Odborníci varují: Tento každodenní zvyk s mobilem vás může stát zdraví. Děláte ho?
Mobil se stal naším nerozlučným společníkem. Když ho nemáme v ruce, obvykle je vždy na dosah – na pracovním stole, v kabelce nebo v kapse. Jenže i když nám mobil může v mnoha ohledech usnadnit život, může být i ohrožením pro naše zdraví.
Podle dat z loňského roku vlastní 4,3 miliardy lidí na světě mobil. V České republice jej používá podle Českého statistického úřadu 82 procent obyvatel. Jsme díky němu ve spojení s ostatními, naše komunikace se výrazně zjednodušila. Po připojení k internetu můžeme kdykoliv cokoliv dohledat. A spousta lidí má u sebe mobil od rána až do noci.
Na jednu stranu jsou tak chytré telefony skvělým technologickým pokrokem, který posunul lidstvo zase o úroveň výš. Na druhou stanu ale odborníci zvedají varovně prst – mobilní telefony nemusejí být úplně neškodné.
Zaprvé negativně ovlivňují náš zrak, protože neustálé koukání na displej kazí oči. Zadruhé si skláněním se nad nimi ničíme krční páteř. Ale jeden zvyk nás ohrožuje ještě víc.
Mobil mějte na dosah paže
Mobil nám po zdravotní stránce nemusí škodit pouze tím, jak často a jakým způsobem ho používáme. Negativně může působit už svou přítomností. A to kvůli tomu, že z něj vychází elektromagnetické záření. To ale nesmí být u mobilů příliš silné.
Existuje proto zákonný limit, kterého se výrobci musejí držet, jinak by své mobily v dané zemi nesměli prodávat. Každý nový model telefonu je v laboratorních podmínkách pečlivě testován, aby se zjistilo, jak moc ho vyzařuje. Mobily, které jsou dostupné v ČR nebo v Evropské unii, by tak po této stránce měly být bezpečné. Ale jen teoreticky.
Pokud totiž nosíte mobil v kapse a máte ho tam několik hodin denně, tak právě neionizující záření, které vychází z chytrých telefonů, může být ohrožující. A to ani ne tak pro ženy, jako spíš pro muže. Někteří vědci totiž ve svých studiích tvrdí, že právě toto vyzařování a zároveň zahřívání přístroje způsobuje úbytek počtu spermií a tím zapříčiňuje až mužskou neplodnost. Vliv na ženská vajíčka prokázán nebyl.
V době, kdy se řada párů potýká s problémem počít dítě a věk prvorodiček se celosvětově zvyšuje, je to tak značný problém. Většina lidí bohužel tato varování zcela přechází a dál mobil nosí přímo v kapse u svých reprodukčních orgánů. Leckdo přitom o podobných vědeckých studiích už četl, ale nebere je vážně. A i když to stoprocentně neprokázali ani vědci, tak přesto je třeba mít se na pozoru.
Proto kalifornský Úřad pro veřejné zdraví již dříve doporučoval, aby lidé měli mobil výhradně v batohu nebo v kabelce a nikdy ne v kapse. Obecné doporučení je pak mít ho od sebe po delší dobu na délku lidské paže, což by prý měla být bezpečná vzdálenost.
Mobil možná škodí i víc
Kdo nosí mobil přímo na svém těle, tedy v kapse, ten si možná koleduje i o další nemoci. Odborníci zabývající se vlivem mobilů na člověka tak hovoří třeba o tom, že mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Neurologové z univerzitní nemocnice ve švédském městě Lund zase po několika letech studování vlivů mobilů na mozek prohlásili, že časté používání ničí naše mozkové buňky. A jde zejména o situace, kdy si mobil přikládáme přímo k hlavě (tedy při telefonování).
Ještě větší vliv pak mají prý na zdraví dětí a dospívajících. Často se mluví o zhoršení paměti nebo koncentrace. To, jak ovlivní plodnost mladých mužů zvyk, kdy od dětství nosí mobil v kapse kalhot, ještě není prokázáno. Ale žádný pozitivní vliv tam rozhodně nebude a rodiče by na své děti a jejich zvyky měli dohlédnout a vysvětlit jim rizika.
Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, lidovky.cz, szu.cz