Jste po padesátce? Tento jednoduchý cvik odhalí vaše skutečné zdraví.
Srdeční onemocnění patří dle statistik mezi nejzávažnější strašáky moderní doby. Faktorů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob, je v dnešní době skutečně mnoho. Patří mezi ně například nevyvážená strava plná vysoce průmyslově zpracovaných potravin, vzestup sedavých zaměstnání, nedostatek sportovních činností, kouření nebo alkohol.
Prevence je tedy zdánlivě snadná – vyhnout se cigaretám, alkoholu či vysoce průmyslově zpracovaným potravinám a dostatečně se hýbat. Na jednu věc se nicméně podle vědců z Penn State University nezřídka zapomíná. Jedná se o pravidelné protahování svalů.
Pokud nezvládnete provést jeden ze svatých grálů strečinku, měli byste zpozornět. A to zejména v případě, že je vám přes 50 let. O jakém je řeč?
Pravidelné protahování byste neměli brát na lehkou váhu
Se základním principem protahování je seznámen s nejvyšší pravděpodobností úplně každý. Jako děti vás k protahování vedli dost možná již učitelky v mateřské škole. Pro všechny, kdo navštěvovali sportovní kroužky, se pak nejspíše jednalo o naprostou rutinu. Jenže jakmile přijde dospělý život, který je někdy obklopen celou řadou starostí, na protahování nemají někteří jedinci ani pomyšlení. Jenže to je obrovská chyba, které byste mohli v budoucnu litovat. V sázce je možné mnohem více, než jste si doposud mysleli.
Těch pár desítek minut týdně, které byste protahování měli věnovat, vás zcela jistě nijak neomezí. Navíc se u něho můžete koukat na váš oblíbený seriál, nebo si pustit kvalitní hudbu. Dle několika studií má velmi pozitivní vliv na mozkové funkce a mentální zdraví například klasická, rocková nebo metalová hudba, zvolit si však můžete cokoliv.
Flexibilita je důležitá stejně jako cvičení a zdravý jídelníček
Nedávný výzkum ukázal, že právě flexibilita hraje poměrně klíčovou roli při udržování zdravého srdce. Zdůrazňují to vědci z Penn State University, kteří zároveň upozorňují, že protahování může být stejně důležité jako dodržování zdravého jídelníčku a pravidelné cvičení. Pokud nebudete dostatečně protažení, v první řadě se můžete potýkat s každodenními bolestmi pohybového aparátu. Ve druhé řadě pak může trpět dokonce i váš kardiovaskulární systém.
Pokud budete protahování zanedbávat, může dojít k významnému zkrácení svalů, což vede k vážným problémům pohybového aparátu. Neprotahované svaly jsou zároveň mnohem více náchylné na široké spektrum různých zranění. Pokud budete mít některé svaly zkrácené, bude jejich pohyb kompenzován jinými částmi těla. Podle Katie Lawtonové z Clevelandské kliniky v USA pomáhá pravidelné protahování předcházet například problémům s klouby nebo poraněním hamstringů (svaly na zadní straně stehen).
Jednoduchý pohyb o vašem zdraví prozradí více, než si možná myslíte
Protahovací cvik, který spočívá v dotknutí se prstů u nohou, zná s nejvyšší pravděpodobností každý. Poprvé jste se s ním mohli setkat již v mateřské škole. Pokud ne tam, tak na „základce“ už zcela jistě ano. Kdy jste se však naposledy dotkli špiček prstů u nohou? Pokud jste to v nedávné době zkoušeli a nepodařilo se vám uspět, zpozorněte. Jestli jste se jich dotknout ani nezkoušeli, co v nejbližší době to napravte.
Pokud se vám dotknout prstů u nohou nepodaří, může to negativně vypovídat o stavu zdraví vašeho srdce. Obzvláště v případě, že za sebou máte oslavu padesátých narozenin. Neklesejte však na mysli, boj ještě není ztracen. Nastal však nejvyšší čas, abyste se začali protahovat na pravidelné bázi – a slovem pravidelné nemá nikdo na mysli, že se máte strečinku věnovat jednou za roční období. To vás bohužel nezachrání. Zároveň však nemusíte protahováním strávit věčnost. Bohatě by mělo postačit 10 až 20 minut každý den.
Zdroje: Harvard Health Publishing, femina.hu muj-pohyb.cz clevelandclinic.org