Domácí mazlíčci v nebezpečí: Tyto rostliny nesmíte mít doma
Každý barvitý výplod přírody má své kouzlo, které nenahradíte ničím umělým. Rostliny tak mohou být skvělým doplňkem každého domova i zahrady. Některé z nich mají dokonce pozitivní efekt na lidské zdraví. Zároveň však mohou obsahovat látky, jejichž konzumace může skončit otravou.
Pokud je některá rostlina toxická pro lidi, ještě to neznamená, že se její koupi musíte vyhnout. Dá se předpokládat, že žádného člověka (s výjimkou malých dětí) nenapadne ji konzumovat. Problém však může nastat v případě, že máte domácího mazlíčka. V takovém případě byste měli rostliny do vašeho domova pečlivě vybírat. Některé z nich totiž mohou vašemu psovi či kočce pěkně přitížit.
Jakým rostlinám byste se měli rozhodně vyhnout, pokud máte doma psa nebo kočku?
Rododendrony, konvalinky, oleandry, náprstníky, hlaváčky
Rododendrony, konvalinky, oleandry, hlaváčky a náprstníky (zejména náprstník červený a náprstník vlnatý) obsahují látky, které se řadí do skupiny takzvaných srdečních glykosidů. Ty se hromadí ve srdeční svalovině, kde následně brání životně důležitému orgánu ve správném fungování. Toxické jsou obvykle nejen květy, ale i ostatní části vyjmenovaných rostlin.
Jak otravu srdečními glykosidy poznat?
Jakmile je váš domácí mazlíček požije, začne s nejvyšší pravděpodobností zvracet a slinit. Setkat se však můžete i s dalšími příznaky, které připomínají střevní chřipku. V neposlední řadě můžete u vašeho psa či kočky pozorovat nepravidelný pulz a zpomalenou (v pozdějších fázích naopak zrychlenou) činnost srdce. Nesprávná srdeční činnost může vést až ke snížení krevního tlaku, šoku, poruchám koordinace či kómatu. V nejhorším případě může vést intoxikace rododendronem během 48 hodin až k smrti.
Pokud máte podezření, že váš mazlíček některou z výše jmenovaných rostlin pozřel, můžete mu pomoci s vyprázdněním trávícího traktu. Následně se doporučuje podání léčiv, která na sebe vážou škodliviny. V nejlepším případě se však telefonicky poraďte s veterinářem, případně ho rovnou navštivte.
Réva vinná
Réva vinná je asi nejpřekvapivější položkou na seznamu. Zároveň patří k nejzáhadnějším. Zatímco někteří psi mohou jíst hroznové víno bez problému, u jiných může jeho konzumace vést k velmi závažným stavům. Pokud máte psa, měli byste se pěstování vinné révy na zahradě raději vyhnout. V žádném případě pak svého čtyřnohého přítele hroznovým vínem nekrmte. Mnoha lidí si tohoto faktu stále není vědoma. Veterináři po celém světě se tak bohužel musí každoročně potýkat s celou řadou případů otravy hroznovým vínem.
Jak otravu hroznovým vínem poznat?
Jestli z vašeho stolu (nebo ovocného keře) zmizelo hroznové víno, měli byste okamžitě zpozornit. Pokud váš pes následně začne zvracet, nebo se potýkat s jinými zažívacími potížemi, je na čase navštívit veterináře. Během několika dní by jinak mohlo dojít k akutnímu selhání ledvin vašeho čtyřnohého přítele. Otrava hroznovým vínem se u psů taktéž projevuje zvýšenou žíznivostí.
Túje
Zerav západní (túje) si našel cestu na dlouhé zástupy zahrad. Jeho šišky, dřevo i větve jsou ovšem jedovaté. Pokud se dostanou do kontaktu s kůží mazlíčka, mohou způsobit podráždění nebo vyrážku spojenou se silným zarudnutím. Ještě horší případ nastává, pokud váš zvířecí kamarád kus túje pozřel.
Jak poznat otravu tújí?
Otrava tújí se u mazlíčka projevuje zvracením s možnou příměsí krve. Mezi další příznaky patří nechutenství, zvýšené slinění, zrychlený tep, zvýšený krevní tlak a poruchy pohybu. Při pozření vyšších dávek může dojít k poškození jater a ledvin.
Aloe vera
Toxická může být i tato exotická kráska. Její gel by neměl způsobovat žádné problémy, ale v listech můžete narazit na takzvaný latex.
Jak poznat otravu rostlinou aloe vera?
Intoxikace vede k bolestem břicha. V horších případech hrozí průjmy, které mohou vést k dehydrataci organismu.
Narcisy, tulipány, sněženky, krokusy, hyacinty, amarylis
Výše zmíněné rostliny obsahují toxické alkaloidy. Největší množství této nebezpečné látky najdete v jejich cibulích.
Jak poznat otravu alkaloidy?
Požití menšího množství vede k podráždění trávícího traktu. Ve větších dávkách hrozí vašemu parťákovi křeče, nízký tlak, třes a rozvoj vředů.
Zdroje: uveterinarky.cz psiusmev.cz spektrumzdravi.cz