Zapomeňte na horkovzduch: Vysušuje pokrmy a dělá víc škody než užitku. Vyzkoušejte tuhle vychytávku
Pečení s funkcí horkého vzduchu si řada lidí naprosto zamilovala, neboť se pokrmy upečou za mnohem kratší dobu než v klasickém režimu. Bohužel se ale tato funkce pro všechna jídla nehodí.
Drtivá většina elektrických trub je vybavena funkcí horkého vzduchu. Díky ní v troubě při pečení cirkuluje teplo a pokrmy se tak upečou za mnohem kratší čas. Není divu, že řada lidí ani nepeče jinak než právě se zapnutým horkým vzduchem. Málokdo si ale uvědomuje, že si horký vzduch u řady jídel vybírá za rychlou přípravu svou daň.
Pozor na maso i těsta
Horký vzduch vysušuje takřka všechny druhy masa. Hlavně pak drůbež a libové kousky vepřového a hovězího. I když tedy umí na pečeném kuřeti vykouzlit dokonale křupavou kůžičku, bude maso tuhé a bez šťávy. Při pečení masitých pokrmů tedy raději troubu zapínejte na režim klasického pečení.
Stejně tak zapínejte režim klasického pečení i při přípravě pečiva z kynutého těsta a také při pečení různých bábovek, perníků a dalších litých buchet a koláčů. I ty jsou totiž při použití horkého vzduchu dost vysušené. Navíc právě u pečiva a buchet při zapnuté funkci horkého vzduchu hrozí, že těsto na povrchu popraská.
Klasický režim
A co že je to ten „režim klasického pečení”? Mnozí se v symbolech při nastavování své trouby leckdy vůbec nevyznají a právě z toho důvodu zapínají jen horký vzduch. Drtivou většinu pokrmů se ale hodí připravovat právě v klasickém režimu. Ten bývá zpravidla označen čtverečkem, který má uvnitř dvě vodorovné čárky. Při něm dochází k tomu nejklasičtějšímu nahřátí trouby, kdy topná tělesa topí jak zespodu, tak shora. Pokrm se tak peče zcela rovnoměrně, avšak nevysouší jej horký vzduch.
Na co se naopak horký vzduch hodí?
Funkci horkého vzduchu oceníte hlavně při pečení sušenek nebo vánočního cukroví. Možná jste si i vy někdy všimli toho, že vaše trouba nepeče na všech místech stejně a některé kousky perníčků byly trochu tmavší než jiné. A právě tomu můžete s pomocí horkého vzduchu předejít. Teplo totiž bude v troubě distribuováno rovnoměrně, a tak se všechny kousky pečiva upečou naprosto stejně.
Horký vzduch můžete použít i na maso, avšak jen na konci pečení. Stačí, když funkci zapnete na několik málo posledních minut. Díky tomu bude maso na povrchu krásně křupavé bez toho, aniž by se uvnitř vysušilo.
Co když mám jen horkovzdušnou troubu?
Přestože jsou moderní trouby vybavené jak režimem klasického pečení, tak také režimem pečení za pomocí horkého vzduchu, některé starší trouby jsou vyloženě jen horkovzdušné. Nabízí se pak tedy otázka, jak dosáhnout co nejlepších výsledků, když nemůžete ventilátor na zadní straně trouby nijak vypnout.
Řešení je poměrně jednoduché. Horký vzduch způsobí, že se bude trouba chovat, jako by v ní bylo o 20 °C navíc, než je momentálně nastaveno. V praxi to tedy znamená, že když troubu zapnete na 180 °C, ve finále se bude pokrm péct stejnou rychlostí, jako by byla trouba vyhřátá na 200 °C. Vždy tedy počítejte s tím, že od teploty uvedené v receptu musíte odečíst 20 stupňů a na danou teplotu troubu zapnout.
Trik s vodou
Řada kuchařů při pečení dává na dno trouby menší misku s vodou. Voda se při pečení pomalu odpařuje a vytváří v troubě vlhké prostředí. To se hodí například při pečení masa, které díky tomu bude vždy dokonale šťavnaté a křehké. Nejvíce si tohoto efektu můžete všimnout při pečení drůbeže.
Zároveň se tohoto triku využívá i při pečení chleba nebo třeba rohlíků. Toto pečivo totiž v troubě potřebuje své specifické podmínky, za kterých se dokonale upeče a bude krásně křupavé. A právě toho s miskou s vodou umístěnou na dně trouby vždy docílíte.
Misku s vodou můžete umístit i do trouby, která jinou funkci než funkci horkého vzduchu nemá. Voda totiž mírně sníží teplotu v troubě, a tak se pokrmy upečou zase o něco lépe.
Zdroje: kucharkaprodceru.cz, regiony.rozhlas.cz, zena-in.cz