Nekupujte zajíce v pytli: Jak odlišit kvalitní boty od nekvalitních?
Na obuvi rozhodně nešetřete, radí odborníci. Jenže najít kvalitní boty může být někdy docela oříšek. Existuje ale několik důležitých faktorů, podle kterých poznáte, že investujete do správné obuvi.
Není bota jako bota. Zatímco v jedné se při chůzi cítíte jako na obláčku, v jiné můžete mít pocit, že máte nohu sevřenou ve svěráku, nebo že se vám po vyzutí chystají upadnout palce. Dokonce vás kvůli chůzi v nekvalitních botách mohou rozbolet záda nebo klouby. Jisté je, že nekvalitní boty mohou napáchat spoustu škody a zdravotních problémů. Zejména u těch, kteří mají ploché nohy, zdeformované prsty či vbočený palec. Nebo třeba u batolat, které se teprve s obuví na nožkách začínají sžívat. Nejde jen o komfort a styl. Jak tedy v regálu poznat, že boty, které se vám líbí vizuálně, jsou stejně tak kvalitní, a navíc dokonale funkční? Řiďte se základní radou. Kvalitní boty by měly padnout na nohu jako ulité.
Hlavní je pohodlí a správná podpora klenby
Jak vlastně vybrat správný typ boty? Ty kvalitní by měly sedět na noze bez jakéhokoli „ale“. Respektují anatomii nohy, mají správnou šířku a dostatečný prostor pro prsty. Dobrá stélka bývá polstrovaná, prodyšná a snadno vyjímatelná. Dalším důležitým faktorem je podpora klenby. Zkontrolujte tedy, zda bota poskytuje dostatečnou oporu chodidla. To je důležité nejen pro každodenní, ale i pro dlouhodobé nošení. Bota nesmí vytvářet tlak na malíček ani palec. Pata musí při chůzi držet, nesmí ani ujíždět do strany. Vždy se ujistěte, že vás horní okraj boty nedře do kotníku a nikde neškrábe.
Obuv by měla mít dostatečné tlumení
Boty zkoušejte zásadně na ponožku. Zvenku nahmatejte špičku nejdelšího prstu, a pokud je mezi ním a vnějším koncem boty místo zhruba na šířku palce, pak je vše v pořádku. Noha musí mít dostatek prostoru, aby se mohla v botě přirozeně pohybovat. K tomu je ale důležité znát i typ nohy, tedy vědět, zda máte vysoký nárt, ploché nohy, nebo třeba široké či naopak úzké chodidlo. To platí nejen při výběru vycházkové a společenské obuvi, ale i té sportovní či pracovní. Obuv zkoušejte spíše na konci dne, kdy jsou nohy nejvíce oteklé. Vyzkoušejte více párů, projděte se v nich po prodejně a zvolte ty, v kterých se cítíte nejpohodlněji.
Bazírujte na kvalitním materiálu a detailech zpracování
Jedním ze základních faktorů při koupi bot je materiál. Pokud chcete mít jistotu, že vám po osmi hodinách v práci neupadnou nohy, zvolte obuv z pravé kůže, která je znakem kvality. Ať už jde o hladkou či semišovou nebo takzvaný nubuk. Tedy druh usně s jemným sametovým povrchem, vznikajícím díky specifickému broušení. Luxusní vzhled této kůže se využívá nejen v obuvnickém průmyslu, ale například i při výrobě elegantních kabelek či nábytku. Ale pozor, tato useň je velmi citlivá na vlhkost, špínu nebo mastnotu, takže je k jeho ochraně potřeba používat speciální impregnace a čisticí prostředky určené přímo pro tento typ kůže. Také se doporučuje pravidelné ošetření speciálními kartáči na nubuk.
Kůže je odolnější a zajistí lepší prodyšnost boty
Přírodní kůže by měla by být pružná, mít přirozenou texturu a neměla by být příliš tenká. Vyhněte se syntetické kůži, pokud hledáte trvanlivost. Kvalitní boty mají často také podšívku z přírodní kůže. Lépe totiž dýchá a celkově zvyšuje komfort při chůzi. Ideální materiály pro podešev zahrnují kůži, kvalitní gumu nebo kombinaci obou materiálů. Dobře zpracované boty mají také čisté hrany a žádné nerovnosti na povrchu. Kůže by neměla mít vady nebo nerovnoměrné barvení. Rozhodně si k botám také čichněte. Pravá kůže má specifickou, příjemnou vůni. Chemický zápach může znamenat syntetické materiály. Mohlo by se tak stát, že kupujete zajíce v pytli, a že místo pravé kůže nabízí obchodník levnou syntetiku za drahé peníze.
Šití versus lepení?
Kvalitní boty jsou obvykle šité, nikoli pouze lepené. Zejména dražší boty rozhodně nekupujte přes internet, tedy alespoň v případě, že hledáte skutečnou kvalitu a pohodlí pro své nohy. Obuv je totiž nutné si vyzkoušet, a také pořádně zkontrolovat. Prohlédněte si zároveň stehy, měly by být rovnoměrné, pevné a bez volných nití. Pata by měla být pevně připevněná, ne viklavá nebo měkká. Všechny spoje by měly být hladké a pevné, bez známek rozlepování. Pokud je obuv šněrovací, dírky by neměly být vytahané nebo otřepené a kovová očka na provlékání tkaniček dobře upevněná a hladká, aby se o ně tkanička nerozřezávala. Také se zaměřte na vnitřní materiál bot. Kožený vnitřek lépe absorbuje vlhkost, takže nohy ani po mnoha hodinách v obuvi nepáchnou.
Proveďte na místě test
Dobrá bota by měla být dokonale flexibilní. Zkuste ji proto lehce ohnout. Měla by se ohýbat v oblasti prstů, rozhodně ne uprostřed. Důležitým faktorem je také hmotnost a robustnost. Kvalitní boty nejsou ani příliš těžké, ani příliš lehké. Než investujete tisícikoruny do obuvi, zjistěte si co nejvíce informací o výrobci. Tradiční značky, které používají ruční práci a mají dobré recenze, bývají spolehlivější. Podstatnou roli totiž hraje též pověst značky. Kvalitní obuv pochází často z tradičních obuvnických regionů, jako je Itálie, Španělsko nebo Velká Británie.
Laciné, dvakrát placené
I v případě nákupu obuvi platí, že je na místě sledovat poměr cena/výkon. Kvalitní boty bývají v dnešní době investicí. Dobré mohou být dražší, ale vydrží déle a lze je opravit, což z nich z dlouhodobého hlediska dělá rozhodně ekonomičtější volbu. Důležité je také boty dobře ošetřovat, např. pravidelně impregnovat a čistit nebo používat napínáky. Správná péče může prodloužit životnost vašich bot o roky.
Zdroje: www.marianne.cz, www.plnezdravi.cz, styl.instory.cz