Nedostatek pohybu? Naučte se, jak ho zařadit do svého dne
Dostatečný pohyb je jedním z prvků, které jsou pro zdraví lidského těla velmi důležité. Spolu s optimálním spánkovým režimem, dodržováním zdravého jídelníčku a vyhýbáním se kouření by jej bylo dokonce možné označit za naprosto základní stavební pilíř pevného zdraví.
Dnešní doba ovšem nahrává tomu, že mají dlouhé zástupy jedinců až příliš málo pohybu. S moderními technologiemi se lidské životy staly mnohem jednoduššími, díky čemuž nemusíte po práci ještě do lesa na dříví nebo na pole. Navíc se proměnilo i samotné pracovní prostředí. Celou řadu zaměstnání je nyní možné vykonávat z pohodlí kancelářské židle. Pokud tedy pravidelně nesportujete, je velmi pravděpodobné, že byste se měli začít více hýbat. Jakými příznaky se nedostatek pohybu projevuje?
Nárůst váhy
Pokud se přestanete dostatečně hýbat, může to vést až ke snížení vašeho bazálního metabolismu. To znamená, že bude vaše tělo i v klidovém režimu spalovat méně kalorií. Ve výsledku se potom klidně můžete snažit zdravě jíst, ale k úbytku na váze to stejně nepovede. Velkou roli taktéž hraje fakt, že i samotnými pohybovými aktivitami spalujete kalorie. Čím méně jich tím pádem budete mít, tím méně kalorií spálíte. Podtrženo sečteno – nedostatek pohybu může významnou měrou přispět k nárůstu vaší váhy.
Ochablé svalstvo
Nedostatek pohybu vede k oslabení vašeho svalstva. Svaly totiž potřebují pravidelné procvičení, aby si je tělo chtělo přirozeně zachovat. Nemusíte se přímo věnovat silovému tréninku, nicméně měli byste do vašeho plánovače zařadit alespoň pravidelné procházky.
Odporové cvičení je každopádně v mnoha případech velmi žádoucí. Pokud nemáte v oblibě veřejná fitness centra a zároveň váš domov nedisponuje dostatkem prostoru na činky, můžete si například pořídit gumový expandér. Seženete ho za pár stovek korun. V neposlední řadě je samozřejmě velmi vhodné i cvičení vlastní vahou. Svaly gigantických rozměrů tím sice s nejvyšší pravděpodobností nezískáte, prospějete však svému zdraví. A to je nakonec nejdůležitější.
Výkyvy nálad a deprese
Pohyb nemá pozitivní vliv pouze na vaše fyzické zdraví, ale i na psychiku. V případě, že se potýkáte s častými výkyvy nálad a depresivními stavy, začněte se více hýbat. Samozřejmě existují různá psychická onemocnění, proti kterým nelze bojovat pouze samotným pohybem. V mnoha případech však může výrazně pomoci. Stimuluje totiž produkci endorfinů, které zlepšují náladu a dodávají energii. Ne nadarmo, se endorfinům přezdívá hormony štěstí.
Nadměrná únava
Nejraději byste se pořád převalovali v posteli? Paradoxně to může být znamení, že byste měli vstát a začít něco dělat. Nedostatek fyzické aktivity se totiž velmi často projevuje zvýšenou únavou.
Dlouhá regenerace po cvičení
Odhodlali jste se po dlouhé době ke cvičení? Je možné, že vás bude všechno bolet ještě několik dní. Pokud se nedostatečně hýbete, podepíše se to totiž i na vaší regeneraci.
Bolest šlach a kloub
Za svůj život jste možná několikrát slyšeli, že si posilováním s činkami zničíte klouby. Jenže opak může být pravdou. Pokud se nebudete dostatečně hýbat, vaše klouby nejspíše začnou strádat. Pak na sebe upozorňují širokým spektrem různých bolestí.
Naopak zvedáním těžkých vah můžete ve skutečnosti vaše klouby posílit. Je však velmi důležité, abyste cvičili správně. Jestli nemáte s posilováním zkušenosti, najměte si raději trenéra.
Zvýšená hladina cukru v krvi
Velké množství lidí si rozvoj diabetu druhého typu spojuje především s nadměrnou konzumací sladkostí. Jenže faktorů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku cukrovky je mnohem více. Jedním z nejvýznamnějších je právě nedostatek fyzické aktivity. Pravidelný pohyb je totiž naprosto stěžejní pro to, aby vaše tělo správně regulovalo hladinu glukózy v krvi. Nedostatek fyzické aktivity může vést ke zvýšení hladiny cukru, což může skončit až rozvojem diabetu druhého typu.
Zvýšená hladina cholesterolu
Vysoká hladina „špatného“ cholesterolu je jedním z největších strašáků posledních let. Pravidelná fyzická aktivita ji dokáže snížit. Navíc může přispět ke zvýšení hladiny dobrého cholesterolu.
Zdroje: mojezdravi.cz novinky.cz akcniceny.cz fitzivot.cz