Tato rostlina léčí svalovou bolest, pomáhá předcházet křečím a zvyšuje kolagen. Vypěstujte si ji doma
To, že je přírodní medicína na vzestupu a rok od roku se do její péče uchyluje stále větší množství lidí, kteří si už neví rady se svými problémy, je známá věc. A přírodní léčiva si takovou pozornost jistě zaslouží. Však již naši předkové věděli, na co je jaká bylinka nejlepší, která léčí zánět, která snižuje otok nebo ulevuje od bolesti. Dnes se přírodní léčba posunula trochu dál, a i k nám pronikly cizokrajné rostliny s vysoce pozitivními účinky na lidské zdraví.
Pojďte se s námi dozvědět něco víc o posvátné rostlině pocházející z Indie, která má skvělé výsledky v předcházení křečím a léčbě svalových bolestí všeho druhu. Ale nezapomínejte, že i bylinky mají své limity – a jak mohou pomáhat, mohou i škodit. Vždy se řiďte doporučeným dávkováním stanoveným odborníkem a se svými problémy se nejprve poraďte s lékařem, který jasně určí vaši diagnózu a v první řadě nabídne klasickou léčbu.
Posvátná ašvaganda – zázrak přírodní medicíny
Ašvaganda neboli indický ženšen je nenápadný keřík s působivými jasně žlutými květy a oranžovo-červenými plody v podobě bobulí. Její účinky jsou ve východní medicíně známé už celá staletí a před lety začala konečně pronikat i k nám. Pro léčebné účinky je využíván především kořen rostliny.
Může se chlubit mnoha léčivými účinky. Mezi ty nejznámější patří snižování hladiny stresu v těle, a tím zlepšení celkové psychiky a zkvalitnění života. Významně se podílí na detoxikaci organismu, má blahodárný vliv na spánek, snižuje krevní tlak, zlepšuje paměť, regeneruje svaly a v neposlední řadě ji vědci zkoumají z hlediska působení na funkci lidského reprodukčního systému, především pak při poruchách neplodnosti a libida.
Ale pozor, i když se zdá, že je ašvaganda jen a jen pozitivní, jejímu užívání by se v každém případě měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Zakázaná je i pro děti, dále není vhodná pro lidi trpící poruchami funkce štítné žlázy, neboť zvyšuje produkci jejích hormonů. Naprosto zapovězená je ašvaganda pro lidi trpící autoimunitními onemocněními. Všichni ostatní by se měli řídit přesným dávkováním, které je na doplňcích stravy vždy uvedeno.

Jak ji bezpečně užívat
Indický ženšen je na trhu k dostání nejčastěji ve formě kapslí a prášku. Nepřekračujte maximální denní doporučenou dávku 4 gramy. Mletý prášek můžete použít jako přísadu do oblíbeného koktejlu, ovesné snídaňové kaše nebo polévky.
Lahodný čaj s mocnými účinky
Ašvagandu lze užívat i ve formě čaje. Máte-li suchý kořen, stačí jej rozdrtit a zalít vroucí vodou. Nechte louhovat po dobu několika minut a dopřejte si léčivý elixír v maximální dávce dvou šálků denně.
Zajímavou možností, jak ašvagandu konzumovat, je vaření v mléce přibližně 10 minut a v poměru 2 lžiček prášku z indického ženšenu na 1 hrneček mléka. Tím docílíte lepšího vstřebání všech zdraví prospěšných látek.

Vypěstujte si ašvagandu doma
Dobrá zpráva pro všechny nadšené pěstitele – ašvagandu si můžete v klidu vypěstovat doma v květináči. V našich klimatických podmínkách se jí daří venku od jara do podzimu, na zimu musí být přestěhovaná domů, protože nesnese minusové teploty. Na zimní období ji umístěte do prostoru s teplotou mezi 4 až 8 °C a příliš často ji nezalévejte. Ve vegetačním období jí naopak dopřejte dostatečnou zálivku a především pravidelné hnojení. Pěstovat lze snadno už od semínek, která do půdy zatlačíte zhruba do půlcentimetrové hloubky.
Ať už přírodní medicíně věříte, nebo ne, možná i vy se jednou dostanete do situace, s níž si nebudete vědět rady, a cesty osudu vás zavedou do nitra přírody. Pokud se tak stane, ašvaganda vás zcela jistě nezklame.
zdroje: asva.cz, server.rozhlas.cz, celostnimedicina.cz, bylinkovo.cz