Fascinující bazilika i temná historie čarodějnických procesů. Toto místo vás ohromí
Zámky, kostely, pevnosti i jiné pamětihodnosti jsou fragmentem historie, jenž v sobě skrývá mnoho neuvěřitelných příběhů. Každého Čecha tak zcela jistě potěší, že je jich na našem území opravdu nespočet. Každý má zároveň své nezaměnitelné kouzlo, které funguje jako magnet na turisty.
O kráse Olomouckého kraje již slyšel pravděpodobně každý. Najdete v něm plno architektonických skvostů a malebných rozkvětů přírody. Celá řada z nich se skrývá přímo v hlavním městě regionu. Jeden z nich na vás pak čeká jen o malý kousek vedle samotného srdce Olomouce. Rozhodně byste jej měli poctít návštěvou.
V drobné vísce se nachází majestátná bazilika, která vévodí širému okolí
Svatý Kopeček je historická obec, která je dnes jednou z městských částí Olomouce. Do centra města je to z ní asi 7 kilometrů. Jedná se o významné poutní místo. Zajímavé je, že byla celá oblast až do 17. století pokryta lesem. První stavbu zde vybudoval až olomoucký měšťan a obchodník s vínem Jan Andrýsek.
Rozloha Svatého Kopečku činí pouhé 2 kilometry čtvereční. Počet obyvatel se pohybuje okolo čísla 800. Ačkoliv se však jedná o velmi malý územní celek, jeho náruč je plná bohatého kulturního dědictví.
Mezi nejčastěji navštěvované cíle, které uvnitř najdete, patří olomoucká zoologická zahrada a bazilika Navštívení Panny Marie.
Bazilika Navštívení Panny Marie ohromí každého, kdo ji spatří
Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce je jednou z dominant celého regionu. Jedná se o poutní barokní kostel, který najdete na Návrší Jan Pavla II. V roce 2018 byl celý areál prohlášen národní kulturní památkou České republiky.
Kostel vytváří spolu s bočními křídly, hospodářskými a obytnými budovami kláštera a nádhernou čtyřřadou lipovou alejí kříž. Vaše oči ho s nejvyšší pravděpodobností spatří již při pohledu z dálky. Chrámové průčelí s bočními křídly má bohatou sochařskou výzdobu. Uvidíte například sochy panny Marie s Ježíškem, sv. Augustina, sv. Štěpána a sv. Norberta. Po stranách chrámu se pak rozprostírá celkem 14 soch. 12 z nich představuje apoštoly, zbylé dvě zobrazují sv. Šebestiána a sv. Rocha.
Dominantou interiéru je vyšperkovaná chrámová kopule. Podpírají ji čtyři sloupy. Je zdobena freskovými obrazy s výjevy ze života šesti biblických starozákonních žen – Abigail, Betsabé, Ester, Judith, Rebeky a Sáry. Bohatou výzdobou se může pyšnit i strop, který vás přiměje pohledět směrem k nebi.
Tajuplná historie spojená s čarodějnickými procesy
Celé místo má za sebou velmi zajímavou historii. Původně se nazývalo Svatou Horou. Mezi lety 1629 až 1633 na jejím vrcholu vybudoval již zmíněný Jan Andrýsek kapli zasvěcenou Panně Marii. V jejích útrobách se skrýval vzácný artefakt, za kterým se vydávali poutníci z širokého okolí. Pravilo se o něm, že má zázračnou moc. Řeč je o oltáři s kamenným reliéfem Panny Marie s Děťátkem. Kaple se bohužel nedožila příliš vysokého věku. Již v roce 1645 (téměř na samém konci třicetileté války) podlehla plamenům, které úmyslně založil neznámý švédský voják. Když tato válka v roce 1648 skončila, kaple se dočkala obnovy.
V letech 1669 až 1679 začal na místě kaple vyrůstat zbrusu nový kostel. Vysvětil jej významný olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna, který krátce zastával i funkci zemského hejtmana na Moravě. Jedná se o velmi kontroverzní osobu. Byl velmi vzdělaný a zasadil se o výstavby i přestavby mnoha církevních budov. K tomu přispěl ke zvýšení vzdělanosti. Na druhé straně je však jeho jméno skloňováno s nechvalně proslulými čarodějnickými procesy na Velkolosinsku a Šumpersku. Nejen, že jím nečině přihlížel, ale taktéž dal v roce 1680 dokonce souhlas s upálením Kryštofa Aloise Lautnera, který se později stal hlavní postavou několika literárních děl i filmů. Kryštof Alois Lautner patřil k velmi oblíbeným postavám a respektovali ho věřící v širokém okolí. Podle domněnek některých historiků byl upálen kvůli posedlé touze po moci a majetku jiných příslušníků církve. Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, rozhodně si přečtěte knihu Kladivo na čarodějnice. Milovníci filmů se pak mohou podívat na stejnojmenný film, který natočil Otakar Vávra.
Kostel se nevyhnul ani 2. světové válce, kvůli které byl poškozen. Opravami si prošel i ve 20. a 21. století.
Zdroje: cestovatel.cz wikipedia.org regiontourist.cz