Na vatové tyčinky raději zapomeňte. Riskujete vážné poškození bubínku
Mnozí z nás mají pocit, že čištění uší pomocí vatových tyčinek vede k tomu, aby uši zůstaly zdravé a čisté. Jenže jejich používání může nadělat více škody než užitku. Odborníci totiž varují: „Držte se od nich dál!“
Představte si své ucho jako samočisticí stroj. Vaše uši jsou totiž soběstačné a nepotřebují vaši pomoc neúprosným šťouráním vatovou tyčinkou. Ušní maz, i když se může zdát nechutný, má svou důležitou roli. Chrání vnitřek ucha před prachem, bakteriemi a jinými nečistotami. Navíc pomáhá udržovat přirozenou vlhkost, která brání vysychání pokožky v uchu.
Co je to mazová zátka
Když se vám v uchu nahromadí maz a začne tvrdnout, vytvoří se takzvaná mazová zátka. Ta může vést nejen k bolestem hlavy a dalším problémům, jako je zvonění a bolest v uších, zhoršený sluch, závratě, ale může dokonce negativně ovlivnit i váš sluch. Nejčastěji postiženi nadměrnou tvorbou ušního mazu bývají zejména starší lidé a osoby se sluchadly, také plavci nebo lidé, kteří často používají sluchátka nebo pracují v prašném prostředí. Zvýšenou tvorbu ušního mazu může ovlivnit i úzkost, strach, bolest nebo mechanické dráždění kůže zvukovodu usilovným žvýkáním. Pokud se vám mazová zátka vytvoří, je nutné navštívit co nejdříve lékaře a nechat si maz odborně odstranit.
Vatová tyčinka jako nepřítel vašich uší
Jakmile vezmete vatovou tyčinku a pustíte se do akce, riskujete, že si maz zatlačíte hlouběji do zvukovodu. To může vést k vytvoření tzv. mazové zátky, která blokuje průchod zvuku a může způsobit nepříjemný pocit zalehlých uší. A to není vše. Pokud zajdete příliš hluboko, můžete si poranit citlivou pokožku uvnitř ucha, nebo dokonce poškodit bubínek. A věřte, že protržený bubínek není zážitek, o který byste stáli. Lékaři a specialisté na ORL (ušní, nosní a krční lékařství) se shodují – uši nepotřebují žádnou invazivní péči. „Vatové tyčinky na čištění uší rozhodně vhodné nejsou. Dokonce mohou být nebezpečné. Do ucha sobě nebo někomu, komu se snažíte vyčistit uši, totiž nevidíte, a tak nevíte, co tyčinkou vlastně v uchu můžete vyrobit. Vatovou tyčinkou můžete snadno zatlačit ušní maz do hloubi zvukovodu, poškrábat jej, zanést si do ucha infekci, může vám ve zvukovodu zůstat smotek vaty, ale nejhorší možnou komplikací používání vatových tyčinek je poranění bubínku a někdy i středouší, které jsem už mnohokrát viděla, a to i u malých dětí,“ upozorňuje MUDr. Věra Pokorná na facebookových stránkách ORL Děčín.
Jak tedy správně čistit uši?
Pokud cítíte potřebu se o své uši starat, raději dejte na šetrnější způsob. Po sprchování jemně otřete vnější část ucha vlhkým ručníkem, ale nikdy se nesnažte dostat hlouběji než na okraj ucha. Použít můžete také speciální kapky do uší, které pomáhají rozpouštět přebytečný ušní maz. Zakoupíte je v lékárnách a je třeba je používat podle pokynů v příbalovém letáku. Pokud se vám ucho ucpává nebo se vám zhoršuje sluch, neváhejte a objednejte se na profesionální čištění uší k odborníkovi. “Ucho má samočisticí schopnost. To znamená, že odloupané epitelie, drobné částečky kůže a maz si ucho čistí samo. Vyloučí je ke vchodu ze zvukovodu, kde bychom je měli odstranit. Lehce, třeba vatovými tyčinkami. Rozhodně bychom ale neměli uši čistit do hloubky. Mohli bychom si zatlačit maz směrem k bubínku, kde pak vzniká tvrdá zátka, která způsobuje problémy,“ poradila MUDr. Irena Škodová, primářka oddělení ORL Vojenské nemocnice Olomouc v Českém rozhlasu.
Zdroje: olomouc.rozhlas.cz, healthline.com