Nejčastější chyby při čištění dřevěného nábytku: Děláte je také?
Dřevěný nábytek je jedním ze základních pilířů mnoha domácností. Pokud se o něj vlastníci dobře starají, může vypadat překrásně po dlouhé roky. Skvostným důkazem jsou interní prostory některých malebných zámků a hradů.
Přesto všechno mu zdaleka ne každý majitel věnuje dostatečnou péči. Jiní mu sice zaslouženou pozornost dopřejí, ale za to se dopouštějí celé řady chyb. Jenže pak se může snadno stát, že kdysi půvabný nábytek, který obdivovala polovina vesnice, ztratí své kouzlo. Jak byste měli správně dřevěný nábytek čistit? A čeho se naopak vyvarovat?
Při čištění dřevěného nábytku zapomeňte na vodu
Každý kus dřevěného nábytku byste měli pravidelně zbavovat nánosů prachu a čistit. Když už mu však věnujete svůj čas, snažte se, aby nebyl výsledek kontraproduktivní. Stát se tak může například v případě, kdy byste na utírání používali příliš mokrý hadřík. Neznamená to, že nesmíte nábytek vystavit ani pár kapkám vody, ale opravdu to s ní nepřehánějte.
Pokud se vám „podaří“ rozlít na dřevěnou plochu nábytku vodu, ihned ji utřete. Ještě rychleji zakročte v případě, že jste tam vylili sladkou limonádu s bublinkami.
Správný výběr čistícího prostředku je klíčový
Pokud se budete pouštět do nákupů nových čistících přípravků, buďte při jejich výběru obzvláště pozorní. Pořiďte si jen takové prostředky, které jsou výrobcem přímo určeny pro čištění dřevěných povrchů. Ačkoliv to možná může znít jako naprostá samozřejmost, celá řada lidí je schopna použít na čistění dřeva „univerzální“ čistící přípravky. Ještě v horších případech se může stát, že někdo sáhne po prostředcích určených na zcela jiný povrch. Věřte, že takový prostředek na čištění kovových povrchů vašemu dřevěnému nábytku rozhodně radost neudělá. Raději si jej v tomto případě ušetřete.
Opatrní buďte i v případě, kdy jste koupili čistící přípravek, se kterým doposud nemáte žádné zkušenosti. Pro jistotu jej nejdříve otestujte na malém kusu dřeva. Na údržbu větších ploch ho využijte až tehdy, jakmile počátečním testem projde. Každé dřevo totiž může na čistící prostředky reagovat trochu odlišně.
Nezapomínejte na olejování nábytku
Naolejuje Julie koleje? To nikdo neví, ale vy byste váš dřevěný nábytek rozhodně měli. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Učiňte tak vždy ihned, jakmile zaregistrujete, že je suchý.
Na samotné olejování ale musíte vaše kusy nábytku nejdříve připravit. Na pomoc si vezměte jemný hadřík z mikrovláken. Namočte ho do mýdlové vody a vydrhněte s ním vyschlý nábytek. Jakmile budete mít hotovo, okamžitě sáhněte po suchém hadru a stůl osušte. Poté již můžete nábytek natřít vhodným olejem. Nakonec ještě na naolejované kusy nábytku aplikujte ochrannou vrstvu.
Olej chrání nábytek především proti vodě a nečistotám. Ošetření olejem navíc pomůže zachovat přirozenou kresbu dřeva a nechá vyniknout jeho přírodnímu vzhledu.
S nepříjemným pachem si poradí zázračný bílý prášek
Pokud se z vašeho dřevěného nábytku line nepříjemný zápach, nevěšte hlavu. Nemusíte kupovat žádné drahé přípravky, abyste si s ním poradili. Na scénu si přineste obyčejnou jedlou sodu. Tou páchnoucí nábytek posypte a čekejte. Zázračný bílý prášek přemůže zápach raz dva.
Nikdy nekombinujte jedlou sodu s octem
Samotná jedlá soda dokáže divy, nikdy ji však při čistění dřevěného nábytku nepoužívejte v kombinaci s octem. Sloučenina těchto dvou legendárních pomocníků totiž vytváří agresivní směs. Ta je natolik mocná, že by mohla nábytek ze dřeva snadno poškodit.
Mezi úhlavní nepřátele dřevěného nábytku patří prach
Prach patří mezi úhlavní nepřátele dřevěného nábytku. Pokud se ho nebudete zbavovat, vytvoří na něm usazeniny. Právě ty mohou mít často na svědomí škrábance. V moci nánosů prachu je ovšem i změnit barvu nábytku. Proto se ho rozhodně pravidelně zbavujte. Poděkuje vám mimo jiné i vaše dýchací soustava.
Zdroje: ireceptar.cz ctidoma.cz home-bydleni.cz chalupari-zahradkari.cz