Jak poznat čerstvou rybu na Vánoce? Tipy, které ušetří peníze i čas
Ryba patří v mnoha českých rodinách k tradičním pokrmům na štědrovečerním stole. Někdy vám však může chutnat více, jindy méně. Při výběru se je proto nutné zaměřit na několik podstatných aspektů. Jen tak si domů přinesete skutečně kvalitní rybu.
K tradičním českým Vánocům patří kapr, byť tato ryba pochází původně z Asie. V současné době už sice na mnoha štědrovečerních stolech často najdeme pstruhy, lososy, candáty, tresky nebo silveny, ryba nicméně stále převažuje. V této souvislosti se nabízí otázka, jak rozpoznat její jakost. Dobrou zprávou je, že kvalitu lze rozpoznat u živé i mrtvé ryby. Při nákupu se stačí pouze zaměřit na několik podstatných aspektů.
Na co si dát pozor při nákupu živé ryby?
Jistě, při nákupu živé ryby asi nelze pochybovat o tom, že je její maso čerstvé. I zde byste se však měli mít na pozoru. Zaměřte se pouze na ryby, které neplavou naboku či břichem vzhůru a nejsou zjevně zraněné nebo otlučené. Odborníci přitom doporučují, abyste si vánočního kapra koupili až na Štědrý den ráno, nicméně to není vždy možné. Většina lidí ho tak má doma několik dní předem.
Rybu si můžete domů přinést živou, přičemž v takovém případě byste se měli snažit o to, aby při přepravě co nejméně trpěla. Minimálně by měla být omotána vlhkou utěrkou. Necháte-li si kapra od prodejce zabít, platí, že by teplota při přepravě neměla přesáhnout 5 °C, protože to pro kvalitu masa není dobré. Při delším převozu byste tedy měli použít např. termotašku s ledem.
„Teplota, ve které se ryba nachází, by neměla vzrůst nad 5 stupňů Celsia. Když rybu povezete jen v igelitové tašce hodinu v autě nebo v autobuse, tak jí zkracujete životnost,“ uvedl executive chief restaurace Avantgarde PPF Gate Patrik Havlíček pro ČT24.
Platí, že prodejce může rybu zabít jen na přání zákazníka, a to etickým způsobem. Měl by ji tedy nejprve omráčit tupým úderem na temeno hlavy a následně vykrvit přetnutím žáber. Obecně je na místě chovat se k rybám co nejlépe, a to nejen z etického hlediska, protože stres z nešetrného zacházení vyplavuje do masa látky negativně ovlivňující jeho chuť.
Co když si plánujete koupit rybu v obchodě?
Kapra seženete na každém rohu, minimálně ve velkých městech, pokud ovšem chcete pro štědrovečerní tabuli nějaké „exotičtější“ ryby, zřejmě si je budete muset koupit mražené či vakuově balené. Na co byste se měli zaměřit v tomto případě?
- Ideálně si k tělu ryby přičichněte, je-li to tedy možné. Měla by být cítit klasickou „rybinou“ a mořská ryba i po slané vodě. Naopak intenzivnější čpavkový nebo hnilobný zápach pro nákup daného kousku nepředurčuje.
- Má-li ryba hlavu, oči by neměly být zakalené a matné, jinak už je zřejmě delší dobu po smrti.
- Žábry by neměly být bledé, ale ideálně jasně narůžovělé. Živá ryba je má tmavě červené a stárnutím těla po smrti bývají neustále bledší.
- A barva masa? Nemělo by být nažloutlé až šedivé. Ideální je naopak maso vlhké, hladké a nepříliš měkké, které je opravdu čerstvé.
- Roli může hrát také vzhled kůže. U čerstvé ryby bývá výrazně lesklá a pružná.
Doporučujeme: v obchodech máte k dispozici i ryby uzené, které se rovněž mohou stát hlavním chodem štědrovečerní večeře.
Co zvolit jako alternativu ryby?
Ne všichni milují ryby, ne všichni jedí maso. Pokud letos nechcete na Vánoce rybu, můžete si pochopitelně dát klasický řízek nebo vinnou klobásu. Štědrovečerní večeři je dnes navíc bez problémů možné vyřešit i bez zabíjení. Některé rostlinné potraviny je možné připravit klasicky v trojobalu a s bramborovým salátem (populární jsou např. celerové řízky). Vyzkoušet je možné rovněž falafel, hlívu ústřičnou obalenou v hrašce nebo tofu obalené v mořské řase, jež bude navíc chuťově rybu připomínat (svou chuť a cenné látky ostatně ryby získávají právě díky konzumaci řas).
Tip na závěr: kapr se může dožít až 30 let. Chovné ryby jsou ovšem zabíjeny ve druhém roce života. Pokud si pořídíte živého kapra a budete mu chtít dát svobodu, podle Státní veterinární správy po vypuštění do vody dříve či později uhynou, a to kvůli absenci zásobních látky a vystavení několika teplotním šokům.
Zdroje: Novinky, Česká televize, Státní veterinární správa