Neodolatelné medové perníčky: Tradiční recept naší babi, který se v rodině dědí generace
Vůně perníkového koření je něco, co okamžitě zahřeje u srdce. Jakmile se z kuchyně začne linout sladký nádech medu, skořice a hřebíčku, víte, že Vánoce už klepou na dveře. A není nic kouzelnějšího než připravovat perníčky podle receptu, který má za sebou desítky let historie. V naší rodině je to nepsaný rituál. Jakmile listí opadá a první mrazíky přikryjí krajinu, vyhrneme rukávy, vytáhneme recept po babičce a pustíme se do díla.
Ale pozor, tyhle perníčky nejsou obyčejné. Zapomeňte na tvrdé kousky, které by mohly směle konkurovat cihle. Tyhle jsou dokonale měkké už druhý den a voňavé tak, že je sousedé ucítí dřív, než se dopečou. A to vše díky pár jednoduchým trikům, které babička předávala dál jako rodinný poklad. Připravte si zástěru a jdeme na to!
Dbejte na kvalitní ingredience
Babička vždycky tvrdila, že tajemství dobrých perníčků začíná ještě v obchodě. Pokud chcete upéct něco výjimečného, musíte se s láskou postarat o to, co vůbec do těsta vložíte. Základem je samozřejmě med, a ne jen tak ledajaký. Ideálně domácí, voňavý, přímo od včelaře. Med je totiž to, co perníčkům dodává charakter. Žádné náhražky a hlavně žádné umělé sirupy. Máslo je další věc. Babička by se nejspíš zhrozila, kdyby viděla, že někdo místo něj používá margarín. Máslo dává těstu vláčnost a bohatou chuť. A pak vejce, to by vám doporučila ta domácí, od slepic, které mají možnost běhat po trávě. A pak tu máme koření. Skutečné perníčky by bez něj nebyly to pravé. Skořice, badyán, hřebíček, zázvor, všechno by mělo být čerstvé a voňavé, takže pokud máte možnost, pořiďte si celé kusy a sami si je namelte. Ta vůně, která se při mletí uvolní, je neodolatelná!
Těsto vyžaduje trpělivost
Samotné těsto je tak trochu alchymie. Nejprve bude třeba smíchat suché ingredience – mouku, cukr, jedlou sodu a koření. Mezitím si rozehřejete med s máslem, aby se spojily do lahodné tekutiny. Jakmile zchladnou, přidejte vejce a všechno spojte dohromady. S těstem pracujte co nejrychleji. Výsledkem by mělo být hladké, jemné těsto, které se nelepí, ale zároveň není příliš tvrdé. A teď ta trpělivost, těsto potřebuje čas. Musí si odpočinout, aby se vůně prolnuly a chuť byla dokonalá. Ideální je nechat ho v lednici přes noc, ale pokud tolik času nemáte, stačí i pár hodin. Tohle čekání se ale rozhodně vyplatí, uvidíte, že perníčky budou mít daleko lepší chuť.
Válení a vykrajování berte jako zábavu
Teď přichází na řadu ta kreativní část, válení těsta a vykrajování. Připravte si vál, posypte ho lehce moukou a těsto vyválejte na tloušťku zhruba 3–5 mm. Pokud chcete měkčí perníčky, nechte je o něco silnější. Tenké zase budou křupavější, ale pozor, ať to nepřeženete. Vykrajování je chvíle, kdy se z těsta stává umělecké dílo. Hvězdičky, srdíčka, stromečky, záleží jen na vás a na formičkách, které máte po ruce. Zapojte děti nebo celou rodinu, je to perfektní způsob, jak si společně užít předvánoční pohodu.
Během pečení ožívá kouzlo Vánoc
Plech vyložte pečicím papírem a perníčky na něj pokládejte s dostatečným rozestupem, trochu nabudou. Troubu si předehřejte na 170–180 °C a dejte perníčky péct doprostřed trouby. Babička vždycky říkala, že největší chybou je odejít od trouby. Pečení trvá jen pár minut, většinou kolem 8–10 minut, takže je potřeba dávat pozor. Jakmile začnou okraje zlátnout, jsou hotové. Pokud chcete, aby byly perníčky lesklé, potřete je žloutkem, nechte je vychladnout na mřížce a připravte si polevu z bílku.
Zdobení podpoří vaši fantazii
Poleva z bílků, citrónové šťávy a moučkového cukru je léty osvědčená klasika. Smíchejte bílek s moučkovým cukrem a kapkou citronové šťávy, dokud nevznikne hustá směs. Nasaďte zdobicí sáček nebo použijte obyčejný igelitový sáček s ustřiženým rohem. A pak už jen zdobte podle vaší fantazie. Je jedno, jestli namalujete jednoduché čáry, nakreslíte jemné detaily nebo namalujete celé obrázky. Pokud se chystáte zdobit perníčky s dětmi, připravte se na trochu chaosu, ale také na spoustu smíchu a radosti. Perníčky možná nebudou dokonale rovné, ale budou mít svůj příběh.
Trik, aby vám vydržely perníčky měkké
A teď to hlavní. Jak dosáhnout, aby byly perníčky měkké a vydržely tak až do Vánoc? Tady je babiččin trik. Jakmile perníčky vychladnou, uložte je do krabice a přidejte k nim jablko. Perníčky krásně zvláční, ale chuť zůstane stejná. Jen občas zkontrolujte, jestli jablko nezačíná vysychat.
Perníčky, které zahřejí u srdce
Naše babička vždycky říkala, že dobré perníčky nejsou jen o ingrediencích, ale o lásce, kterou do nich vložíte. A měla pravdu. Perníčky nejsou jen cukroví, jsou to vzpomínky, tradice a chvíle, které sdílíme s těmi, které máme rádi. Takže až letos budete péct, vzpomeňte si na její slova a dejte do toho kousek svého srdce. A kdo ví, třeba i vy vytvoříte recept, který budou vaše děti jednou předávat dál.
A teď už konečně nejlepší recept na perníčky podle naší babičky
Ingredience:
400 g hladké mouky
125 g moučkového cukru
1 lžička jedlé sody
1 lžička perníkového koření
50 g měkkého másla
2 vejce
2 lžíce tekutého medu
Na polevu:
1 vaječný bílek
10 lžící moučkového cukru
1 lžička kukuřičného škrobu
1 lžička citronové šťávy
Všechny suché ingredience prosejte společně do velké mísy, do středu udělejte důlek. Rozehřátý med spojte s máslem a nechte vychladnout, pak přidejte vejce a zpracujte v hladké, mírně lepivé těsto. Těsto zabalte do potravinářské fólie a nechte ho v chladničce minimálně pár hodin odpočinout. Po uplynulé době lehce posypte vál hladkou moukou a těsto vyválejte válečkem na výšku asi 5 mm. Pomocí vykrajovátek vykrájejte tvary a rozložte je na připravený plech vyložený pečicím papírem. Perníčky pečte v předehřáté troubě na 170–180 °C po dobu 8–10 minut nebo dokud nezačnou zlátnout. Hned po upečení perníčky potřete žloutkem a nechte vychladnout. Jestliže chcete zdobit klasickou bílkovou polevou, smíchejte všechny ingredience a ozdobte perníčky podle vlastní fantazie.
Zdroje: autorský článek, rodinný recept, receptyodanicky.cz, kucharkaprodceru.cz,