Nedostatek spánku ohrožuje zdraví: Tipy jak zkvalitnit váš odpočinek
Spánek patří k základním lidským potřebám. Asi každé malé dítě ví, že život bez spánku je nemožný. Velmi škodlivý je však i jeho nedostatek nebo přebytek. Tím to nicméně zdaleka nekončí. Dbát byste měli i na jeho kvalitu, kterou může do velké míry ovlivnit vaše životospráva. Stěžejní je například to, zda chodíte spát stále ve stejnou dobu.
Jenže právě tady nastává háček, jenž si říká usínání. Asi každý zná následující scénář: Cítíte únavu, a tak si jdete lehnout. Hlava vám však najednou začne šrotovat na maximální obrátky, takže vám v usínání ze všech sil brání. V horším případě přijdou na scénu ještě neukáznění sousedi, kteří pod vlivem alkoholu ve dvě hodiny ráno zesílí hudbu, kvůli čemuž se celá bytovka promění v noční klub. Nakonec jste natolik frustrovaní, že už vám ani vaše psychika nedovolí propadnout ve spánek. Co v tuto chvíli dělat, abyste usnuli? Tyto tipy vám pomohou.
Krabicové dýchání
O krabicovém dýchání se v jednu dobu mluvilo poměrně často. Bylo to v souvislosti s tím, že ji začaly používat speciální jednotky amerického námořnictva SEAL. Jedná se však o starou techniku, která se původně používala v józe. Americké námořnictvo ji převzalo z toho důvodu, protože vojáci z naprosto zřejmých důvodů potřebují umět usnout i v těch nejdrsnějších podmínkách. Kromě toho údajně dokáže zvýšit výkonnost a soustředění a současně může být výkonným prostředkem proti stresu. Proto ji používá nejen celá řada profesionálních sportovců, ale i někteří zpěváci.
Tato technika tedy může být užitečná pro široké spektrum lidí. Obzvláště ji pak ocení každý, kdo má problémy s usínáním. Její provedení je snadné. Nejdříve se po dobu 4 vteřin nadechujte. Poté na 4 vteřiny zadržte dech. Následně po dobu 4 vteřin vydechujte. Pak si dejte 4 vteřiny pauzu a celý proces opakujte do té doby, než začnete propadat ve spánek.
Upravte teplotu v místnosti
V místnosti, ve které spíte, byste měli mít o 3 až 6 stupňů méně, než je ve vašem obývacím pokoji. Konkrétní teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 15 až 20 stupni Celsia.
Sáhněte po hořčíku
Hořčík je pro zdraví organismu naprosto nezbytný. Tělo jej potřebuje, aby mohlo začít s vytvářením hormonů, které jsou nezbytné pro kvalitní spánek. Navíc pomáhá svalům, aby se dokázaly uvolnit, což je před spaním žádoucí. Pokud tedy máte problém s usínáním, zvýšením příjmu hořčíku s nejvyšší pravděpodobností nic nezkazíte – naopak. Koupit si ho můžete v doplňku stravy, nebo do vašeho jídelníčku přidejte potraviny, v nichž se přirozeně vyskytuje ve významném množství. Patří mezi ně například banány, avokádo, mandle, kešu oříšky, bílé fazole nebo arašídy.
Pomocnou ruku vám mohou podat bylinky
Existuje celá řada bylinek, které mohou významnou měrou přispět k lepšímu spánku. Můžete si z nich například udělat čaj, ale nebojte se ani přímé konzumace. Za zmínku stojí zejména máta, heřmánek pravý, levandule lékařská či meduňka. Tyto zázraky jsou velmi dobře dostupné, navíc si některé z nich můžete bez větších problémů vypěstovat.
Všechny myšlenky si někam zapište
Pokud vám v usínání brání koloběh intruzivních (nutkavých) myšlenek, někam si je zapište. Toto učiňte obzvláště v případě, pokud máte strach, že byste na některou z nich zapomněli.
Dodržujte spánkovou hygienu
Spánková hygiena spočívá zejména v tom, že chodíte spát i vstáváte stále v podobnou dobu. Zároveň byste se měli vyhýbat pohledu do obrazovek těsně před spaním. Pokud tak již musíte učinit, zapněte si alespoň noční režim. K mání jsou i různé brýle, které dokážou filtrovat škodlivé záření z obrazovek.
Vystavte se ráno sluníčku
Může to znít jako nesmysl, ale i obyčejný pohled do sluníčka brzy ráno vám dokáže pomoci s usínáním. Resetujete si totiž cirkadiánní rytmus.
Zdroje: rehabilitace.info fitnessrevolution.cz happymag.cz bylinkopedie.cz