Většina lidí používá pečicí plech špatně. Zkosený okraj má svůj důvod. Takto je to správně
Pečicí trouba je nedílnou součástí našich kuchyní. Bez ní bychom mohli jen těžko připravovat šťavnaté maso, lahodné koláče, božské bábovky, zapékat zeleninu nebo chystat oblíbené vánoční cukroví. Zkrátka trouba je spotřebič, který v kuchyni potřebujeme každý den. Na trhu je dnes spousta různých typů, a každý si proto může vybrat troubu přesně odpovídající jeho požadavkům.
Stejně jako existuje obrovské množství trub, i nádob, v nichž se peče, je celá řada. Pečicí plechy jsou základním vybavením každé trouby a za desítky let prošly ohromnou inovací co se materiálu, velikosti, tvaru a povrchu týče. Zkušení kuchaři vědí, že každý plech má jiné vlastnosti a je vhodný na jiný typ pokrmu. Myslíte, že víte o plechách všechno? Tak se přesvědčte sami.
Základní typy a tvary plechů
Spousta plechů má univerzální tvar, a proto na nich můžete péct většinu domácích pokrmů. Existují však i druhy těchto pečicích nádob, které jsou vyvinuty tak, aby přímo odpovídaly konkrétnímu pokrmu.
Jedním z příkladů takového plechu je určitě bezokrajový plech na sušenky, cukroví nebo domácí pečivo. Hotové pochoutky z něj jednoduše shrnete na tác, aniž byste je poškodili rozlomením.
Následují hojně využívané plechy s vysokým okrajem. Ty jsou vhodné na těsta, která se z nich nerozlijí, nebo na maso, kvůli omastku. Z takového plechu vám nic nevypadne, ani nevyteče, a tak máte jistotu, že vše zůstane, kde má.
Plechy se zkoseným nízkým okrajem využijete v kuchyni asi nejčastěji. Upečete na něm nízkou buchtu, hranolky, sušenky, zkrátka prakticky cokoliv, co nemá tendenci vytékat přes okraj.
Proč ale mají některé plechy zkosený okraj?
Na první pohled by se mohlo zdát, že to je právě kvůli tomu, abyste snadno a rychle mohli upečené dobroty přesunout na místo, kde krásně vychladnou. Je to ale opravdu jediný důvod zkosené strany? Tušíte správně. Není!
Plechy vyrobené tak, aby jeden jejich okraj byl šikmý, jsou perfektně vymyšlené vhledem k cirkulaci horkého vzduchu uvnitř trouby. Zatímco v klasickém stejně vysokém plechu by se vám mohly sušenky nebo hranolky spálit ve vyvýšených rozích, se zkoseným okrajem to nehrozí. Vzduch pravidelně proudí po celé ploše plechu, a tím umožní rovnoměrné propečení nejen uprostřed, ale i v rohu.
Zkosenou část vždy dávejte směrem k zadní části trouby, protože právě tam se nachází ventilátor pohánějící horký vzduch do trouby. Dáváte ho správně? Zapřemýšlejte, jestli špatné umístění není důvodem toho, že z trouby vytahujete některé sušenky krásně propečené, zatímco jiné jsou ještě syrové.
Jak o plechy pečovat, aby vydržely co nejdéle?
Teď, když už víte, proč má váš oblíbený plech zkosenou stranu, zjistěte, jak o pečicí plechy pečovat tak, aby vám vydržely co nejdéle.
Pokud to pečený pokrm umožňuje, vždy sáhněte po pečicím papíru. Tím si ušetříte práci s následným drhnutím připečené mastnoty a plech zůstane déle krásný. Do případného mytí se určitě pouštějte až ve chvíli, kdy je plech studený. Náhlou změnou teploty byste mohli poškodit jeho tvar. Nechcete-li mít plech hned poškrábaný, vyhněte se krájení přímo na něm. Hotové jídlo vždy přendejte na vál, případně krájecí prkénko. Na plech neberte drátěnku, i když chcete mít nádobí rychle za sebou. Povrch byste mohli drsnou drátěnkou nenávratně poškodit, a pak by se vám na plechu připékalo kdeco.
Při výběru nového plechu nezapomínejte na to, že každý materiál má jiné vlastnosti a odolnost. Hliník dobře vodí teplo a je lehký, teflonová vrstva zajišťuje nepřilnavý povrch, který je zvlášť u sladkého pečiva důležitý. Stále velmi prodávaný smalt se pyšní dlouhou tradicí a lze jej dát i do myčky nádobí. Nerezové nádobí je zase skvělé na pečení masa. Chcete-li si dopřát něco speciálního, sáhněte po pocínovaném plechu, který úžasně vodí teplo a chlubí se vysokou odolností.
zdroje: 20min.ch, epicurious.com, toprecepty.cz, apetitonline.cz