Máte doma génia? Zjistěte, jak poznat výjimečný intelekt u dětí
Každý z nás jistě ve skrytu duše touží po tom, aby jeho potomek byl výjimečný. Může se jednat o sny o hudebním talentu, profesním růstu, nebo proražení v oblasti obchodu, hudby či dalšího umění. Častokrát se však může stát, že když někdo takto nadané dítě doma skutečně má, není schopen jeho nadání řádně identifikovat. A to pak může způsobovat celou řadu problémů.
Vaše dítě může projevovat talent či nadání v celé řadě oblastí, což však ale nutně nemusí znamenat, že máte doma génia (ač se toto tvrzení může zdát jakkoliv hrubé). Ve výsledku se totiž může jednat třeba i jen o to, že dítě projevuje velký zájem o nějakou činnost, které se následně věnuje natolik, že u ní dochází ke zlepšení. Jak tedy správně identifikovat, že vaše dítě má nadprůměrný intelekt a nejedná se nutně jen o cit pro disciplínu?
Jak vzniká génius?
Vědci se nejsou schopní přesně shodnout na tom, jaké jsou důvody pro nadprůměrný vývoj intelektu u jedince. S velkou pravděpodobností v této oblasti hraje roli celá řada faktorů, z nichž je pravděpodobně důležitá i genetická výbava jedince. Dost možná totiž existují geny, které přímo ovlivňují intelektuální potenciál jedince, respektive jeho potenciál svůj intelekt v průběhu života rozvíjet.
Zároveň je však nutno podotknout, že genetika není vše. Velmi výraznou roli totiž pravděpodobně hrají i enviromentální faktory. Mezi ně patří rodinné zázemí, kdy vztahová stabilita je vždy lepším podložím pro stabilní a perspektivní růst dítěte. Zároveň pak hraje roli i materiální zajištění rodiny. Pokud není rodina nucena věnovat většinu svého času řešení existenčních problémů, pro růst a rozvoj dítěte zůstává mnohem více prostoru.
Jaké jsou znaky nadprůměrné inteligence?
Na první pohled by se mohlo zdát, že nadprůměrně inteligentní jedinec disponuje větším mozkem, než kterým je obdařen méně chytrý jedinec. Toto však není pravda, nebo se to alespoň nepodařilo nikdy jednoznačně potvrdit z vědeckého hlediska. Výzkumy však poukázaly na to, že inteligentní jedinci mají k dispozici větší množství aktivní šedé kůry mozkové.
Dále pak výzkumy poukazují na to, že u nadprůměrně inteligentních jedinců dochází v mozku ke zvýšené mozkové aktivitě. Tím pak rozumíme větší schopnost neuronů vytvářet neuronová propojení, která zajišťují schopnost učení se novým konceptům. Geniální mozky pak disponují hustější sítí těchto propojení.
V neposlední řadě pak z výzkumů vychází i skutečnost, že nadprůměrně inteligentní jedinci mají tendenci ke zvýšené citlivosti na okolní vjemy. Mezi tyto vjemy pak patří jak ty zvukové či vizuální, tak ty emoční. Inteligentní jedinci pak mohou mít tendenci podléhat paralýze z přílišné stimulace mozku těmito vjemy, které zkrátka nejsou schopni nevstřebat.
A jaké jsou znaky přímo u dětí?
U dětí pak existuje celá řada faktorů, skrze které u nich lze identifikovat nadprůměrný intelekt. Mezi ten asi nejvýraznější z nich patří schopnost se velmi rychle a efektivně učit novým věcem a činnostem. Inteligentní děti mají taktéž velmi často jedinečný smysl pro humor, kdy právě jejich inteligence jim umožňuje vytvářet překvapivé a humorné situace pro své okolí.
Inteligentní děti taktéž vykazují potřebu velmi časté a intenzivní mentální stimulace. To se pak může projevovat například jejich neukojitelnou zvědavostí, kdy své rodiče neúprosně bombardují desítkami a desítkami otázek o tom, jak funguje svět kolem nich. Inteligentní děti mají taktéž velmi rozvinutou schopnost kreativně a efektivně řešit problémy, se kterými se mohou setkat.
Genialita, výstřednost, nebo obojí?
Je pravdou, že nadprůměrně inteligentní děti často nejsou příliš oblíbené v kolektivu svých spolužáků. Toto může být dáno například jejich nadprůměrnou výkonností v látce, která může vzbuzovat žárlivost. Zároveň však inteligentní děti mají často na řadu věci vyhraněné názory, za kterými si často pevně stojí.
Zároveň se však často stává, že inteligentní jedinci mají takříkajíc „ubráno“ v nějaké jiné oblasti, přičemž toto platí jak u dětí, tak u dospělých. Nadprůměrně inteligentní jedinci totiž často mohou vykazovat nedostatečné sociální cítění, což je pak dalším faktorem vedoucím k tomu, že se mohou zdát jako výstřední a v kolektivu nemusí být příliš oblíbené.
zdroje: webmd.com femina.hu plzenoviny.cz