Tento jednoduchý optický klam odhalí vaši emoční vyspělost. Co spatříte jako první?
Když se dva dívají na stejný obrázek, ne vždy vidí totéž. To platí minimálně v případě následujícího optického klamu. To, kterého ukrytého obličeje si všimnete jako první, prozradí, jak na tom je vaše emoční vyspělost. Vyzkoušejte sami a uvidíte!
Přemýšleli jste někdy nad tím, že to, jakým způsobem vnímáte svět kolem sebe, dokáže mnohé napovědět o vaší osobnosti a povaze? Následující test prozkoumá hlubiny vašeho podvědomí a poskytne vám jistě cenné podněty k přemýšlení.
Dobře si prohlédněte následující obrázek. Vidíte na něm mladou dívku, nebo babičku? To, co vás praští přes nos jako první, dovede totiž prozradit nejen jak jste staří, ale také vaši emoční vyspělost.
Optická iluze prozradí emoční vyspělost
Pokud si všimnete jedné ze dvou podobizen, už si obrázek nijak blíže neprohlížejte. Pro tento test je totiž podstatný výsledek vašeho skutečně prvního pohledu. Tomuto jevu se říká Rubinovy postavy.
Důvodem, proč ne všichni vidíme totéž, je pochopitelně náš mozek. Ten dovede přepínat mezi dvěma samostatnými obrazy na základě stejných vizuálních kontur. A protože naše mozky nemají stejnou strukturu a úroveň vývoje, bude se lišit také to, která varianta obrázku nás upoutá jako první.
Mladá dívka, nebo babička?
Jestliže jste jako první postřehli mladou slečnu, nejspíš vám bude méně než třicet let. Nejspíš jste mladistvého ducha a také otevření novým zkušenostem. Budete bezstarostní, spontánní a i přesto, že už nejste děti, ve vás pravděpodobně zůstala určitá hravost.
Lidé, kteří jako první bezpečně rozpoznají babičku, budou nadprůměrně duševně vyspělí, nebo budou starší třiceti let. Je tedy možné, že stařenku vidíte, i pokud jste mladšího ročníku, ale váš intelekt je značně rozvinutý.
Mladí lidé v naprosté většině případů jako první identifikují dívku, což často odráží menší množství životních zkušeností. Oproti tomu starší lidé vídají babičku častěji, protože už mají něco odžito. Pochopitelně to ale nelze brát jako absolutní měřítko, protože každý z nás je individuální, a tak i v tomto ohledu může dojít k odchylkám.
Obrázek původně neodhaloval vyspělost, šlo o vtip
Tento velmi zajímavý obrázek se dvěma ženami uvězněnými v optické iluzi se poprvé objevil na německé pohlednici z roku 1888. Ten později upravil britský karikaturista William Ely Hill, který jej v roce 1915 zveřejnil v humoristickém časopise a pojmenoval „Moje žena a moje tchyně“.
Pomocí internetové platformy vědci tento obrázek ukázali na dobu půl sekundy celkem 393 respondentům ve věku od 18 do 68 let. Nejprve jim byla položena otázka, zda vidí zvíře, nebo člověka. Pokud viděli lidskou tvář, byli dotázáni na její pohlaví. Teprve pokud odpověděli na obě otázky správně, byli požádáni, aby určili věk zobrazené ženy.
Jaká je vaše vyspělost?
Většina z nich viděla mladou ženu, nicméně je nutno poznamenat, že výzkumný vzorek dotazovaných nebyl příliš vhodně sestaven, protože v něm bylo pouze pět osob nad šedesát let. Mladší ročníky každopádně viděly mladou ženu, která je vidět z profilu a dívá se přes své pravé rameno.
Čím starší byl dotazovaný, tím vyšší věk dámě z obrázku odhadoval. To může být způsobeno tím, že tváře našich vrstevníků si obvykle podvědomě prohlížíme detailněji a všímáme si v nich podobností s naší vlastní tváří.
Roli může sehrát také to, že mnoho lidí má tendenci seniory diskriminovat a přehlížet. Proto předpokládají, že uvidí spíše obrázek mladé a krásné ženy. To je ostatně vidět i ve veřejném prostoru, kde zpravidla starší ženy nedostávají příliš mnoho příležitostí.
Zdroje: Kantodesign.fi, Livescience.com, Dotyk.cz