Vlastní repelent snadno a levně: Ochraňte sebe i svou peněženku
Dotěrný hmyz dokáže potrápit nejednoho člověka. Jedná se o nejpočetnější skupinu zvířecí říše, a tak se není čemu divit. Obzvláště v letních měsících na vás číhá doslova na každém rohu. Kromě toho, že dokáže být pěkně obtěžující a celá řada lidí se ho štítí, taktéž roznáší spoustu nemocí.
Věděli jste například, že nejnebezpečnějším tvorem na planetě Zemi je komár? Dle statistik přenese nakažlivé choroby na více než 2 000 000 lidí ročně. 750 000 lidí pak bohužel každým rokem těmto nemocem podlehne. Drtivá většina nebezpečných druhů komárů se nicméně vyskytuje v Africe a tropických oblastech, takže nemusíte mít přehnané obavy. V České republice ovšem můžete narazit na jiné hrozby. Tou úplně nejčastěji skloňovanou jsou nejspíše klíšťata, která přenáší velmi nebezpečnou encefalitidu nebo boreliózu.
Podtrženo sečteno, na hmyz byste si měli dávat pozor i v případě, že vám nevadí jeho dotěrnost. Dlouhé zástupy jedinců se zbrojí různými repelenty z drogerií, ale proti nejpočetnější skupině zvířecí říše se můžete bránit i jinak. Například si můžete vyrobit domácí repelent z přírodních surovin. Jen díky tomu se s jistotou vyhnete nešetrným chemickým přísadám, které se někdy v komerčních přípravcích vyskytují. Ve finále navíc můžete ušetřit, což se projeví na tloušťce vaší peněženky. Jeho výroba je velmi snadná, takže ji zvládne prakticky každý.
Jaké suroviny můžete použít?
Vysokoprocentní alkohol
Základním pilířem vašeho repelentu by měl být vysokoprocentní alkohol. Ideální volbou může být například francovka. V případě, že se nacházíte v akutní situaci a nic z toho po ruce nemáte, můžete použít i vodu. Ta však nebývá nejlepší volbou.
Jakmile budete mít alkohol po ruce, můžete se ponořit do světa alchymie. Princip výroby repelentu totiž bude spočívat v tom, že budete kombinovat sušené bylinky právě s vysokoprocentním alkoholem. Po jakých bylinkách můžete sáhnout?
Sušená levandule
Levandule je léčivá bylina s celou řadou pozitivních efektů na lidské zdraví. Kromě toho drtivé většině lidí krásně voní, zatímco otravný hmyz se jí zpravidla vyhýbá obloukem.
Rozmarýn
Další bylinou, kterou hmyz nesnáší, je rozmarýn.
Hřebíček
Pokud máte rádi vůni hřebíčku, rozhodně ho neváhejte do vašeho repelentu přidat. Zbylé kousky můžete napíchat do citronů, mandarinek, pomerančů či limetek a rozmístit je kolem vašeho pozemku. Budou tvořit jakýsi obranný val proti hmyzu.
Citronová tráva
Vůni citronové trávy si oblíbili lidé po celém světě. Především komáři, ale i jiný hmyz, ji nicméně nesnáší.
Máta nebo mátový extrakt
O mátě je známo, že působí jako perfektní balzám na nervy. Pomůže například lidem, které trápí špatný spánek. Taktéž ji však můžete přidat do vašeho repelentu, neboť její silné aroma odežene nejednoho zástupce hmyzí říše.
Skořice
Štiplavost skořice dokáže potrápit nejen chuťové pohárky některých jedinců, ale taktéž hmyz.
Sušený česnek
Výrazné aroma česneku dokáže odpudit na míle daleko i některé lidi. Není proto nikterak zvláštní, že ho nesnáší ani hmyz. Česnek konkrétně obsahuje látku zvanou alicin, která za tímto efektem stojí.
Česnek můžete v boji proti hmyzu využít na více způsobů. Kromě toho, že je možné jej přidat do vašeho repelentu z vysokoprocentního alkoholu, pomůže i jeho konzumace. Když jej budete pravidelně jíst, vaše kůže začne vylučovat česnekové aroma. Komáři se vám pak budou vyhýbat obloukem. S nimi však možná i někteří lidé.
Jak na samotnou výrobu?
Jak bylo již zmíněno, základem repelentu je vysokoprocentní alkohol. Začněte tím, že ho nalijete do uzavíratelné sklenice. Následně do něj jen přidáváte libovolné bylinky, které jsou zmíněné výše. Jaké z nich použijete, je čistě na vás. Dohromady byste měli na půllitrovou sklenici spotřebovat asi dvě až tři lžíce bylinek. Například tedy můžete sáhnout po jedné lžíci levandule a jedné lžíci hřebíčku, ale volba je opravdu jen na vás.
Zdroje: ireceptar.cz recepty.cz chalupari-zahradkari.cz