Česko má světový unikát: Objev, který jinde na světě nenajdete fascinuje odborníky
Naše česká kotlina si opět může připsat jedno světové prvenství. Právě na našem území byl totiž objeven jeden živočišný druh, který je naprostý unikát. Nebylo zjištěno, že by se vyskytoval ještě někde jinde, není proto divu, že jsou odborníci nadšení.
V českých Milovicích se nyní nachází rezervace, kde našlo domov několik druhů vzácných kopytníků. Ve skutečnosti tam ale najdeme ještě jednoho živočicha, který je sice oku téměř nepatrný, ale možná ještě vzácnější.
Přestože se jedná již o druhé místo na planetě, kde byl tento unikát zaznamenán, nedaleko německého Mnichova, kde byl pozorován poprvé, se již v tuto chvíli nevyskytuje, a tak je bývalý vojenský prostor v Milovicích v současné době jediné místo na světě, kde můžeme malého, ale zajímavého tvora najít.

Unikát je na pohled téměř nepatrný
Ptáte se, o jaký unikát se jedná? Nebudeme vás tedy déle napínat a prozradíme vám to. Je to malý korýš zvaný perloočka s latinským jménem Daphnia inopinata, což by se do češtiny dalo volně přeložit jako „hrotnatka neočekávaná“.
V milovické rezervaci se nacházejí tůně, které zůstávají na svém místě díky tomu, že je svými kopyty neustále prošlapávají velcí kopytníci. A právě v těchto tůních našla perloočka svůj domov. „Jejím původním prostředím před příchodem člověka mohla být kaliště a napajedla velkých savců,“ uvedl hydrobiolog Adam Petrusek, který se na tomto objevu významně podílel.
V minulosti bylo velkých kopytníků všude plno. Lidé je ale postupně prakticky vyhubili, protože je, jednoduše řečeno, snědli. Dobytek se poté začal chovat v prostředí farem, a tak zmizela i napajedla skotu žijícího v přírodě. Od té doby tak sladkovodní plankton, mezi který patří i perloočka, musel přežívat v kalužích, stopách po kolech traktorů a podobných místech. Řada druhů tak prakticky vymizela.
Vojenský prostor umožnil perloočce přežít
V Milovicích, kde se rezervace snaží co nejvíce přiblížit přirozenému prostředí velkých kopytníků, se ale opět perloočka objevila. „Specializované loužové druhy perlooček se dokonce adaptovaly na návštěvy napajedel a jakmile zaznamenají dusot kopyt, odporoučejí se ke dnu, odkud není tak snadné je vyšplouchnout,“ poznamenal nadšeně Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se výzkumem těchto drobných organismů zabývá.

„Tůně jsme vytvořili při zakládání milovické rezervace v roce 2015 a po celou dobu je udržovali svojí činností výhradně velcí kopytníci. Na tomto příkladu znovu ukázali, jak je jejich činnost důležitá pro obnovu krajiny i návrat vzácných druhů,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci za pomoci biologů založila.
Důvodem, proč se perloočky objevily právě v Milovicích, může být právě to, že se jednalo o vojenský prostor. Díky tomu se totiž lokalitě vyhnula industrializace zemědělství, se kterou se pojí například použití velkého množství chemických prostředků používaných v oboru pěstitelství.
Kromě toho se obvykle organismy tohoto druhu dokáží velmi dobře přizpůsobit i drsným podmínkám.„Velmi odolná vajíčka perlooček, ale i listonohů nebo žábronožek mohou v krajině vydržet i mnoho let a čekat na vhodné podmínky k vylíhnutí. Tak se tito tvorové šíří a překonávají nepříznivá období,“ sdělil biolog Adam Petrusek.
Zdroje: Ceska-krajina.cz, Medium.seznam.cz, Radiopatriot.cz