Pozor na triky autobazarů: Jak se nenechat napálit při nákupu vozu
Pořízení nového vozu dokáže nejedné rodině pořádně zatočit s rozpočtem. Z toho důvodu může být skvělou volbou investice do ojetého auta. Je ale několik věcí, které byste si měli ohlídat.
Jenže s koupí ojetého vozidla se pojí celá řada rizik. Navíc autobazary v České republice ani zdaleka nepatří k těm nejtransparentnějším, jak si můžete přečíst v tomto článku. Pokud naletíte na některý z triků obchodníků, může se vám koupě opotřebovaného auta pořádně prodražit. Jak byste tedy měli postupovat, abyste se vyhnuli možným nástrahám?
Nechoďte rovnou do autobazaru osobně
Dlouhé zástupy lidí by si mohly myslet, že je nejlepší do bazaru zajít rovnou osobně. Jenže to může být veliká chyba. V první řadě si udělejte průzkum na internetu, kde můžete získat lepší přehled o cenových nabídkách a dalších podmínkách. Ve druhé řadě si pak vytipujte automobily, o které byste měli zájem. Ještě však nikam nejezděte. Nejdříve zavolejte majitelům vozů nebo do autobazaru, díky čemuž můžete zjistit celou řadu dalších užitečných informací. Do autobazaru se vydejte až v moment, kdy budete mít rapidně snížený okruh potenciálně koupitelných vozů. Proč je tento postup lepší, než kdybyste rovnou vyrazili za prodejcem osobně?
Jakmile jste totiž na půdě autobazaru, máte poměrně značnou nevýhodu. Obzvláště pokud si o autech nezjistíte dostatek informací. Obchodníci to snadno vycítí a mohou vaší neznalost využít k vlastnímu prospěchu. Zajímavá je i psychologická stránka této věci. Pokud s prodejcem vyjednáváte osobně, je ve srovnání s telefonním hovorem mnohem vyšší pravděpodobnost, že kývnete i na nevýhodnou nabídku. Proč to tak je? Někteří lidé zkrátka neumí říkat ne – a to obzvláště v případě, že naproti nim stojí sympatický obchodník, který může působit velice důvěryhodně. Pravděpodobnější je pak i to, že uděláte nějaký ústupek. Vždy tedy nejdříve do bazarů volejte.
Zasláním zprávy nebo voláním si navíc můžete ušetřit zbytečnou cestu. V některých bazarech se občas stává, že auto, které je inzerované na internetu, zrovna někdo nedávno koupil. Často se s tím můžete setkat u velkých firem, které inzeráty nestíhají odstraňovat.
Nenakupujte na základě vzhledu
Nesuďte knihu podle obalu, praví staré známé české přísloví. Platí to i při výběru (nejen) ojetého vozidla. Významná část důležitých součástek se totiž nachází uvnitř vozu. Auto, které ze začátku může vypadat naprosto skvěle, může být spoustu vad uvnitř. Překrásné lakování a šarmantní tvary vás před potenciálními problémy, které souvisejí s provozem vozidla, neuchrání.
Porovnejte si fakta z inzerátu s realitou
Pokud jste si o konkrétním autu přečetli dostatek informací na internetu, porovnejte si je se skutečným stavem vozidla. Někdy se bohužel stává, že prodejci v online prostředí záměrně uvedou nepřesnou nebo zavádějící informaci, která nemusí odpovídat realitě. To může být velkou nápovědou, že nejednáte se seriózním obchodníkem.
Nastartujte ojetinu – nejlépe zcela za studena
V žádném případě si nekupujte auto, se kterým jste se ani nezkusili projet. V první řadě zkuste nastartovat. Pečlivě poslouchejte, jaké zvuky vůz vydává. Motor by měl naskočit hladce bez jakýchkoliv zádrhelů. Ideální je, pokud ojetinu nastartujete úplně za studena. Proces klidně několikrát zopakujte.
Proveďte jízdní zkoušku
Jakmile budete mít vůz nastartovaný, vrhněte se na testovací jízdu. Mimo jiné při ní pečlivě sledujte teplotu motoru. Je to jeden z parametrů, které zvládne zhodnotit i nezkušený řidič. Ručička teploměru by nikdy neměla po dosažení provozní teploty motoru výrazně stoupat nebo klesat. Měla by se pohybovat mezi 80 až 90 stupni Celsia.
Zkontrolujte VIN kód a dokumentaci k vozidlu
VIN kód je výrobní číslo vozidla. Měli byste ho najít pod čelním sklem a zároveň je zpravidla vyraženo přímo do karoserie – konkrétně na předním podběhu nebo na podlaze v prostoru pro cestující. Jakmile ho objevíte, zkontrolujte, zda se shoduje s technickým průkazem, údaji na internetu a výrobním štítkem.
Taktéž si projděte servisní knížku. Každý solidní prodejce by měl mít servisní knížku pečlivě vyplněnou a k dispozici.
Zdroje: caranddriver.com csaka.cz bankrate.com