Je lepší prát při nízké, nebo vysoké teplotě? Experti radí, jak správně šetřit vodu a energii
Praní je činnost, kterou lze opakovat i několikrát týdně, zvláště v rodinách s dětmi. Z toho vyplývá, že může mít poměrně velký dopad na naši peněženku i životní prostředí. Podle expertů je ale možné prát šetrněji, aniž byste přitom museli činit radikální změny.
Lidé prali prádlo odedávna. Většinu času ovšem v ruce, maximálně s pomocí primitivního vybavení. Na konci 18. století se ovšem objevily první pračky pro domácí účely, které se rozšířily s elektrifikací domácností. Aktuálně tak má doma dané zařízení prakticky každá rodina. Při praní v pračce se ovšem spotřebovává voda a energie, což může být negativní vliv na rodinný rozpočet i životní prostředí. Podle expertů však existuje hned několik poměrně jednoduchých kroků, jak prát šetrněji.
Je lepší prát při nízké, nebo vysoké teplotě?
Jedna ze zásadních otázek. Odpověď je přitom velmi jednoduchá – pokud je to možné, perte na 30 °C. Takové praní je téměř stejně účinné jako praní při vyšších teplotách, ale může ušetřit až 50 % energie. Podle Ekologického institutu Veronica je možné při čtyřech praních týdně při nižší teplotě ročně ušetřit 600 korun! Vlažnější voda navíc oděvy tolik neničí.
Prát při nižších teplotách se doporučuje pro jemné tkaniny, mezi které patří (merino) vlna, hedvábí nebo syntetické materiály. Obecně se hodí pro sportovní oblečení. Praní na „čtyřicet“ či dokonce na „šedesát“ je vhodné u velmi ušpiněného prádla. Navíc se doporučuje pro textilie, u nichž je třeba zničit mikroby. Jedná se tedy o ložní prádlo, ručníky nebo oblečení miminek. Jinak je ale skutečně vhodné na pračce nastavit „třicítku“.
„Efektivní využívání spotřebičů Vám ušetří tisíce korun ročně. Při praní zvažte program využívající teploty 30 °C a perte až tehdy, kdy máte pračku naplněnou,“ píše se na webu Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.
Doporučujeme: perete-li při nižších teplotách, měli byste používat prací prášek, který je k tomu účelu určený. Některé varianty se totiž hodí pro využití při vyšších teplotách.
Perte, až bude pračka úplně plná
Jak už jsme uvedli výše, dalším krokem, jak ušetřit při praní, je zapínat pračku až při úplném naplnění. Pochopitelně by se mělo jednat o prádlo stejného druhu. Tímto způsobem je možné ušetřit nejen energii, ale i vodu a prací prostředek. Sluší se doplnit, že se obecně vejde více prádla do praček s předním plněním. Ty se tedy hodí pro větší rodiny s větší koupelnou. Ovšem pozor! Vnitřek pračky byste zase neměli přeplňovat. Vždy nechte volný prostor zhruba na šířku dlaně.
Jak dlouhé programy využívat?
Někteří odborníci radí prát kratší dobu, což má dle nich pozitivní dopad na spotřebu energie. Ačkoli je to pravda, ředitelka Ekologického institutu Veronica Ivona Gaillyová pro Český rozhlas uvedla, že na délce programu zase tolik nezáleží. Dle jejích slov tedy můžete prát klidně i déle, neboť kratší praní zase takovou roli nehraje.
„Pračka se sice točí kratší dobu, ale to stojí asi jen 10 až 15 procent elektřiny. Nechat praní nějaký čas je určitě rozumné,“ uvedla Yvonna Gaillyová, přičemž doplnila, že cca 90 % energie se spotřebuje na ohřev vody, k čemuž pochopitelně dochází u jakéhokoli programu.
Co ještě radí odborníci?
Při praní špinavého prádla je možné ušetřit i několika dalšími způsoby. Pokud se na ně zaměříte, může být celková úspora vody a energie skutečně nezanedbatelná. Co tedy ještě zohlednit?
- Máte-li doma starou pračku, měli byste si pořídit energeticky úsporný spotřebič. V současné době nejúspornější modely spadají do třídy A, neboť se přestalo používat označení A+++ apod.
- Při praní využívejte inteligentní programy, umožňuje-li to vaše pračka, neboť ty samy určí množství vody či optimální teplotu.
- Některé pračky mají rovněž funkci automatického dávkování pracího prostředku, která zajistí, že jej možná nebudete muset kupovat tak často. Prášku byste obecně neměli nikdy dávat více, než je doporučeno.
- Máte-li pouze pár kousků prádla, můžete ho zkusit vyprat pěkně postaru v ruce, a to např. ve vaně či v umyvadle.
- Pokud je vaše pračka opatřena sušičkou, používejte ji, jen je-li to nezbytně nutné. Usušení prádla totiž může být energeticky náročné. Většinou přitom plně postačí klasický sušák.
Zdroje: Ministerstvo průmyslu a obchod, iRozhlas, Ekologický institut Veronica, Novinky