Objevte kouzlo tohoto místa: Skrytý poklad jižní Moravy
Morava je protkaná barvitými ovocnými sady, vinicemi, okrasnými zahradami, architektonickými skvosty i malebnými výplody přírody. Samozřejmě v ní najdete i celou řadu obdivuhodných měst.
Kolem jednoho z nich je pak rozesetý nespočet úchvatných turistických cílů. Jedná se o Břeclav. Právě nedaleko této půvabné krásky najdete například velkolepý Lednicko-valtický areál, Mikulov, Velké Pavlovice, Klobouky u Brna, Velké Bílovice, Lanžhot, Velké Němčice, Podivín nebo majestátné vodní dílo Nové Mlýny. Na výběr toho je skutečně mnoho. Zapomínat by se nemělo ani na Hustopeče.
Skvostné město uprostřed kouzelné krajiny
Hustopeče se nachází v okrese Břeclav, který leží v Jihomoravském kraji. Rozpínají se převážně ve Ždánickém lese, ale na východní a severní straně je objímá Boleradická vrchovina. Ze západu a jihu se jich pak dotýká Hustopečská pahorkatina společně s Hustopečskou sníženinou. Patří do národopisné oblasti Hanáckého Slovácka.
Jde o poměrně skromné městečko, které má pouze necelých 6500 obyvatel. I přesto se v jeho náruči vyskytuje celá řada nádherných památek i přírodních perel. Navíc se jedná o významné středisko vinařů. Z těchto důvodů se sem zcela oprávněně sjíždí návštěvníci ze všech světových světadílů.
Hustopeče se mohou pyšnit pestrou historií
Přesný datum založení města Hustopeče není znám, avšak s jistotou lze říci, že bylo vybudováno ještě před rokem 1250. Oblast, která je dnes zastavěná, byla každopádně osídlená nejspíše již od prehistorických dob. Největší slávy si mohly Hustopeče užívat pravděpodobně v 18. století, kdy se staly největší vinařskou obcí na Moravě. Další rozvojová vlna se připlavila k Hustopečím v 50. letech 20. století: Tehdy zde stála Moštárna Hustopeče, která byla kdysi velmi významnou firmou. Jak se tedy můžete přesvědčit, s městem je spojena dlouhá tradice vinařství a pěstování ovoce. Tu se podařilo místním udržet až do dnešního dne.
Ve městě se nachází pestrá paleta památek a spousta úchvatných maleb přírody
Přímo uprostřed historického jádra i v bezprostřední blízkosti Hustopečí se nachází rozmanité portfolio pamětihodností a bohatý arzenál divukrásných výplodů přírody. Ty společně vytvářejí magický filharmonický orchestr, jehož líbezná melodie potěší každého návštěvníka. Na návštěvu kterých turistických lákadel byste rozhodně neměli zapomenout?
Mandloňová rozhledna Hustopeče
Severně od centra Hustopečí můžete vystoupat na mandloňovou rozhlednu, která převzala název od města. Vyrostla v roce 2012 uprostřed malebného mandloňového sadu, který sám o sobě rozhodně stojí za zhlédnutí. Překrásný je obzvláště v dobu, kdy bujaré jarní měsíce převezmou nadvládu nad krajinou.
Základy rozhledny jsou zapuštěny do půdy v nadmořské výšce 303 metrů. Celková výška rozhledny činí 17,4 metru. Vyhlídkový ochoz je umístěn ve 12,6 metrech nad zemí. Všechny, kteří mají dostatek kuráže a dobrou kondici, rozhledna odmění dechberoucími výhledy na okolní přírodu.
Kostel svatého Václava a svaté Anežky České
Na Dukelském náměstí, okolo kterého je rozmístěna většina úctyhodných památek, najdete kostel svatého Václava a svaté Anežky České. Tato sakrální stavba bývá po právu označována jako dominanta města. Je poněkud specifická svým vzhledem, což je zapříčiněno faktem, že byla vybudována relativně nedávno – mezi lety 1992 až 1994. Nahradila původní kostel svatého Václava, který byl zbořen v roce 1962.
Novorenesanční radnice
Další honosnou stavbou na Dukelském náměstí je radnice, která byla vystavěna v novorenesančním stylu. Má tři poschodí a robustní věž, která však není veřejnosti přístupná.
Stará radnice
Hlavní hustopečské náměstí se může pyšnit dvěma radnicemi, což by mohlo zažehnout plamínek závisti v srdci nejednoho obyvatele větších měst. Je však pravda, že stará hustopečská radnice obvykle nevyvolá v turistech natolik opojný moment obdivu jako některé jiné stavby stejného typu. I přes svůj skromný vzhled je však zajímavá, neboť její stěny vydechují dějiny. V historii například sloužila jako radniční hospoda a byla za války spojena podzemní chodbou s opevněným kostelem.
Morový sloup Nejsvětější Trojice
Perfektně vyladěným architektonickým dílem je morový sloup Nejsvětější Trojice, který se vypíná k nebi na Dukelském náměstí. Je vysoký 14,17 metrů. Jeho stavba probíhala mezi lety 1736 až 1738.
Kaple svatého Rocha a na Kravím vrchu
Milovníky drobných staveb zahřeje u srdce kaple svatého Rocha, jejíž tajemství můžete odhalit uprostřed sadů Kpt. Jaroše.
Další kaple se nachází na Kravím vrchu jihozápadně od města. Obě jsou kulturními památkami.
Zdroje: mistopisy.cz wikipedia.org kudyznudy.cz