Myslíte, že největším viníkem je cukr? Omyl. Tato složka ničí tělo už při dvou gramech denně
Existují zdravé tuky a také nezdravé tuky. Když se však řekne slovo „tuk“, mají ho lidé mnohdy spojené s něčím špatným. S něčím, co rozhodně musí souviset s obezitou. Největším strašákem diet je pak cukr. Ovšem pokud si myslíte, že právě cukr může za všechny naše tělesné faldy, jste na omylu. Existuje něco mnohem horšího.
Konzumace cukru se už několik let po celém světě snižuje. Odborníci jsou za to rádi, jelikož nadměrná konzumace cukru může za mnohé zdravotní problémy. Cukr je podle výzkumu srovnatelný s každou jinou drogou. Můžeme ho vnímat jako návykovou látku, kterou když pravidelně nedostaneme, vyskytnou se u nás abstinenční příznaky. Kromě cukru ale našemu tělu škodí i něco dalšího.
Tuky nemusí být nutně špatné
Pro někoho je tuk strašákem, pro jiného základem zdravého života. Když totiž dokážeme rozlišit, jaké tuky jsou zdravé a jaké naopak nezdravé, mohou našemu tělu i prospět. Tuky jsou jednou ze tří základních makroživin. Jsou také zdrojem potřebné energie a v mnoha případech obsahují i vitamíny jako např. vitamín A, D, E a K. Existují přitom i zdravé tuky. Najdeme je třeba v olivovém oleji, v avokádu, v rybách a také v semínkách a oříšcích. Doporučený denní příjem tuků je pak stanoven na 20–30 % z celkového příjmu kalorií.
Příjem těchto tuků zvyšuje množství zdraví škodlivého LDL cholesterolu
Pojem trans mastné kyseliny už jste možná slyšeli. Jedná se o tuky, které jsou vyráběny procesem zvaným hydrogenace, což můžeme chápat jako ztužování. Výsledkem této hydrogenace je produkt, který je tuhý a špatně se roztírá. Tyto hydrogenované tuky, známé též jako trans tuky, jsou pro lidské zdraví prokazatelné škodlivé a jejich příjem by měl být nižší než 2 g/den. Podílejí se totiž nemalou formou na cévních onemocněních a pravděpodobně díky nim vzniká i rozvoj nádorů.
Zajímavé je, že trans mastné kyseliny jsou obsaženy zejména v některých mikroorganismech nebo v rostlinách a semenech subtropických stromů. Tyto speciální tuky jsou považovány za tzv. technické oleje. V zemích svého původu však lidem nevadí ani nijak neškodí. Trans-mastné kyseliny se vyskytují také v tuku vačnatců (např. klokana) a přežvýkavců. Dokonce v lidském těle se trans mastné kyseliny nejen syntetizují, ale i odbourávají, což je pro výzkum odborníků podstatná zajímavost.
Jak se škodlivým tukům vyhnout?
Úplně nejlépe uděláte, když si budete jídlo připravovat z prvotních a nezpracovaných surovin. Stále platí, že to nejzdravější, co pro sebe můžete udělat, je to, že si budete vařit sami doma a kupovat budete jen zdravé a hlavně základní potraviny. Problém je ten, že spousta lidí ani neví, kde všude na něj trans kyseliny číhají. Najdete je totiž skoro všude – v majonéze, margarínu, v cereáliích, v pizze, v sušenkách a chipsech, ve zmrzlině i ve všech fast foodech.
Místo margarínu zkuste olivový olej, který je skvělý na vaření i saláty. Oblíbené avokádo můžete přidat do pomazánek nebo salátů. Pokud máte rádi něco na chuť, vlašské ořechy nebo mandle jsou skvělou alternativou k nezdravým svačinkám. Pokud dáváte přednost živočišným tukům, vybírejte kvalitní máslo nebo ghí. Čím méně průmyslově zpracovaných potravin budete jíst, tím lépe se budete cítit.
Podle nejnovějších důkazů pojídají naše děti až dvojnásobek doporučené denní dávky trans tuků. Odborníci tvrdí, že nejvíc ohrožené jsou děti ve věku 5–10 let. Většinu jejich jídelníčku totiž tvoří pekárenské výrobky a sladkosti. Trans tuky se objevují hlavně v průmyslově zpracovaných potravinách a v menším množství vznikají i přepálením tuků na smažení. Rostlinné tuky, které jsou pro zdraví zcela bezpečné, poznáme tak, že je uveden obsah trans mastných kyselin menší než 1 %, nebo „stopové množství“.
Zdroje: margit.cz, bezpecnostpotravin.cz, potravinyinfo.cz.