Nejkrásnější vesnice Česka: Skrytý klenot, který vás přenese do jiného světa
V České republice lze najít celou řadu malebných vesnic, na Šumavě se ale nachází jedna, která vyráží dech i těm nejzcestovalejším turistům. Není proto divu, že v letošním roce získala i prestižní ocenění.
Česko je nesmírně bohaté na spoustu krásných míst, které rozhodně stojí za objevování. Pro turisty je pochopitelně nejatraktivnější Praha nebo třeba Český Krumlov, Češi si ale naopak vychutnávají přírodní půvaby, hrady a zámky, nebo také často navštěvují různé vesničky. Jedna z nich ale dlouho unikala jejich pozornosti. A to je přitom velká škoda. Patří totiž mezi ta vůbec nejkrásnější místa u nás. O tom ostatně svědčí i fakt, že se umístila na prvním místě v soutěži Vesnice roku pro Jihočeský kraj. Následně se Vacov dostal na stejné místo i v celostátní soutěži.
Oáza klidu na Prachaticku
Onou vesnicí je Vacov, malá obec, ve které žije zhruba 1500 obyvatel. I proto může působit poměrně nenápadně. V posledních letech se ale stává stále častěji navštěvovaným místem. Na tom má podíl nejen dechberoucí příroda, ve které vesnice vyrostla, ale také tamní krásná architektura.
Všechny stavby jsou pečlivě udržované a některé z nich připomínají domy jako z pohádky. Není proto divu, že má člověk při návštěvě Vacova pocit, jako by se přesunul v čase. Ústředním bodem vesnice je malé náměstíčko, na kterém lze najít obecní sál, malou kavárnu a dokonce také menší svah, který je určený pro zimní sáňkování. Ve vesnici se také nachází pekárna, ve které se peče vyhlášený chléb.
Přestože se jedná o menší vesnici, nechybí v ní mateřská a základní škola, kam dojíždí i žáci z okolních obcí.
Populární v létě i v zimě
Přes léto se stává Vacov rájem pro turisty i cykloturisty. Všude kolem je krásná příroda a také celá řada zajímavých míst. Velké návštěvnosti se těší hlavně Klostermannova rozhledna, která se nachází na hoře Javorník. V okolí je pak také ohromná spousta naučných stezek, a tak zkrátka není možné se ve Vacově nudit. Každý rok se dokonce pravidelně v obci koná také Vavřinecká pouť. Návštěvníkům je k dispozici i koupaliště v nedaleké vesničce Rohanov.
Během léta do Vacova míří celá řada chatařů a chalupářů, kteří si chtějí užít času stráveného uprostřed přírody a daleko od ruchů velkoměsta. Od července do srpna to tedy ve Vacově skutečně „žije” a díky rekreantům se také počet obyvatel několikanásobně zvyšuje.
A nudit se zde nemůžete ani přes zimu. V blízkosti se totiž nachází Lyžařský areál Zadov a samotná vesnička má pod sněhovou pokrývkou ještě kouzelnější atmosféru. Ve Vacově si každý přijde na své a vůbec nezáleží na tom, zda patříte mezi milovníky přírody, architektury, historie či kultury.
Bohatá historie
Kdy přesně Vacov vznikl, není tak docela jasné. První zmínky se o něm ale objevily už v roce 1352. Původně byl zemanskou tvrzí, ta pak zchátrala a namísto ní vyrostl kostel a také farní nadace. Vesnice je pravděpodobně pojmenována podle původního majitele tvrze, který se jmenoval Váca nebo Václav.
Původní kostel byl zničen během husitských válek. O několik let později byl opraven, ale jeho osud byl nakonec přece jen nešťastný. V roce 1757 vyhořel, aby byl posléze znovu zrestaurován, a následně byl z nejasných důvodů zbořen. V letech 1889–1890 v obci vyrostl nový kostel sv. Mikuláše, který zde stojí dodnes a je dominantou Vacova.
U kostela se nachází kaplička sv. Jana Nepomuckého, která je starší než samotný kostel. Pochází totiž z 18. století.
V oblasti je známá také tradiční výroba dřevěných hraček, která funguje už od 50. let minulého století.
Zdroje: turistika.cz, vacov.cz, idnes.cz