Stařecké bradavice už po třicítce? Možná je máte. Dřív nebo později čekají na každého
Stařecké bradavice jsou lékařským termínem označovány jako seboroické keratózy. Vytvořit se mohou takřka kdekoliv na kůži. Zpočátku jsou oranžové, později změní svou barvu na tmavě hnědou. Pokud je máte, neznamená to nutně, že jste staří. Mohou se klidně objevit i po vašich třicátých narozeninách.
Pro zdraví nejsou stařecké bradavice nijak nebezpečné, ovšem svého nositele mohou trápit zejména z estetických důvodů. Tyto výrůstky se totiž často objevují i na obličeji, krku a dalších viditelných místech. Zpravidla postihují spíše osoby starší čtyřiceti let, objevují se ale i u výrazně mladších lidí, kteří sotva věkově přesáhli třicítku. Máte tyto bradavice na své kůži? Zajděte raději k lékaři. Je totiž běžné, že si tyto bradavice pacienti mohou plést i s nebezpečným melanomem. Možná ani netušíte, že stařecké bradavice máte. Dříve nebo později se však ukážou u každého z nás.
Stařecké bradavice nejsou nakažlivé
Na rozdíl od běžných bradavic nejsou tyto stařecké virového původu a tudíž nejsou ani nakažlivé. Pokud se vám objeví kdekoliv na těle, mějte na paměti, že to je klasický příznak postupujícího věku. Na pokožce se vyskytují jako světlé hnědé až načernalé výrůstky plochého tvaru. Mohou také působit, jako by byly na kůži jen nalepené. Drží ale pevně a občas i lehce svědí. Jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů až po dva centimetry a nejčastěji se rozsévají v oblasti krku, dekoltu a obličeje. Výjimečně je můžeme najít i pod prsy, na zádech a v oblasti pubického ochlupení.
Mají tendenci růst
Nejprve tyto malé bradavičky připomínají jen stroupky, časem mohou ale povyrůst – a právě tuto změnu velikosti je třeba pravidelně hlídat. Pokožku posetou stařeckými bradavicemi bychom neměli zbytečně vystavovat přímému slunci a nedoporučuje se ani častá návštěva solária. Výrůstky nechávejte pravidelně kontrolovat u dermatologa, a to zvlášť v případě, kdy se vám zdá, že se během krátké chvíle výrazně zvětšily.
Jak je tedy možné, že nám na těle bradavice vyrostou? Na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Je tedy problém řešit i možnou prevenci vzniku stařeckých bradavic. Jejich původ však můžeme hledat v dědičnosti a genetice. Pokud máme na kůži větší množství těchto bradavic, je možné, že je naše pokožka náchylnější k ekzémům. Roli pak hraje samozřejmě hlavně věk.
Odstranění je možné – a nebolí!
Stařecké bradavice vás nemusejí trápit. Lze je bezbolestně a trvale odstranit. Existují k tomu dva způsoby: elektrokauter a tekutý dusík. Elektrokauter je speciální nožík, který funguje na základě elektřiny. Bradavice se s jeho pomocí vyřízne a ošetřené místo se ošetří antiseptickým zásypem. Odstranění bradavic pomocí tekutého dusíku probíhá tak, že se dusík o bodu varu –196 stupňů nanese pomocí tyčinky přímo na bradavici. Postup se poté několikrát opakuje, dokud výrůstek nezačne sám odpadávat z kůže, a to po vrstvách. Ani jedno z těchto druhů odstranění nemusí hradit pojišťovna.
Chcete výskyt stařeckých bradavic zmírnit, nebo se jich pomalu zbavit i bez lékařského zákroku? Zkuste recept našich babiček! Smíchejte lžičku mrkvové šťávy, lžičku zakysané smetany a jeden žloutek a směsí pomažte oblasti, na kterých jste bradavice objevili. Nechte působit 20 minut a opláchněte. Bradavice by měly zbělat a po pravidelném potírání se i zmenšit. Při jakémkoliv podezření je však vyloženě nutná návštěva lékaře či specialisty.
Zdroje: zena-in.cz, zdravi.euro.cz, jakzdrave.cz