Svačina pro zdravé trávení a silné kosti, jež může pomoci i srdci. Škoda, že ji jíme tak zřídka
Naše babičky věděly, že některé potraviny snoubí příjemnou chuť s mnoha zdravotními benefity. Některé takové pochutiny kupříkladu působí kladně na trávení, kosti i srdce. Můžete je tedy rovněž zařadit do svého jídelníčku.
Trávení je základem pro celkové zdraví organismu. Velmi tedy záleží na tom, co jíme. Pokud máte se svým zažíváním potíže, můžete do svého jídelníčku zařadit sušené švestky, které s oblibou využívaly již naše babičky. Nejenže totiž kladně působí na trávicí soustavu, ale pozitivní vliv mohou mít i na zdraví kostí (např. v menopauze). Navíc existují rovněž další zdravotní benefity jejich konzumace. Sušené švestky obsahují velké množství vitamínů (A, B, C či K) a minerálů (např. draslíku nebo železa), stejně jako vlákniny.
Sušené švestky pro zdravé trávení
Sušené švestky, které jsou sladkou pochutinou, obsahují velké množství vlákniny, jež mívá kladný vliv právě na zažívání. S její pomocí lze např. předcházet zácpě, jež může vést z dlouhodobého hlediska i k hemoroidům. Jedná se tedy o účinné přírodní projímadlo, které navíc příznivě ovlivňuje střevní stěnu a přítomný mikrobiom. Pravidelná konzumace sušených švestek totiž může zvýšit počet zdraví prospěšných bakterií ve střevech. Někdy se hovoří i o prevenci proti rakovině tlustého střeva, v tomto ohledu však bude potřeba ještě učinit další výzkumy.
Zdraví kostí i po menopauze
Látky obsažené v sušených švestkách (např. minerál bór) mohou pomoci při budování silných kostí, a tedy i podpořit boj proti úbytku kostní hmoty. Díky tomu jsou doporučovány i jako prevence proti osteoporóze neboli řídnutí kostí. Konzumovat by je proto měli i starší muži a ženy. Podle některých vědeckých studií navíc sušené švestky dokážou efektivně bránit vzniku osteopenie u žen po menopauze. Osteopenie je přitom předstupeň osteoporózy. V období menopauzy se přitom někdy doporučuje konzumovat až 10 sušených švestek denně.
Další zdravotní benefity sušených švestek
Ačkoli se v souvislosti se sušenými švestkami asi nejčastěji hovoří o zdravém trávení a silných kostech, mají i další kladné účinky na zdraví. Proč je tedy ještě zařadit do svého jídelníčku?
- Přítomná rozpustná vláknina dle některých studií pozitivně působí na srdce. Na srdeční rytmus má ostatně kladný vliv i draslík.
- V souvislosti s přítomnou rozpustnou vlákninou se hovoří i o snižování „zlého“ LDL cholesterolu, který může vést k ateroskleróze. Ta má často na svědomí srdeční selhání, mrtvici nebo infarkt.
- Sušené švestky mají údajně kladný vliv rovněž na krevní tlak.
- Díky vysokému obsahu železa mohou působit i jako prevence proti anémii, tedy chudokrevnosti.
- Obsažená vláknina může snížit chuť k jídlu, což je pozitivní efekt např. při shazování přebytečných kilogramů.
- Sušené švestky mohou být kvalitním zdrojem energie, a to díky vysokému obsahu jednoduchých sacharidů.
- Některé z obsažených látek (např. polyfenoly) jsou řazeny mezi tzv. antioxidanty, které zabraňují škodlivým účinkům volných radikálů.
Doporučujeme: sušené švestky je možné jíst samotné jako svačinu, ale můžete je rovněž použít do smoothie. Budete-li je chtít konzumovat kvůli projímavým účinkům, měli byste je po pozření zapít vodou. Smíchat je lze rovněž s ořechy a přidat jdou do ovesné kaše. Možná vás překvapí, že poměrně oblíbený je rovněž guláš se sušenými švestkami, který si lze připravit i v bezmasé variantě.
Někdy si je na sušené švestky třeba dát pozor
U některých lidí nepůsobí sušené švestky pouze kladně. Obsažený cukerný alkohol sorbitol, ale také vláknina mohou u určitých jedinců způsobovat plynatost a nadýmání. Ani pak ale není třeba „házet flintu do žita“. V takovém případě je vhodné zavádět tento druh ovoce do stravy postupně, aby si na něj organismus mohl zvyknout. Dané plody každopádně nejsou doporučovány při průjmech ani při hubnutí. Ačkoli jsme výše uvedli, že snižují chuť k jídlu, obsahují také hodně cukrů, takže ve větším množství jsou poměrně dost kalorické. Doplňme, že sušené švestky by také neměly konzumovat osoby s onemocněním ledvin a žlučníku.
Zdroje: Bezpečnost potravin, iReceptář, Healthline