Jak správně vyčistit boty od soli: Tento trik zachrání vaši obuv
Chlorid sodný neboli kuchyňská sůl může být důležitým pomocníkem nejen v kuchyni, kde je nad zlato. Zároveň se používá k solení chodníků a silnic. I tam může prospět, přináší to ovšem i některá negativa. Např. pro naše boty.
Solení chodníků a silnic může být prospěšné, byť je účinné zhruba jen do teploty -5 °C. Navíc přináší i určité problémy. Negativní vliv má např. na rostliny a zvířata, přičemž škodit může i vodě a půdě. Existuje ovšem ještě jedno riziko – posypová sůl negativně působí i na naše boty. Nejenže nemá nejlepší estetický vliv, neboť způsobuje bílé skvrny, ale především může poškozovat vlákna obuvi. Některé boty tak zimu nepřežijí, minimálně ne v nejlepším stavu.
Zaměřte se na prevenci
Ačkoli se v některých obcích solit nesmí, posypovou sůl používají tak jako tak silničáři. Navíc se využívá i na tramvajových kolejích. Úplně uniknout jí tedy nelze. Proto byste se v průběhu zimních měsíců měli zaměřit na prevenci. Svou obuv tak ochráníte ještě předtím, než vůbec vyrazíte ven.
- Pokud sněží, nemusíte z domu vyrážet ve svých nejlepších botách. Takové řešení však není nejpraktičtější a někdy ani nelze dodržet. Zaměřit byste se tedy spíše měli na další metody.
- Obuv z kůže či semiše je vhodné během zimních měsíců naimpregnovat, a to hned několikrát. To jí dodá zvýšenou odolnost, a to i vůči pronikání soli do hlubších vrstev materiálu. Impregnační prostředky vytvářejí na povrchu bot ochrannou vrstvu.
- Samozřejmostí by mělo být i pravidelné čištění. Vždy, když v zimě přijdete domů, bývá doporučováno boty minimálně otřít vlhkým hadříkem.
- Ať už jste boty namočili venku či při čištění, měli byste je správně vysušit. Takové sušení na topení je sice rychlejší, ale může způsobit poškození materiálu. Ideální je tedy pokojová teplota. Zvolit byste přitom měli i dobře větrané místo.
- K dispozici máte rovněž voděodolné návleky na boty. I ty je možné použít jako prevenci proti soli na obuvi, na druhou stranu takové řešení nevypadá dvakrát nejlépe. To už je možná lepší nevyrážet v zimě ven ve svých nejlepších botách.
Jak správně vyčistit boty od soli?
I když se budete snažit sebevíc, někdy se prostě skvrnám od soli na botách nevyhnete. Pokud se objeví, můžete vyzkoušet výše zmíněný navlhčený hadřík. Co ale dělat, když takové řešení nezabere?
- Vždy byste měli jednat co nejrychleji. Objeví-li se na botách bílé skvrny, vrhněte se na ně okamžitě. Nemáte nač čekat. Obvykle samy nezmizí.
- Některé babské rady říkají, že stačí smíchat vodu a obyčejný ocet v poměru 1:1. Následně byste měli svou obuv tímto roztokem několikrát očistit. Takové řešení však nemusí být stoprocentní. Vyzkoušet každopádně lze i vodu s citrónovou šťávou.
- Někdy se doporučuje rovněž smíchat vodu s ricinovým olejem. I tento způsob může zabrat, ale ve skutečnosti také nemusí.
- Zachránit vaši obuv může i mléko, což je poměrně překvapivý pomocník na sůl na botách. Dokáže totiž sůl neutralizovat (stejně jako ocet), takže často rovněž zabere.
- Vhodným řešením je voda a mýdlo. Sluší se ovšem doplnit, že to by nemělo obsahovat agresivní chemikálie, které by materiálu obuvi mohly prospět ještě méně než samotná sůl.
- Při péči o kožené boty by hadřík či papírové utěrky neměly být příliš vlhké. Jak známo, voda kůži příliš nesvědčí.
- Opatrnost je na místě i u semiše. Jedná se totiž o velmi náročný materiál. Při čištění byste např. neměli používat nic hrubého.
- Doplňme, že rovněž látkové boty přílišnou vlhkost a agresivní čisticí prostředky neocení. I u nich byste tedy měli být při čištění obezřetní.
Tip na závěr: aktuálně máte k dispozici rovněž specializované přípravky určené k odstranění skvrn a bílých map z obuvi. Pokud tedy všechny výše zmíněné pokusy selžou, můžete vyzkoušet i je. Nejedná se o drahé řešení, byť si několik stovek zřejmě budete muset připravit.
Zdroje: Dům & zahrada, iReceptář, iDnes