Tento český zámek je neuvěřitelně zachovalý, turisté ho ale neznají
Hrady, hradní zříceniny a zámky jsou klenotem naší malebné vlasti. Nachází se jich tu opravdu nespočet. To je bezpochyby skvělá zpráva pro všechny české turisty. Snadno se pak ovšem stane, že v této husté síti skvostů některý lehce zapadne.
Ukázkovým příkladem tohoto fenoménu je jeden zámek, který se nachází v Královehradeckém kraji. Ačkoliv je překrásný, turisté na něj při plánování výletu občas trochu zapomínají.
Malebný zámek v objetí kouzelných hor
Státní zámek Opočno najdete ve stejnojmenné obci v okrese Rychnov nad Kněžnou. Nejbližším krajským městem je Hradec Králové, z něhož to je k němu asi 30 kilometrů. Spravuje ho Národní památkový ústav. Rozprostírá se v podhůří velkolepých Orlických hor, které jsou samy o sobě častým terčem turistů. Mnozí z nich si však na jeho návštěvu neudělají čas, což je obrovská škoda. Jedná se totiž o jeden z našich nejkolosálnějších, nejkrásnějších a nejvýznamnějších zámků. Součástí areálu je navíc barvitá okrasná zahrada. Od roku 1995 je zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky, což do jisté míry vypovídá o jeho významnosti.
Interiéry Opočna patří k nejobdivovanějším v České republice
Zámek je nejopěvovanější pro své interiéry, v nichž najdete několik unikátů. Zachovala se v nich celá řada překrásných kusů renesančního, barokního i klasicistního nábytku.
Uvnitř zámku se taktéž skrývá mimořádná sbírka obrazů, ve které se nacházejí velkolepá díla od italských, nizozemských i českých umělců. Mezi nejvýznamnější patří: honosný malířský poklad zvaný „Dvanáctiletý Ježíš v chrámu“ z 16. století a rozměrný náhrobní obraz „Žerotínský epitaf“ z r. 1575. Podívat byste se měli i na fresku vyobrazující korunovaci Panny Marie.
Obdivuhodná je i zámecké knihovna, z níž doslova sálají znalosti. Najdete v ní celkem asi 12 000 svazků.
Tím výčet unikátních artefaktů na zámku ještě ani zdaleka nekončí. Návštěvníky zcela jistě zaujmou i sbírky skla, porcelánu nebo číší. Součástí těchto sbírek jsou mimo jiné kusy z Benátek, Vídně či Saska.
V neposlední řadě vás uchvátí dva sály, které jsou zasvěceny sbírce zbraní. Prvním z nich nese jméno rytířský, druhý lovecký. První jmenovaný se může pyšnit druhou největší sbírkou zbraní v celé České republice.
Jedna z úhlavních budov pro nepřátele Napoleona
Na místě dnešního zámku stál kdysi gotický hrad, který pocházel ze 14. století. Ten se však dočkal přestavby, která byla zahájena o dvě stě let později. Díky ní se původní hrad převlékl do kabátu zámkové podoby. První majitelem byl Čeněk z Potštejna. Mezi nejvýznamnější majitele pak patřili rody Trčků z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.
Právě členové prvně jmenovaného rodu zahájili první přestavby hradu na renesanční zámek v italském stylu. Stalo se tak kolem roku 1530. Značných přestaveb se hrad dočkal, když jej vlastnil Vilém Trčka z Lípy. Posledním vlastníkem Opočna byl z rodu Trčků Jan Rudolf. Ten se snažil přepsat vlastnictví na své dcery a vnučku, všechen jeho majetek byl ale konfiskován.
Zámek se poté dostal do rukou samotného císaře Ferdinanda, v jehož náručí se nacházel mezi lety 1634 a 1635.
Následně jej získal rod Colloredů jako zástavu za pomoc při potlačování stavovského povstání. Během panování knížete Rudolfa Josefa z Colloreda Opočno dokonce navštívil známý císař František Štěpán Lotrinský. Josef II. se pak zasloužil o další přestavby zámku. Největšího významu nabyl zámek patrně v 19. století. Tehdy se v něm uskutečnilo jednání koalice, která vystupovala proti Napoleonovi. Zúčastnili se jej například ruský car Alexandr, pruský král Bedřich Vilém III. a proslulý rakouský kancléř Klemens Wenzel von Metternich.
Dříve sídlo rytířského rodu, dnes království netopýrů
Zatímco dříve na zámku přespávala celá řada významných historických osobností, dnes se stal sídlem netopýrů. Ti obývají především tamější půdu. Každým rokem tu na svět přivede mláďata 130 až 200 samic netopýra velkého. Jedná se o největší druh netopýra, který se pohybuje v České republice. Podzemní prostory se pak staly zimovištěm pro vrápence malé. Každoročně jich tam přezimuje asi 100 až 200.
Zdroj: wikipedia.org turistickyatlas.cz zamekopocno.cz