Nejmenší město ve střední Evropě vás překvapí svou bohatou historií a architekturou
Obklopen hustými a tajemnými lesy leží, skryté daleko od ruchu civilizace, malebné místečko s názvem Rabštejn nad Střelou. Jedná se o místo, které se pyšní titulem nejmenšího města ve střední Evropě a titulem nejmenšího historického města v České republice. Je to však místo, které se pyšní i velmi zajímavým a starým hradem. Jeho útroby jsou totiž plné prastarých příběhů, které čas nedokázal smazat. A právě i z toho důvodu se může jednat o skvělou destinaci k dovolené.
Rabštejn nad Střelou není sám o sobě městem, i když oplývá vším, co by správné město mělo mít. Nachází se v něm hrad, zámek i kostel. Ve skutečnosti se totiž jedná jenom o městskou část většího Manětína, ke kterému Rabštejn nad Střelou přiléhá. To, že se však jedná jen o zdánlivý apendix větší obce, mu vůbec neubírá na zajímavosti. Ba naopak, jedná se o místo, které je prošpikované zajímavou architekturou. Je obklopené klidnou přírodou a opředené tajuplným hávem starých příběhů.
Historie hradu Rabštejn
Rabštejn leží asi jen třicet kilometrů od Plzně a sám o sobě se skládá jen ze 43 domů, přičemž využíván je pouhými 25 stálými obyvateli. Nejstarší zmínka o Rabštejně pochází z roku 1269, kdy se nacházel ve vlastnictví rodu Milhosticů. Jedná se o místo s poměrně bouřlivou vlastnickou historií, jelikož během staletí Rabštejn často střídal majitele z řad šlechticů.
V polovině 14. století se například stal vlastnictvím českého krále Karla IV., jehož krása Rabštejnského hradu uchvátila natolik, že bez váhání do zvelebení sídla investoval nemalé peníze. Tím se mu ho podařilo proměnit v krásné místo, kde s chutí trávil mnoho času.
Když přeskočíme o několik století vpřed, dostaneme se do druhé poloviny 18. století. Tehdy se Rabštejn stal perlou českého baroka. Rabštejn, nacházející se tehdy v držení rodu Lažanských, byl na základě jejich snahy ozdoben množstvím monumentálních soch s vysokou uměleckou hodnotou. Tak si nadále držel pozici žádaného místa.
Během událostí vedoucích k druhé světové válce došlo v Rabštejně k odsunu česky mluvícího obyvatelstva, stejně tak jako dvou židovských rodin, které místo obývaly nepřetržitě po dobu přibližně tří set let. Po válce se z drastického úbytku populace již nikdy nevzpamatoval, což podtrhlo jeho pozici jako rekreační destinace.
Architektonicky zajímavé místo
Skutečnou zajímavostí, kterou se Rabštejnský hrad vyznačuje, jsou rozhodně jeho architektonické prvky. Na vrcholu hřebene se nachází rozlehlý areál, který kdysi obsahoval dnes již neexistující stavby. Zřícenina věže hradu může sloužit jako připomínka jeho někdejší slávy a majestátnosti a člověk si jen může představovat, jak působivou dominantou okolní krajiny musel hrad v minulosti být.
V minulosti bylo srdce hradu tvořeno i kaplí Svatého Matouše, která se však až do současnosti nedochovala. Hrad je však svým provedením neotřelý a zůstává architektonickou raritou, neboť je vystavěn s dvěma obytnými budovami, což z něj činí jakýsi „dvoj-hrad“. Právě tato jedinečnost přispěla oblíbenosti tohoto místa a pokud jste někdo, koho historická architektura zajímá, rozhodně toto místo stojí za návštěvu.
Co musíte vidět
Pokud vás vaše cesta skutečně přivede do této destinace, je hned několik možností, jak si svůj pobyt řádně užít. Dobrou volbou je rozhodně účast na naučné stezce napříč Rabštejnem. Ta začíná na horním okraji města a napříč čtrnácti zastávkami vás provede po nejzajímavějších místech této památeční lokality. Celá trasa má sedm kilometrů, ale lze ji rozdělit do dvou úseků, což je vhodné hlavně pro osoby s pohybovým omezením a pro ty, kteří se na tak dlouhou vycházku naráz zkrátka necítí.
Je důležité brát v potaz i to, že stezka občas prochází náročným terénem a velkým převýšením. Pokud se však rozhodnete sestoupit do údolí řeky Střely, můžete v něm objevit například staré, vytěžené lomy kvalitní pokrývačské břidlice. Ta byla například použita k pokrytí střechy katedrály svatého Víta v Praze a hradu Karlštejn.
Okolní příroda také nadchne
Pokud se rozhodnete vydat do přilehlé okolní přírody, taktéž neprohloupíte. Okolí Rabštejna je totiž rájem snílků a romantiků. Inspiraci můžete nacházet v kaňonovitém údolí horního toku řeky Střely, která je zároveň velmi oblíbená mezi vodáky. Řeka bývá sjízdná zejména za jarního tání, po vydatných deštích nebo během upouštění žlutické přehrady.
Mimo tolik oblíbenou vodáckou destinaci pak lokalita oplývá dalšími místy, které stojí za to navštívit. Oblíbenou turistickou destinací jsou například v lesích skryté balvany Dědek a Bába. Poblíž nedaleké Žihle se taktéž nachází skalní městečko. Přírodní nadšenci si zde tedy rozhodně dokážou přijít na své.
zdroje: rabstejnnadstrelou.cz kudyznudy.cz poznatsvet.cz