5 jedinečných variant svařáku: Od rudého z granátového jablka po švédský glögg
Svaření víno je nápoj, který dlouhodobě patří k vánočním svátkům. Ačkoli u nás existuje tradiční receptura, aktuálně lze vyzkoušet nejrůznější ingredience. Letos tedy můžete experimentovat a připravit si svařák poněkud jinak.
Svařák neboli svařené víno sice neodmyslitelně patří k období Vánoc, nicméně tradice pití kořeněného vína je starší. Lze ji vysledovat až ke starověkým Římanům, kteří si jej vychutnávali v období chladných zim. Římská záliba ve víně je ostatně známá. Společně s tím, jak římské impérium expandovalo daleko za své původní hranice, šířily se i jeho zvyky. Svařák se tedy dostal buď přímo, nebo zprostředkovaně z Apeninského poloostrova do celé Evropy. Oblíbený je zde dodnes.
Mohlo by vás zajímat: ačkoli Římané vína milovali, stejně jako už před nimi Řekové je vždy pili ředěná vodou, aby nebyla tak alkoholická. V lepší společnosti bylo dokonce považováno za neslušnost, pokud ke zředění daného nápoje nedošlo.
Tradiční český svařák
Tradiční svařák se vyrábí ze svařeného červeného vína (lze ale použít i bílé), které se dochucuje různým kořením. Patří sem nové koření, hřebíček nebo celá skořice. Často se také doslazuje cukrem a používají se rovněž plátky citrónu či pomeranče. Receptů ovšem existuje celá řada. Aktuálně se např. přidává i pomerančový džus, čímž jednoduše získáte jednu z variant punče, což je nápoj podobný, nikoliv však stejný. I ten je oblíbený v chladnějších obdobích roku, my však nadále zůstaneme u svařeného vína.
Rudý svařák s medem
Tradiční svařák můžete ochutnat na vánočních trzích, ale jednoduše si jej lze připravit i doma. Nemusíte se přitom držet tradiční receptury. Vyzkoušet je možné různé varianty. Doporučit vám kupříkladu můžeme svařené víno se šťávou z granátového jablka a červeným vermutem. Vzhledem k barvě všech základních ingrediencí má tento nápoj opravdu rudou barvu, takže zaujme i esteticky. Doporučujeme jej přitom přisladit medem, což je nejen chutné, ale také zdravější řešení než cukr.
Švédský glögg
Jednoduše si můžete připravit i nápoj, který se už několik set let s oblibou konzumuje ve Skandinávii. Ingredience jsou velmi podobné jako u svařáku. Jde o červené víno, cukr, med, skořici či hřebíček. Přidává se ovšem také zázvor a kardamom, stejně jako rozinky a nasekané oloupané mandle, jež nápoji dodávají specifickou chuť. Chcete-li ochutnat skutečně autentické skandinávské Vánoce, můžete přidat rovněž trochu akvavitu, tedy severského destilátu, jehož nejdůležitější složkou je kmín.
Španělské vino caliente
Možná odhadnete, že ve španělštině se svařené víno řekne „vino caliente“. Místní varianta ovšem může být poněkud specifická. V některých receptech se totiž nevyskytuje pouze (červené) víno, ale přidává se rovněž Brandy de Jerez, což je vinná pálenka vyráběná výhradně v regionu Jerez. Mezi specifické ingredience patří rovněž rozpůlený vanilkový lusk, muškátový oříšek nebo mandarinka klementinka, a to se slupkou nakrájená na plátky. Jinak můžete použít tradiční koření či ovoce známé z českých receptů.
Nealkoholický svařák pro celou rodinu
Svařené víno si mohou o Vánocích vychutnat pouze osoby starší 18 let. Pokud jej budou chtít ochutnat i vaše děti, nemusíte jim dávat cucnout, což bychom ani nedoporučovali. Jednoduše si lze připravit nealkoholický svařák, jehož základem není víno ale džus, jinak jsou ingredience úplně stejné. Můžete použít džus jablečný, spíše bychom ovšem doporučovali použít džus brusinkový či ostružinový, díky nimž bude mít daný nápoj zcela autentickou barvu, takže minimálně vizuálně rozdíl nepoznáte.
Upozorňujeme: jednotlivé suroviny, které budete potřebovat pro výše uvedené varianty svařáku, seženete v českých obchodech, ať už internetových nebo kamenných, byť některé možná poněkud hůře.
Zdroje: Prima Fresh, goodFood, VinePair, Wikipedia