Nakopněte svůj mozek správnými potravinami – zapomeňte na únavu a zlepšete koncentraci
Nastartovat mozek je někdy dosti problematické. Pokud potřebujeme, aby fungoval, (ne)můžeme sáhnout k látkám ilegálním. Spíše bychom měli vyzkoušet některé z tzv. superpotravin.
Mozek je řídicí centrum centrální nervové soustavy, tudíž řídí celé naše tělo. Pro člověka jsou přitom podstatné i jeho kognitivní funkce, tedy vnímání, pozornost, paměť, učení či myšlení. Pokud se vám zdá, že své řídicí centrum potřebujete nakopnout, máte několik možností. Vyzkoušet můžete i různé potraviny, které jsou doplňovány předponou super-. Některé z nich totiž dokážou mozek celkem solidně nastartovat, a to způsobem, který si nijak „neprotiřečí“ s naším zdravím.
Zelený čaj matcha
Mnoho lidí se několikrát denně nakopává kávou. Jenže to není právě ten nejzdravější způsob. Navíc pak „jedete“ na tzv. biologický dluh. Ačkoli vás totiž kafe nastartuje, po odeznění účinků budete zřejmě ještě unavenější než předtím. Lepším řešením je proto zelený čaj. Doporučit vám přitom můžeme např. matchu, což je japonský mletý čaj, který lze použít i za studena. Ačkoli obsahuje rovněž kofein, zároveň se v něm vyskytuje mnoho antioxidantů. Obsažený kofein se navíc uvolňuje pomalu a plynule po dobu několika hodin, proto se jedná o zdravější způsob stimulace.
Doporučujeme: matcha asi chuťově nesedne každému. V obchodech ale seženete i matcha latte, což je prášek, z něhož si lze připravit velmi chutný nápoj. Ve své nabídce jej ostatně mají i některé kavárny a restaurace.
Datle
Datle obsahují mnoho glukózy, které se říká rovněž hroznový cukr. Jde o pevnou, bílou a sladkou sloučeninu, které se objevuje hlavně v ovoci (a v medu). Jedná se přitom o základní přírodní palivo pro tělo, a to především pro mozek, takže podporuje jeho funkce. Datle přitom mohou nalézt uplatnění např. ve smoothies. V českých obchodech dnes bez problémů seženete datle s peckami a bez pecek, přičemž oblíbená je např. odrůda Medjool. Musíme ovšem doplnit, že glukóza je stále cukrem, tudíž byste potraviny s jejím vysokým obsahem neměli konzumovat ve větším množství.
Dýňová semínka
Dýňová semínka obsahují antioxidanty, které mohou chránit tělo a mozek před poškozením volnými radikály. Navíc se v nich vyskytují i důležité živiny pro mozek. Jedná se především o minerály jako zinek (důležitý pro nervovou soustavu), hořčík (nezbytný pro učení a paměť) nebo železo, které člověk potřebuje se stoupající aktivitou. Jeho nedostatek přitom může zhoršovat i mozkové funkce. Právě dýňová semínka jsou někdy označována za jeden z nejlepších rostlinných zdrojů železa. Můžete je rozemlít ve smoothie, případně si je vcelku sypat na nejrůznější pokrmy.
Tučné ryby
Tučné ryby obsahují velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité pro činnost mozku. Nezbytné jsou přitom i pro učení a paměť. Mezi nejtučnější ryby patří úhoř, sleď, pstruh, losos nebo tuňák, neboť obsahují více než 10 % tuku. Měli byste je tedy rovněž zařadit do svého jídelníčku. Na druhou stranu se je třeba zamyslet, protože tyto ryby často pocházejí z komerčního rybolovu, který ničí mořské ekosystémy. Za rok ostatně lidé vyloví až tři triliony ryb. Mnohé z nich přitom bez užitku vyhodí. To je skutečně na pováženou.
Mořské řasy
Mořské řasy jsou někdy uváděny jako zelenina s nejvyšší koncentrací živin na světě. Ryby v oceánech se ostatně často živí právě jimi, a díky tomu je lze označit za zdravou potravinu. V mořských řasách se nachází nejen nenasycené mastné kyseliny, ale také velké množství vápníku a výše zmíněného železa. Jsou proto výbornou potravinou pro náš mozek. V současné době je i u nás stále oblíbenějším pokrmem suši, tudíž mořské řasy seženete i v českých obchodech. Běžně dostupné jsou např. dulse, nori nebo wakame. Jejich chuť však asi nesedne úplně každému.
Tip na závěr: mezi potraviny, jimiž můžete nakopnout svůj mozek, patří rovněž bobulové ovoce (např. borůvky), avokádo, vlašské ořechy, hořká čokoláda nebo listová zelenina jako brokolice či kapusta.
Zdroje: Harvard Health, Healthline, MedicalNewsToday, Deník