Tento český hrad skrývá mumii a tajemství neobjasněné vraždy. Znáte ho?
České hrady, hradní zříceniny a zámky patří k nejkrásnějším na světě. Navíc se jich v naší malebné krajině skrývá tolik, že si mezi nimi svého oblíbence najde doslova každý.
Pokud máte nejraději památky, které jsou opředené různými záhadnými příběhy, určitě byste měli zavítat do Zlínského kraje. Najdete v něm překrásný hrad, který vás nadchne. Dokonce v něm byla nalezena mumie.
Tajuplná dominanta moravského Slovácka vás ohromí
Hrad Buchlov se rozpíná nedaleko Buchlovic na stejnojmenném kopci, který patří k nejvyšším vrcholkům Chřibů (dosahuje výšky 522 metrů nad mořem). Pouhých 12 kilometrů od něj se nachází půvabné Uherské Hradiště, které je plné kultury a dobrého vína. Návštěvu Buchlova tak můžete spojit i s prohlídkou zmíněného města.
Hrad je od roku 1968 chráněn jako kulturní památka. Dne 1. ledna 2002 byl dokonce zapsán na seznam národních kulturních památek, což podtrhuje jeho velkolepost. Je spravován Národním památkovým ústavem. Pokud si ho chcete prozkoumat dopodrobna, máte na výběr z několika prohlídkových okruhů.
V jejich rámci se podíváte například do gotických, renesančních nebo barokních místností. Oblíbenou turistickou atrakcí jsou i dechberoucí sbírky vzácných středověkých deskových maleb. Zavítáte i do zbrojnice, knihovny, barokní rodové galerie nebo přírodovědné sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových. Nakonec vyšplháte na vrchol čtyřboké 26metrové věže, odkud se vám naskytne neopakovatelný výhled. Pokud budete mít štěstí na počasí, dohlédnete na zámek Buchlovice, Staré Město, Uherské Hradiště, Velehrad, Hostýnské vrchy či Bílé Karpaty s Velkou Javořinou.
Hrad se může pyšnit bohatou historií, která je protkaná nejednou záhadou
Buchlov byl založen českým králem v 1. polovině 13. století. Zpočátku plnil důležitou strategickou roli. V první řadě byl součástí obranného systému, ale zároveň fungoval i jako středisko se soudní pravomocí a loveckým právem. Obklopují jej další dva kopce – Holý a vrch Modla. Původní zakládací listina se bohužel nedochovala, a tak jsou některé detaily dodnes neznámé. Na půdě hradu se v historii odehrála celá řada prazvláštních událostí.
Záhadná vražda, kterou se dodnes nikomu nepodařilo objasnit
Ačkoliv se jednalo o královský majetek, již od počátku se často nacházel v držení významných moravských rodů jako zástava. V roce 1511 byl hrad darován (společně s malým městečkem zvaným Napajedla) Vladislavem II. Jagelonským Arklebu Trnavskému z Boskovic za jeho pomoc proti Turkům. V jeho rukou se nicméně Buchlov příliš dlouho neohřál. Nestihlo uplynout ani deset let, načež ho Arkleb prodal Janu Žďánskému ze Zástřizl (ano, opravdu ze Zástřizl).
Právě rod Zástřizlů patřil k nejvýznamnějším držitelům hradu. Jeho členové se zasloužili o rozsáhlé přestavby, díky kterým získal hrad Buchlov renesanční nádech. Zároveň vybudovali druhé nádvoří, do kterého přesunuli veškeré hospodářské budovy. Postupem času si z horní části hradu udělali honosné reprezentativní sídlo, které jim mohl závidět nejeden šlechtický rod. To možná stálo život Jindřicha Prakšického ze Zástřizl, který byl v roce 1582 za nejasných okolností zavražděn. Tato vražda se nicméně nikdy nepodařila objasnit, a tak dodnes nikdo neví, jaký byl motiv.
Poslední strategické úpravy Buchlova byly reakcí na sílící hrozbu invazivních Turků. Pánové z Petřvaldu, kteří v tu dobu hrad vlastnili, rozšířili opevnění o současné první nádvoří s věžovou bránou a bastionem. Jakmile hrozba upadla, hrad začal uvadat.
Velmi zajímavým faktem je, že Buchlov nikdy nikdo nedobyl. Pokoušeli se o to i sveřepí Švédové během třicetileté války, ale ani oni na odolný hrad nevyzráli.
Podivný dar, který lámal až donedávna historikům hlavu
Velkou záhadou, která lámala historikům dlouhá léta hlavu, je pravá egyptská mumie. Můžete ji spatřit na vlastní oči, neboť je součástí expozice. Ze zvláštního důvodu ji na hrad dostal Josef Vratislav z Mitrovic, který ji věnoval majiteli buchlovského panství Zikmundu Berchtoldovi. Proč mu daroval právě mumii, zůstává otázkou. Dříve se předpokládalo, že jde o ostatky muže. Díky moderním technologiím se ovšem ukázalo, že se jedná o ženu.
Zdroje: denik.cz kudyznudy.cz wikipedia.org rozhlednovymrajem.cz