci obzvlášť důležitý. Kromě toho teplá polévka pomůže uvolnit ucpané dutiny a rychleji vás zbavit rýmy.
- 600 až 1000 g kuřecích krků, paliček, křídel či skeletů
- 30 g másla
- 2 mrkve
- 2 cibule
- 2 řapíkaté celery
- 10 kuliček pepře
- 2 bobkové listy
- 6 kuliček nového koření
- ½ lžičky tymiánu
- 1 lžička soli
- 2 litry vody
Základem této polévky je kuřecí vývar a kořenová zelenina. Podle tradiční italské receptury je přitom trik vedoucí ke skvělé chuti v tom, že maso i zeleninu před vařením pořádně osmahnete na másle, kterým rozhodně nešetřete. Teprve poté se vše umístí do hrnce s vodou a kořením.
Italské babičky přidají těstoviny
Aby bylo v polévce co možná nejvíce živin, můžete do ní také obrat maso nebo rozšlehat vajíčko. Italská babička by vám pravděpodobně také doporučila, abyste místo kuřete použili slepici. Slepičí vývar se totiž na posilněnou nemocným nebo ženám po porodu podával po staletí.
Vývar budete vařit co nejdéle, klidně tři až pět hodin. Poté, co získá tmavě zlatavou barvu, ho sceďte a následně s ním budete pracovat dál. Můžete přidat obrané maso, část použité zeleniny, a protože jde o italskou polévku, tak také stranou uvařené drobnější těstoviny. Před podáváním do ní můžete nasypat také nastrouhaný parmazán.
Polévka někdy před návštěvou lékaře nezachrání
V lednici vám tato polévka bez obav vydrží několik dní. Pokud budete mít pocit, že už na vás zase něco leze, nebojte se po ní sáhnout. Podávejte ji ale pokaždé dostatečně horkou, aby splnila patřičný efekt.
Na samotný závěr také myslete na to, že některé nemoci žádná polévka neporazí. Pokud vám již několikátý den není dobře nebo se objeví vysoké teploty, pro klid v duši raději vyrazte k lékaři.
Zdroje: Kondice.cz, Dumazahrada.cz, Fresh.iprima.cz