Tímto receptem na Silvestr zaválíte: Připravte hostům dokonalý bowle
Konec roku a s ním i čas silvestrovských oslav se nezadržitelně blíží. A co by to bylo za veselení bez chlebíčků, jednohubek a hlavně šampaňského? Ale nápojové menu je dobré si zpestřit i něčím jiným.
Silvestr a popíjení k sobě prostě patří. Kromě osvědčených sektů nebo přímo šampaňského to chce i něco svěžího, ovocného a barevného. Oblíbený nápoj zvládnete namíchat v pohodlí domova a ještě uspokojíte chuťové buňky všech vašich hostů. Dříve byl oblíbený právě kvůli tomu, že se jím poměrně levně, ale přitom chutně, dalo pohostit velké množství lidí.
Nápoj, který uspokojí chutě všech
K nejoblíbenějším společenským nápojům patří bowle. Tento lehký a osvěžující drink, který se podává právě při slavnostních příležitostech, obsahuje ovoce, víno a další přísady, které dohromady rozehrají doslova symfonii chutí. Jeho historie sahá až do 17. století. Počátky bowle hledejme u punče, kterému je nejvíce podobná. Ten pochází z Indie, a protože původně obsahoval pět ingrediencí, vžilo se pro něj označení pánč, což v hindštině znamená pět. Z Indie se pak dostal do Anglie.
Ačkoli je u nás punč rozšířenější, myslíme jím obvykle horký nápoj, který se nejčastěji prodává na vánočních trzích. Bowle se oproti tomu servíruje vychlazená, a to v míse podle které ostatně také dostala svůj název. Studený alkoholický nápoj si hosté nabírají netradičně za pomoci naběračky. Rozdíl mezi bowlí a punčem je tedy hlavně ve způsobu podávání.
Základem je svěžest
Základ bowle tvoří svěží víno, nejčastěji bílé nebo růžové, nepříliš výrazné. Vyvarujte se těch sladkých, těžkých a kořeněných, protože by mohla přebít všechny ostatní ingredience. Nemluvě o tom, že by bowle ztratila svou svěžest, která je pro ni typická. Použít můžete i sekt nebo šumivé víno – bublinky ostatně k silvestrovským oslavám patří. Poslouží vám nejen jako základ, ale i k přidání trochu jiskřivé chuti. Slušet jí bude i troška destilátu, osvědčený a oblíbený je hlavně bílý rum a vodka. Alkoholu by však neměla obsahovat příliš mnoho, stále by bowle měla zůstat odlehčeným drinkem, který se dá pít celý večer, aniž by hosté končili pod stolem.
Barevné ovocné potěšení
K bowli neodmyslitelně patří také ovoce, většinou to kompotované, ale použít můžete i čerstvé. Vybírejte takové, které k sobě bude hezky ladit. Nejlepší je ho předem marinovat v alkoholu a koření, aby získalo ten správný říz. Chybu neuděláte se sladkými mandarinkami, broskvemi, ananasem, jahodami, meruňkami nebo kiwi, které nápoji dodají nejen chuť, ale i barevnost. Tou je totiž bowle pověstná.
Dávejte si však pozor, ať ovoce nepomačkáte, celý nápoj by se zakalil, což by mu ubralo na atraktivitě. Na závěr ho můžete ještě dochutit limetkovou nebo citronovou, případně šťávou z kompotovaného ovoce. Přidat můžete i krystalový nebo krupicový cukr, rozhodně však ne ten moučkový. S jeho množstvím to nepřehánějte, protože kompotované ovoce už bývá přislazené. A nezapomeňte ho perfektně rozmíchat.
Fantazii se meze nekladou
Receptů a variací na bowli existuje nespočet. Důležité je „jen“ dodržet správný postup, tedy nejdříve přidat ovoce, pak nalít víno a destilát a dát vychladit přibližně na 10 °C. Bublinky přilévejte až na úplný závěr. Nebojte se být kreativní, popustit uzdu fantazii a namíchat si vlastní drink. Vsadit ale můžete i na osvědčené recepty, které budou sázkou na jistotu. Hosty můžete ohromit třeba starou dobrou klasikou.
Na tradiční silvestrovskou bowli budete potřebovat jednu konzervu ananasu a jednu konzervu mandarinek, které dejte do mísy se dvěma lžičkami cukru. Oloupejte pomeranč a nakrájejte ho na plátky. Vše dejte do velké skleněné mísy a zalijte jedním litrem bílého vína, promíchejte a nechte asi dvě až tři hodiny vychladit. Potom přilijte šampaňské a dva panáky vodky. A oblíbený nápoj je na světě.
Zdroj: dumazahrada.cz, toprecepty.cz, apetitonline.cz