Tento druh chleba je nyní nejzdravější volbou na trhu. Češi ho hromadně vykupují
Chléb patří k nejzákladnějším druhům potravin. Alespoň jednou za čas si na něm s radostí pochutná téměř každý. Proto byste měli pečlivě uvažovat nad tím, po jakém druhu sáhnete.
Existují přímé důkazy o tom, že naši předci (lovci a sběrači) pekli chléb již před téměř 15 000 lety. Konkrétně v oblasti dnešního Jordánska nalezli archeologové zbytky chleba, který byl starý asi 14 400 let. Jednalo se o ploché nekvašené chlebové placky z divokých obilovin. Od té doby se tato pochutina dočkala celé řady změn. Některé z nich představují pro člověka přínos, jiné jsou naopak spíše na škodu. Dnes se například velmi často setkáte s jejich necelozrnnou pšeničnou variantou, která vám příliš zdravých živin nenabídne. Mnohdy navíc obsahuje látky, které konzumovat s nejvyšší pravděpodobností nechcete. Po jakém druhu chleba sáhnout, abyste prospěli svému zdraví?
Tento chléb je svatý grál na poli zdravé výživy
Jedním z nejzdravějších chlebů je 100% celozrnný chléb z žitné mouky. Takový druh je navíc poměrně dobře dostupný.
Jeho asi největší benefity pramení z vysokého obsahu rozpustné vlákniny, která má na lidské tělo celou řadu blahodárných vlivů. V první řadě dokáže navodit pocit sytosti, díky čemuž si vaše chuťové buňky nebudou vyžadovat nezdravé svačinky plné rafinovaného cukru. Stoprocentní celozrnný chléb z žitné mouky obsahuje také další zdraví prospěšné látky. Za zmínku stojí například minerály zinek, mangan, vápník, hořčík, selen nebo fosfor a vitamíny B1, B2, B3 či B6.
Studie dokonce prokázaly, že konzumace vysokého množství celých zrn snižuje riziko několika onemocnění.
Celozrnný žitný chléb je skvělou prevencí proti cukrovce
Nejčastěji skloňovaným benefitem celozrnného žitného chleba je jeho preventivní vliv na rozvoj cukrovky. Vysoký podíl si na tom připisuje právě opěvovaná vysoce rozpustná vláknina. Ta totiž dokáže zpomalit vstřebávání sacharidů ze stravy. Díky tomu se vaše tělo nemusí potýkat s tak strmými nárůsty krevní glukózy, které vašemu zdraví rozhodně neprospívají.
Pomůže udržet vaše srdce zdravé
Dalším významným benefitem celozrnného žitného chleba je, že může zlepšit zdraví vašeho srdce.
Například jedna studie, která trvala osm týdnů, porovnávala u 40 lidí vliv konzumace žitného a pšeničného chleba na hladinu cholesterolu v krvi. Vědci zjistili, že žitný chléb byl při snižování hladiny cholesterolu u mužů ve srovnání s pšeničným chlebem výrazně účinnější. Snížil u nich celkový cholesterol (průměrně o 14%) i hladinu LDL (špatného) cholesterolu (v průměru o 12%). Pokud by vás zajímaly detaily, odkaz na studii naleznete pod článkem.
Tohoto omylu se při výběru chleba nikdy nedopouštějte
Na pultech obchodů se často můžete setkat s pojmem vícezrnné pečivo. Ačkoliv byste si mohli myslet, že se jedná o něco zdravého, nemusí tomu tak vždy být. Rozhodně se pak nejedná o synonymum pro sousloví celozrnné pečivo. Vícezrnné pečivo musí pouze obsahovat minimálně 5 procent mouky z jiných obilovin než pšenice či žito. Vůbec to však neznamená, že je upečeno z celozrnné mouky. Povětšinou se tedy jedná o marketingový trik na nic netušící zákazníky. Automaticky však vícezrnné pečivo nezatracujte. V některých případech může být zdravé. Jen si ho před koupí nejdříve pořádně proklepněte.
Po jakých dalších druzích chleba můžete sáhnout?
Lněný chléb
Lněný chléb z celozrnné mouky může být další skvělou volbou. Lněná semínka se totiž mohou pyšnit rozsáhlým arzenálem zdravých živin. Patří mezi ně zejména omega 3 mastné kyseliny, kterých mají lidé ve vyspělých zemích často nedostatek.
Ovesný chléb
Ovesné vločky zažily v posledních letech rapidní vzestup popularity. V jejich případě to je zcela zasloužené. Obsahují významné množství železa, zinku, hořčíku nebo vitamínu B1. Především v nich najdete betaglukany, které mohou snižovat tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Tyto látky se pak přirozeně vyskytují i v chlebech, do nichž byly ovesné vločky přidány.
Zdroje: pubmed.gov uspesna-lecba.cz vlasta.cz seznamzpravy.cz