Počasí se zbláznilo. Na Vánoce se raději pořádně připravte
Blíží se Vánoce a s nimi přichází i tradiční otázka: „Budou na sněhu, nebo opět na blátě?“ Za poslední roky jsou bílé svátky spíše raritou, obzvlášť v nižších polohách. Proto všichni s napětím očekávají, jestli se to letos konečně zlomí.
Bílé Vánoce v Česku nejsou zrovna obvyklé. Těsně před nimi obvykle přichází oteplení a obleva. Sníh v nížinách se tak stává vzácností. Letos se však podle meteorologů teploty ve vánočním období vymknou normálu.
Počasí jako na houpačce
Astronomická zima začíná zimním slunovratem, ten letos připadá na 21. prosince. Přesně v 10:19 SEČ Slunce vstoupí do znamení Kozoroha. Vypadá to ale, že tento rok přišla zima přece jen o něco dřív. Sněžení se totiž v minulých dnech dočkaly všechny kraje. Pokud byste si ale kvůli tomu dělali naději na bílé Vánoce, budeme vás muset zklamat. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu to totiž vypadá, že na Štědrý den bude proměnlivé počasí. V nížinách se musíme připravit na oblačnou oblohu s přeháňkami, vzhledem k teplotám od 3 do 7 °C, hlavně dešťovými nebo smíšenými. V nížinách, a tedy i velkých městech jako je Praha, Brno nebo Plzeň, tak letos Vánoce budou zase na blátě.
Hory jako jistota
Na horách ale bude situace jiná. Pokud tedy toužíte po bílých Vánocích, vyrazte do Krkonoš, kde je sněhová pokrývka téměř zaručená. Teploty zde mohou klesnout až k minus 5 °C, v noci se mohou objevit i silnější mrazy. Boží hod žádné větší změny v charakteru počasí nepřinese. Dál bude pokračovat oblačno až zataženo s občasnými přeháňkami, které jen ve vyšších nadmořských výškách budou sněhové. Na své si tam tak přijdou všichni milovníci zimních sportů. V nížinách se ale teploty budou pohybovat od 4 do 6 °C, v noci mohou klesnout k bodu mrazu. Situace se začne pomalu otáčet na druhý svátek vánoční. Na svatého Štěpána totiž dorazí na západ Česka studená fronta, která přinese sněhové vločky zřejmě i do nižších poloh.
Sníh spíš až po Vánocích
Pro milovníky zimní atmosféry ale přichází naděje až po vánočních svátcích, kdy se má ochladit. Na Silvestra očekáváme jen teploty kolem nuly. Zvýší se také pravděpodobnost sněhových přeháněk, a to hlavně na severu a východě republiky. S příchodem Nového roku to pak vypadá ještě na výraznější propad teplot, sníh by se tak mohl objevit i ve středních polohách. První měsíce roku přinesou počasí jako na houpačce. Střídat se totiž budou nadprůměrné teploty s vpády mrazivého vzduchu. Obzvlášť v únoru to bude hodně patrné, a to kvůli severnímu proudění, které může do některých oblastí Evropy, především té západní a severozápadní, přinést chladnější vzduch.
Smutné teplotní rekordy
Ačkoli řada z nás sní o bílých Vánocích jako z obrázků od Josefa Lady, pravdou je, že kvůli globálnímu oteplování jich podstatně ubylo. Mnohem častější byly hlavně před 20. stoletím, kdy bývaly tužší zimy a sněhová pokrývka stabilnější. Letos je naopak pravděpodobnost, že se dočkáme na Štědrý den sněhu i v nížinách pouze okolo 15 %.
Není to ale nic překvapivého, prosince za posledních deset let jsou totiž ověnčeny řadou teplotních rekordů. O ty mrazivé se ale rozhodně nejedná. Naopak. Svým výjimečně teplým charakterem se do historie zapsal prosinec z roku 2013. Třeba v Bohumíně tehdy meteorologové naměřili neuvěřitelných 13 stupňů nad nulou. Podobně vysoké byly teploty i v v roce 2020 po Mikuláši, kdy v Jeseníku rtuť teploměru vyšplhala k 16 stupňům.
Za mrazivějšími rekordy bychom se museli vypravit do hlubší minulosti, konkrétně do roku 1969, kdy na některých místech teploty klesly až pod minus 30 °C. Poslední výraznější bílé Vánoce si pak třeba v Praze pamatují z roku 2010, kdy město pokryla 10centimetrová sněhová pokrývka.
Zdroj: medium.seznam.cz, iglanc.cz, treking.cz